Facebook Google+ Twitter

Khaled Khosseini "Chłopiec z Latawcem"

Książka, która porywa, przeraża, inspiruje i budzi refleksje. Niezwykle realistyczna, bardzo mądra i głęboka.

Książka "Chłopiec z latawcem" / Fot. Amazon.co.ukNiedawno wpadła mi w ręce książka Amerykanina afgańskiego pochodzenia Khaleda Khosseiniego "The Kite Runner" (dostępna już w Polsce pod tytułem "Chłopiec z latawcem"). Od razu wziąłem się do czytania. To był błąd. Nie miałem już później czasu na nic. Każda minuta była poświęcona książce. Powiedzieć, że ta książka wciąga to poważne niedopowiedzenie. Ona po prostu przykleja się do rąk i nie pozwala się odłożyć.

O czym


Nie mam zamiaru opowiadać treści książki, bo chcę do jej czytania zachęcić, a nie odebrać całą przyjemność czytania. A więc tylko w zarysie:
Książka w polskiej wersji językowej / Fot. www.merlin.plWydarzenia przedstawione w książce rozgrywają się w dwudziestowiecznym Afganistanie. Na tle burzliwej historii tego kraju widzimy historię dwóch chłopców: Amira i Hassana. Chłopcy wychowują się i dorastają razem. Są nierozdzielni, nawet mimo iż są z dwóch różnych warstw społecznych. Od samego początku widać rysującą się między nimi zapowiedź podziału. Wszystko zmienia się jednego dnia i już nigdy nie jest takie same.
Nie napiszę więcej, bo nie chcę psuć przyjemności. W każdym razie jest to książka o dwójce przyjaciół: bogatym i biednym, odważnym i tchórzu, oddanym i tym, który zdradzi.
To książka o winie i wyrzutach sumienia. Książka o błędach i próbie ich naprawienia. To książka o dziecięcych pomyłkach, za które płaci się całe życie.

Doskonały warsztat dla autora


Film "Chłopiec z latawcem" / Fot. Amazon.comAutor wspaniale opisuje sytuację w Afganistanie. Na pewno jest tutaj duża doza autobiografii. Opisy są żywe i gorące. Ale najdoskonalsze jest budowanie charakteru postaci - na rangę Dickensa. Patrząc na zachowanie Hassana i Amira widzimy żywe osoby. Współczujemy im i oburzamy się na nich. Rozumiemy ich, a zarazem nie możemy pojąć. W scenie walki Amira z Assefem (czarnym charakterem) chciałem się dołączyć i przyłożyć draniowi, który tyle bólu sprawił moim przyjaciołom.

Ekranizacja książki już w kinach


Na ekranach polskich kin można już zobaczyć film nakręcony na podstawie książki. Sam autor sprawował pieczę nad zdjęciami. W USA jest on już dostępny na DVD. Niestety nie widziałem go jeszcze. Może przy następnej wizycie w Polsce. Widziałem fragmenty filmu i wygląda na to, że jest wierny książce i skutkiem tego równie dobry jak książka.

Gorąco polecam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

świetna książka !!
dobrze się czyta w oryginale :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

... to może być trudne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.