Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6639 miejsce

KGW Wiadrów - tradycja, folklor, kultura i rozrywka wiejska

Obecnie KGW Wiadrów liczy 33 osoby (30 pań oraz 3 panów). Prężnie działająca organizacja uczestniczy prawie we wszystkich najważniejszych dla gminy i powiatu, a nawet województwa wydarzeniach.

KGW W Piotrowicach k. Choinowa / Fot. Fot. Mirosław MajkutObecnie KGW Wiadrów liczy 33 osoby (30 pań oraz 3 panów). Prężnie działająca organizacja uczestniczy prawie we wszystkich najważniejszych dla gminy i powiatu, a nawet województwa wydarzeniach, a oprawę muzyczną zapewnia zespół folklorystyczny "WIADROWIANIE" działąjący przy naszym KGW Wiadrów.  / Fot. Fot. Mirosław Majkut

Wiadrów jest to malownicza wieś, położona w woj. dolnośląskim (pow. jaworski, gm. Paszowice). Wieś znajduje się w pobliżu drogi krajowej nr 3, między dwoma miasteczkami: Bolkowem a Jaworem. Pierwsza wzmianka o Wiadrowie pochodzi z 1371 roku. Miejscowość leży w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Chełmy. Ponadto należy do Pogórza Kaczawskiego i Krainy Wygasłych Wulkanów.

Grupowe KGW WQiadrów (wszystkich członków KGW nie ma na nim) :) / Fot. Fot. Magdalena SordylKoło Gospodyń Wiejskich (KGW) w Wiadrowie powstało w 1953 r. Jego założycielką i zarazem pierwszą przewodniczącą była śp. Maria Ślęczka. Z biegiem lat przewodniczące zmieniały się, a były nimi: śp. Maria Giemza, Krystyna Jakimowicz, śp. Zofia Daszek, śp. Bronisława Krząstek. W 1980 roku rolę przewodniczącej objęła Józefa Jakimowicz, która pełniła tę funkcję nieprzerwalnie do 2010 r. Pani Jakimowicz nadal wspomaga w miarę swoich sił wiadrowskie KGW. Pięć lat temu KGW Wiadrów zyskało nową zarządzającą - Urszulę Majkut. W czerwcu 2015 r. podczas Walnego zebrania KGW została wybrana na kolejną kadencję. Zastępcą jest Łucja Niedzwiecka, sekretarzem Ewa Brzostowska, a skarbnikiem Małgorzata Rudy.

Obecnie KGW Wiadrów liczy 33 osoby (30 pań oraz 3 panów). Głównym celem koła od początku była pomoc najuboższym mieszkańcom miejscowości. W 1977 r. powstała żeńska drużyna piłkarska, która rozgrywała mecze na terenie gminy przy okazji różnych imprez (festyny, dożynki itp.). Panie doskonale radziły sobie w tej sekcji, ich przeciwnikami w meczach byli oczywiście panowie. Zdarzały się sukcesy i wygrane, ale i czasem przegrane - jak to w sporcie bywa. Niestety ta sekcja nie przetrwała do dziś.

Zespół folklorystyczny W 1983 r. powstał (założony przez Józefę Jakimowicz) zespół folklorystyczny „Gosposie”, który występował na różnych imprezach okolicznościowych o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, a także na przeglądach kolędniczych i piosenek biesiadnych. Zespół liczył na początku 28 osób. Wydał płytę z piosenkami folklorystycznymi, która została nagrana w siedzibie Radia Wrocław.
Obecnie zespół funkcjonuje jako „Wiadrowianie”. KGW uczestniczy w imprezach kulturalnych, jak Kaczawski Jarmark Wielkanocny w Paszowicach, Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Krotoszycach, Jarmark Bożonarodzeniowy w Bolkowie, Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, Święto Chleba i Piernika w Jaworze, Święto Pierogów w Paszowicach, Dożynki Gminne, Dożynki Powiatowe oraz Dożynki wiejskie i inne.  / Fot. archiwum KGW

KGW integruje się ze społecznością Wiadrowa podczas festynów i we wspólnym realizowaniu projektu pt. Działaj Lokalnie - „Przyjedź do Wiadrowa poznaj polską wieś od nowa”. Bierze również udział w warsztatach tematycznych, konferencjach (głównie we Wrocławiu), czy wyjazdach studyjnych.
Koło współpracuje z OSP Wiadrów, drużyną sportową LKS „Nysa Wiadrów”, Radą Sołecką, Radą Parafialną, Radą Kościelną Wiadrowa, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Paszowicach, Jaworskim Ośrodkiem Kultury w Jaworze, Publicznym Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Wiadrowie, Urzędem Gminy Paszowice, DODR Wrocław (i oddział Jawor), Kółkiem RZRK i OR w Legnicy, Lokalną Grupą Działania LGD Stowarzyszenie "Partnerstwo Kaczawskie" oraz okolicznymi sołectwami i innymi Kołami Gospodyń Wiejskich. Koło wspierają doradcy z DODR Wrocław (oddział Jawor) - wcześniej Ilona Trzyna a obecnie Katarzyna Wojciechowska.

Gospodynie prowadzą kronikę, która odzwierciedla działalność koła od początku jego istnienia. Organizowane są także wycieczki (w 2013 r. wycieczkę do Ogródu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach, w 2014 r. wycieczka do Pragi, a w 2015 r. ponownie wycieczka do Ogrodu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach i do Opactwa Cystersów w Henrykowie).

