Facebook Google+ Twitter

Kiedy dokładnie zacznie płynąć gaz z Ukrainy?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-19 18:41

Porozumienie między Ukrainą a Rosją, w sprawie dostaw gazu, zostało podpisane. Julia Tymoszenko uważa, że wznowienie dostaw gazu przez terytorium jej kraju jest kwestią godzin. Wcześniej szef rosyjskiego rządu mówił, że surowiec zacznie płynąć "w najbliższym czasie". Komisja Europejska zażądała podania konkretnego terminu.

Po południu w Moskwie podpisano porozumienie między Naftohazem i Gazpromem. Kontrakt ma umożliwić wznowienie dostaw gazu dla Ukrainy i tranzyt surowca do Unii Europejskiej.

Komisja Europejska zażądała podania dokładnego terminu wznowienia dostaw rosyjskiego gazu do krajów Unii. Bruksela przestała bowiem reagować entuzjastycznie na informacje dotyczące uzgodnionych porozumień i podpisanych umów. Choć tym razem wydaje się, że kryzys gazowy został zażegnany, Komisja Europejska uwierzy, gdy błękitne paliwo popłynie z Rosji przez Ukrainę do krajów członkowskich.

Podpisanie umowy w Moskwie odbyło się w obecności premierów Władimira Putina i Julii Tymoszenko. Szefowa ukraińskiego rządu podkreśliła, że umowy na tranzyt i handel gazem zostały podpisane na 10 lat. Z kolei premier Rosji powiedział, że niepotrzebna jest już kontrola międzynarodowych obserwatorów, bo Ukraina będzie otrzymywała gaz dla swoich potrzeb.

Po raz pierwszy od czasu początku gazowego kryzysu Władimir Putin nie użył wyrażeń „kraść gaz" czy „złodziejstwo" w stosunku do działań Kijowa. Z kolei Julia Tymoszenko zapewniła, że nie będzie żadnych opóźnień ze strony Ukrainy. - Technicznie będzie wszystko zrobione niezawodnie i na wysokim poziomie - dodała.

Z handlu gazem ma być wyeliminowany pośrednik - firma RosUkrEnergo. Nie oznacza to jednak, że nie będzie się ona zajmować eksportem rosyjskiego paliwa do Unii Europejskiej. Na ukraińskim rynku nadal będzie też działać spółka-córka Gazpromu, Gazpromzbyt-Ukraina, która sprzedaje paliwo części zakładów przemysłowych.

Premierzy nie sprecyzowali, ile Ukraina będzie płacić za gaz. Ustalono jedynie, że cena zostanie obliczona na podstawie ceny europejskiej z 20-procentową zniżką. Według agencji Interfax, średnia cena roczna tysiąca metrów sześciennych gazu dla Ukrainy wyniesie 235 dolarów.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.