Facebook Google+ Twitter

Kibiców Pogoni Szczecin, bój to o stadion ostatni?

Kibice w Szczecinie domagają się nowego stadionu z czterema trybunami, zorientowanego na północ - południe, zgodnie z zaleceniami FIFA.

Tak będzie wyglądał Stadion Pogoni po modernizacji, wizualizacja / Fot. Pracownia projektowa Janusza PachowskiegoJuż w 2009 r miała zapaść ostateczna decyzja prezydenta miasta w sprawie stadionu piłkarskiego w Szczecinie: nowy w Dąbiu, czy modernizowany przy ul. Twardowskiego. Taka alternatywa wynikała z obietnicy przed i powyborczej prezydenta Piotra Krzystka i niespełnieniem przez stadion Pogoni wymogów licencyjnych UEFA i FIFA, w razie ewentualnego awansu zespołu Pogoni do Ekstraklasy.

Budowa nowego stadionu to olbrzymie koszty (ok. 300 milionów), dlatego miasto wybrało trzykrotnie tańszą koncepcje modernizacji stadionu. Jednak koncepcja modernizacji stadionu wywołała i wywołuje wiele kontrowersji i wzbudza spory. Kibice zebrali 15 tys. podpisów pod uchwalą obywatelską, która domaga się zaprzestania modernizacji i rozpoczęcia realizacji budowy nowego stadionu, mogącego pomieścić 20 tys. kibiców

Kibice sprzeciwiają się koncepcjom modernizacji stadionu, bo każdy z tych projektów jest obarczony błędem: niezorientowania boiska zgodnie z zaleceniami FIFA, braku zlikwidowania tzw. łuku, czyli trybuny oddalonej o kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów od boiska, braku czwartej zamykającej trybuny (stadion w kształcie podkowy na skarpach) i miejsca na pomieszczenia gospodarcze, szatnie i biura.

Ponieważ, zarząd miasta, nie chce odstąpić od koncepcji modernizacji obiektu (w tym samym historycznym miejscu), przystając nawet na przebudowę łuku trybuny na prostopadłą do boiska, jedynym rozsądnym pomysłem byłoby obrócenie stadionu o 90 stopni (zgodnie z zaleceniami FIFA) i zbudowanie czwartej długiej trybuny, trybuny (która zmieniała by zarys stadionu z podkowy na zaokrąglony łagodnie prostokat), pod którą można by wybudować pomieszczenia gospodarcze, biura i szatnie, restaurację, kawiarnię itp.

Modernizacja (przebudowa stadionu), musi być zgodna z zaleceniami FIFA (aby pozwalała na rozgrywanie na stadionie meczów w Pucharze Europy), musi unowocześnić obiekt, jednocześnie zamykając go z czterech stron, aby ułatwić budowę zadaszenia stadionu. Ale najważniejsze, żeby wreszcie przejść z fazy koncepcji modernizacji (przebudowy) stadionu, do fazy wykonawczej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ten ostatni bój kibiców przyniósł jednak sukces, będzie nowy stadion (z czterech stron zamknięty) na miejscu starego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

We wtorek Rada Miasta Szczecina, kolejny raz przełożyła głosowanie nad projektem uchwały obywatelskiej kibiców, w sprawie wstrzymania modernizacji stadionu i budowy nowego obiektu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.