Dwa lata temu KGW Wiadrów obchodziło swoje 60-lecie i to z wielką fetą. Impreza odbyła się 6 lipca 2013 r. w świetlicy wiejskiej. Zebrało się bardzo dużo osób nie tylko z Wiadrowa, ale i z okolicznych miejscowości. Wśród zaproszonych gości byli: wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda, dyrektor GOK w Paszowicach Małgorzata Świderska, sołtys wsi Piotr Chruściel, Bronisław Chruściel, Ilona Trzyna z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Józefa Jakimowicz z mężem, państwo Mirosław i Krystyna Chałupka, Andrzej i Teresa Niedźwiedź, Maciej Suchorzewski z małżonką, Janina Miller z mężem, dyrektor Gimnazjum Adam Kijak, zespół „Kukułeczki” z Pogwizdowa. Były przemowy, odznaczenia. gratulacje oraz dużo dobrej zabawy, występów artystycznych, kulinarnych smakołyków i domowych ciast.

KGW Wiadrów ponadto co roku przygotowuje Wieniec Dożynkowy, który reprezentuje nas w Dożynkach Gminnych, Dożynkach Powiatowych a także w Dożynkach Wiejskich.

KGW Wiadrów w ostatnim czasie zarejestrowane jest w Portalu Ogólnopolskim dla Kół Gospodyń wiejskich www.mojeKGW.pl. KGW Wiadrów otrzymało certyfikat członkostwa w portalu, a takzę "ZŁOTY KŁOS" od portalu (jako jedyne KGW z okręgu legnickiego). Poza tym koło otrzymało pamiatkową statuetkę dla zdobywców "Złotego KŁOSA" oraz list gratulacyjny z czego są bardzo zadowoleni i dumni.

Jakiś czas temu zrodził się pomysł zorganizowania sekcji tematycznych i zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych z naszej miejscowości Wiadrów, a które to sekcje działały by przy naszym KGW Wiadrów - Kole Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie.

Grupa dziecięca Przy sekcji muzyczno - teatralnej dla dzieci i młodzieży pod opieka Elżbiety Kusyk i Ilony Trybuły powstała grupa dziecięca "SMERFETKI" z Wiadrowa.

Grupa zrzesza dzieci (głównie dziewczynki z Wiadrowa), które pod opieką instruktorek bedzie przygotowywała pokazy muzyczne, układy taneczne i teatralne scenki.

Grupa liczy, że będzie mogła się prezentować na lokalnych i regionalnych imprezach o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Grupa dziecięca


Dla trochę starszej młodzieży i dorosłych KGW Wiadrów przygotowało sekcję kabaretowo - teatralną pod opieką Urszuli Majkut, Dariusza Trybuły i Ewy Brzostowskiej.

Wszystko dla mieszkańców Wiadrowa!

Grupowe Kabaretu Właśnie przy tej sekcji powstał KABARET "0 - 99" - działający przy naszym KGW Wiadrów.

Skupia on osoby z Wiadrowa (młodsze i starsze), które postanowiły w wolnym czasie spędzać miło czas na rozrywce i wspólnej zabawie, oraz pokusiły się o przygotowywanie artystycznych programów i skeczy, które będą bawiły publiczność nie tylko w Wiadrowie ale mamy nadzieję, że na terenie całej gminy Paszowice, powiatu jaworskiego i sąsiednich gmin i powiatów, a może i nawet ... w skali województwa podczas róznych imprez, wydarzeń, festynów, dożynek, przeglądów artystycznych i innych.

Zapraszamy na stronę internetową Kabaretu "0 - 99" pod adresem www.kabaret099.blox.pl oraz na oficjalny fan page Kabaretu "0 - 99"na portalu facebook.com.


KGW Wiadrów planuje jeszcze wiele innych ciekawych działań (warsztaty, szkolenia i inne). Ponadto zespół folklorystyczny "Wiadrowianie" działający przy KGW Wiadrów występuje na różnych imprezach, przeglądach i innych wydarzeniach, odnosząc sukcesy. Opiekę nad zespołem folklorystycznym "WIADROWIANIE" sprawuje Łucja Niedźwiecka. Występować takze bedzie Kabaret "0 - 99" i grupa dziecieca "SMERFETKI" z Wiadrowa. O wszystkich nowościach KGW Wiadrów informuje na swojej stronie internetowej www.kgwwiadrow.blox.pl oraz oficjalnym fanpagu na portalu facebook.com, na profilu na stronie www.kobietynawsi.pl oraz w Ogólnopolskim Portalu Kół Gospodyń Wiejskich www.mojeKGW.pl.

KGW Wiadrów w najbliższej przyszłości chciało by reaktywować istniejacą kiedyś ŻEŃSKĄ DRUŻYNĘ PIŁKARSKĄ :) Może wkrótce się to uda!DARIUSZ TRYBUŁAZachęcamy do kontaktu z KGW WIADRÓW - KOŁEM GOSPODYŃ wIEJSKICH WwIADROWIE!:


DANE KGW WIADRÓW:


ADRES KORESPONDENCYJNY DO KGW WIADRÓW:KGW WIADRÓW - Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie

Przewodniczaca Urszula Majkut

Wiadrów 24 A

59-411 PASZOWICE

woj. dolnośląskiee-mail KGW: kgwwiadrow.blox@gazeta.pl

e-mail Urszuli Majkut (przewodniczącej KGW): urszula-majkut@wp.pl

e-mail do Dariusza Trybuły z KGW Wiadrów: dariusz.trybula_mistero@interia.pl

e-mail do Ewy Brzostowskiej (sekretarz KGW): ewa.brzostowska.brzostowska@gmail.comkONTAKT Z kABARETEM "0 - 99" - DZIAŁAJĄCYM PRZY KGW wIADRÓW:

E-MAIL: kabaret0-99_rozrywka@wp.pl
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.