Facebook Google+ Twitter

Kiedy i o ile zdrożeje OC?

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-09-27 09:37

Już od poniedziałku wchodzi w życie tzw. podatek Religi. Firmy ubezpieczeniowe będą musiały odprowadzać do NFZ 12 proc. składki OC (obowiązkowe ubezpieczenie kierowców) na leczenie i rehabilitację ofiar wypadków drogowych.

 / Fot. Express IlustrowanyUbezpieczyciele z pewnością przeniosą te koszty na klientów, podwyższając ceny polis. Pytanie tylko, od kiedy? Największy ubezpieczyciel, PZU, milczy jak grób. - Do 1 października nie piśniemy słówka na temat naszych stawek. W poniedziałek wszystko wyjaśnimy na konferencji prasowej - usłyszeliśmy w warszawskiej centrali tej firmy.

Inne ubezpieczalnie są bardziej rozmowne.

- Przynajmniej do końca br. nie podniesiemy cen ubezpieczeń komunikacyjnych OC - zapewnia Joanna Kitowska z Ergo Hestia. - Nasza firma nie widzi możliwości, aby utrzymać stawki na obecnym poziomie - przyznaje Paweł Wróbel, rzecznik prasowy Generali Polska. - Decyzje w tym zakresie zostaną podjęte w najbliższej przyszłości.

Jak wysokie mogą być podwyżki?

- Gdyby ubezpieczyciele chcieli tylko zrekompensować sobie "podatek Religi", powinni podnieść stawki średnio o 13,6 proc. (do 12 proc. dochodzą bowiem koszty manipulacyjne) - mówi Marek Molak z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
W praktyce podwyżki mogą być wyższe i w niektórych firmach sięgną nawet 20 proc. Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń, opłata na leczenie ofiar wypadków powinna być wprowadzona jako podatek obejmujący wszystkich Polaków. - Wypadki na ulicach powodują nie tylko kierowcy, ale także piesi, rowerzyści czy woźnice, oni jednak nie muszą płacić żadnej składki - stwierdza Marek Molak.
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ha, na Bankierze zaś piszą, że podwyżki znajdują się pod znakiem zapytania wskutek zaskarżenia przepisów przed Trybunał Konstytucyjny.

http://www.bankier.pl/forum/temat_ubezpieczyciele-poczekaja-z-podwyzkam -oc-na-decyzje-trybunalu,4834659.html

Ciekawe, co z tego wyniknie. Zdążyłem przedłużyć swoje OC w Uniqa we wrześniu, więc orzeczenie Trybunału nie zmieni nic w mojej sytuacji, ale może spełni się moje marzenie i uwalą tę ustawę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.