Facebook Google+ Twitter

Kiedy nastąpi podwyżka ceny na artykuły dla dzieci?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-02-16 08:47

Posłowie nadal zastanawiają się, kiedy podnieść VAT na odzież i obuwie dla dzieci.

Poprawka posła Marka Wikińskiego do Ustawy o VAT mówi o dacie 1 stycznia 2012, co uzasadnia brakiem jednoznacznego terminu podanego przez Unię, zamrożeniem cen do jesieni co będzie znaczną ulgą dla rodziców dzieci idących do szkoły i przedszkola oraz dodatkowym okresem na dalsze negocjacje z Unią.

Poprawka ma jednak przeciwników. Posłowie PO chcą wprowadzić podwyżkę od 1 lipca 2011, argumentując, że jest to data objęcia przez Polskę prezydencji w Unii i do tego czasu „trudne tematy powinny być załatwione”.

Według analizy przygotowanej przez centrum im Adama Smitha, zmiana podatku VAT na produkty dla dzieci o 15% to prawie 400 zł rocznie mniej w kieszeni rodziców.

- Wprowadzenie ustawy w życie 1 lipca 2011 r., przed początkiem roku szkolnego, kiedy rodzice ponoszą duże wydatki na swoje pociechy jest zwykłym świństwem – mówi poseł Marek Wikiński. – Złożyłem poprawkę, zgodnie z którą ustawa wejdzie w życie
1 stycznia 2012, czyli z początkiem nowego roku, kiedy to zwyczajowo wprowadza się nowe podatki.


Głosowanie nad ustawą i poprawkami ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które jest planowane na 23-25 lutego 2011.

28 października zapadł wyrok Trybunału w Strasburgu, od którego nie ma apelacji i jednym dostępnym obecnie rozwiązaniem problemu wyższej o 15% stawki VAT a co za tym idzie podwyżki cen i wyższych kosztów utrzymania rodzin, wydaje się być, a opóźnienie wejścia wyższej o 15% stawki VAT poprzez vacatio legis.

Jak wynika z wyroku Trybunału a wyjaśnia opinia prawna, nie ma uregulowania, które doprecyzowuje kwestę co oznacza „natychmiastowe” wykonanie wyroku. W opinii prawnej czytamy: „w związku z koniecznością nowelizacji ustawy, dopuszczalny termin na usunięcie uchybień powinien odzwierciedlać okres konieczny na uchwalenie takiej ustawy nowelizacyjnej w zwykłym trybie legislacyjnym”.

Ponieważ obowiązkiem konstytucyjnym ustawodawcy jest ochrona rodziny należy mieć zatem nadzieję, że wprowadzi on wystarczająco długie vacatio legis, które opóźni wzrost kosztów utrzymania dla rodzin z dziećmi, bo jak zauważa prof. Aleksander Surdej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współautor raportu dla Centrum im. Adama Smitha pt: „Koszty wychowania dzieci w Polsce a podnoszenie podatków pośrednich” – „Wychowanie dzieci jest prywatnym kosztem i obowiązkiem rodzin, a zarazem podstawową inwestycją społeczną i potencjalną wielką korzyścią publiczną”.

– Nie sądzę, aby Komisja Europejska bardzo nalegała na błyskawiczny termin, odmienny od zwyczajowego, wprowadzenia w życie wyroku Trybunału, gdyż różne stawki VAT-u w poszczególnych krajach wspólnoty na produkty dla dzieci nie generują silnego efektu „transgranicznego zniekształcenia warunków konkurencji”, nie istnieje bowiem obawa, że obywatele Unii będą masowo podróżować poza granice swojego kraju, aby kupić opodatkowane nieco niższym VAT-em ubranka lub buty dla dzieci, bo jest to nieopłacalne inaczej niż, np. w przypadku samochodów czy innych dóbr luksusowych.

Zatem różne stawki VAT-u nie powodują pogorszenia warunków sprzedaży tych produktów dla producentów z innych krajów a Unia Europejska, przede wszystkim, stoi na straży równych szans na wspólnotowych rynkach
– uważa prof. Aleksander Surdej.

Instytut Przemysłu Skórzanego stoi na stanowisku, że podwyżka VAT-u a zatem produktów dla dzieci może spowodować zmniejszenie popytu na nowe produkty. – Ludzie będą kupować importowane z Azji tanie produkty złej jakości, nie spełniające podstawowych wymagań i norm zdrowotnych stawianych przed produktami dla dzieci[i] – uważa Tadeusz Sadowski, z Instytutu Przemysłu Skórzanego. – Może się to przyczynić do pogorszenia stanu zdrowotnego stóp dzieci, takich jak płaskostopie poprzeczne czy grzybice. Zwiększony import będzie wpływać na spadek produkcji krajowej a więc wzrost bezrobocia.

- [i]Importowane produkty często omijają cło co powoduje dodatkowe straty skarbu Państwa
– mówi Kazimierz Klepaczewski, prezes Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej. – Nie spełniają też jakościowych norm Unijnych. Tkaniny, skóry i inne komponenty zawierają „całą tablicę Mendelejewa”: metale ciężkie a nawet pierwiastki radioaktywne.

- Będzie miało to także negatywny wpływ na branżę odzieżową i obuwniczą. Szacunki Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego mówią o tym, że pracę w branży straci 3000 osób – mówi Karolina Wirowska-Ulińska, redaktor naczelna portalu www.modaibiznes.com.pl, organizatorka panelu dyskusyjnego na temat VAT na podatku VAT na produkty dla dzieci


Autor: Karolina Wirowska-Ulińska, tekst pierwotnie opublikowany w serwisie modaibiznes.com.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.