Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2465 miejsce

Kiedy może zatrzymać nas policja

  • Lex LL
  • Data dodania: 2017-07-14 13:55

Prędzej czy później każdego z kierowców zatrzyma policja. Nie musimy wcale złamać przepisów ruchu drogowego. Czasem jest o po prostu rutynowa kontrola trzeźwości, czy wyrywkowe sprawdzenie dokumentów. Jak zachować się w takiej sytuacji?

radiowóz / Fot. ccKto i kiedy może nas zatrzymać?
Policja może nas zatrzymać praktycznie w każdej sytuacji. Może to odbyć się w terenie zabudowany jak i oczywiście poza nim. Zarówno w dzień ja i w nocy. Niemniej jednak w zależności od wskazanych warunków, zatrzymanie to może wyglądać zupełnie inaczej i może zostać przeprowadzone przez inaczej wyglądających funkcjonariuszy.

Teren zabudowany
W terenie zabudowanym może nas zatrzymać umundurowany jak i nieumundurowany policjant. Funkcjonariusz w cywilu może takiego zatrzymania dokonać za pośrednictwem „lizaka” lub gdy widoczność jest niska czerwonego światła latarki. W momencie podejścia do samochodu ma on obowiązek przedstawić się i pokazać swoją legitymację. Przedstawienie jego dokumentów powinno odbyć się w taki sposób, byś mógł spokojnie przeczytać znajdujące się na nich dane.
W pełni umundurowany funkcjonariusz może cię zatrzymać za pośrednictwem lizaka, latarki a także przez zwykłe machanie ręki. Tej ostatniej czynności nie może dokonać policjant w cywilu. Co zresztą jest logiczne. W takim przypadku mógłby być wzięty za zwykłego cywila, np. autostopowicza.

Teren zabudowany- patrol zmotoryzowany
W terenie zabudowanym może zatrzymać nas klasyczny, jak i nieoznakowany radiowóz. Najczęściej dokonuje tego poprzez krótkotrwałe użycie sygnałów świetlnych i dźwiękowych będąc z tyłu za nami. W momencie wyprzedzania policjant może też dać nam znak lizakiem lub specjalnymi świetlnymi tablicami w radiowozie. Należy pamiętać, że „drogówka” niezależnie czy jest to pojazd wyglądający na cywilny czy radiowóz powinna być w pełni umundurowana.
Taka kontrola powinna się odbyć się w miejscu bezpiecznym. Jeśli takiego niema, funkcjonariusze mogą nakazać jazdę za sobą od takiego miejsca.

Teren niezabudowany

Poza teren niezabudowanym sytuacja zatrzymania przez policję różni się w zależności od pory dnia.
W nocy, poza terem zabudowanym może zatrzymać nas tylko w pełni umundurowany policjant, który dysponuje klasycznym radiowozem (napis policja, zamontowana sygnalizacja świetlna na dachu). Policjanci w cywilu nie mogą dokonać zatrzymania poza terenem zabudowanym.
W sytuacji, gdy mamy uzasadnione wątpliwości, że zatrzymujący nas po zmroku patrol, nie jest prawdziwy, np. nie ma radiowozu. Mamy prawo do niewykonania poleceń policjanta. W takiej jednak sytuacji powinniśmy zwolnić i jechać w stronę terenu zabudowanego, by tam dać się wylegitymować.
Aby uniknąć nieprzyjemności nie wolno nam przyśpieszać, powinniśmy też jak najszybciej zadzwonić na policje i poinformować o takim fakcie. Udzielą nam tam informacji czy podejrzenia okazały się zasadne czy nie. Ta nagrana rozmowa. daje nam też dowód, iż nasze działanie było podyktowane obawą o własne zdrowie, życie, mienie, a nie złą wolą i chęcią ucieczki przed patrolem. Należy jednak pamiętać, że możliwości tej nie powinniśmy nadużywać. Nieuzasadnione niezatrzymanie się do kontroli drogowej wiąże się bowiem z sankcjami prawnymi.

Kontrola
W momencie już samego zatrzymania powinniśmy położyć obie ręce na kierownicy i nie wyłączać silnika. Podchodzący do samochodu funkcjonariusz przedstawi nam się, poda swój stopień i powód zatrzymania. Nakaże nam też dalsze czynności takie jak np. włączenie świateł awaryjnych czy udanie się za nim do radiowozu w celu spisania danych lub obejrzenia nagrania z wideo rejestratora.
W sytuacji podejrzenia popełnienia przez nas przestępstwa ma też możliwość przeszukania pojazdu i dokonania rewizji osobistej. Zdarza się to jednak w odosobnionych przypadkach, bowiem taki tryb kontroli jako rutynowe działanie bardzo ograniczałby nasze wolności osobiste.


Warto też pamiętać, że poddać nas kontroli drogowej może również żandarmeria wojskowa. Aby to jednak miało miejsce musi ona działać z zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce przy okazji dużych imprez masowych, kiedy to wojsko wspiera policję by zapewnić bezpieczeństwo np. pielgrzymującym czy kibicom. Wtedy też najczęściej można spotkać mieszane patrole policyjno-wojskowe.


Artykuł ten powstał przy pomocy szkoły oferującej jazdy doszkalające Gdańsk Auto - Car

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.