Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4348 miejsce

Kiedy Otwock będzie miał drugi most?

Otwocczanie mają dość codziennego stania w korkach i domagają się budowy drugiego mostu na rzece Świder.

Rzeka Świder między Otwockiem a Józefowem. Wikimedia Commons. Creative Commons Attribution-Share Alike / Fot. Meteor 2017Mieszkańcy narzekają na otwockie drogi nie od dziś. A powodów do narzekań jest wiele: dziury, brak miejsc parkingowych, korki… Przejazd przez miasto w godzinach szczytu potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego też otwocczanie z radością przyjęli wiadomość o planach budowy nowego mostu, tworzącego dodatkowe połączenie na trasie Otwock-Józefów.

Nikt raczej nie ma wątpliwości, że jest on miastu bardzo potrzebny i rozwiązałby problem codziennego stania w korkach. Póki co, kierowcy chcący przeprawić się przez Świder zmuszeni są do jazdy ulicą Kołłątaja - jedną z najbardziej zakorkowanych ulic w mieście. Jest to również trasa autobusowa prywatnych linii przewożących pasażerów w kierunku Warszawy.

O planach budowy drugiego mostu na Świdrze otwocczanie mogli usłyszeć już 12 lat temu. To wtedy pojawił się pomysł tej inwestycji i rozpoczęły się pierwsze dyskusje . Most miał łączyć ul. Jana Pawła II w Otwocku z ul. Sikorskiego w Józefowie. Głównym problemem w realizacji omawianej od wielu lat inwestycji był brak pieniędzy, oraz fakt, że nie wiadomo było, kto miałby za nią odpowiadać.

 / Fot. mostdlaotwocka.plDopiero pod koniec 2009 roku starostwo porozumiało się w tej sprawie z miastem. Otwock odnalazł w końcu prywatnego inwestora, który miałby podjąć się tej budowy. Ma się nią zająć przedsiębiorstwo wielobranżowe Polmost z Radomia. Kluczowym dokumentem do rozpoczęcia budowy była zgoda od Ministra Środowiska oraz decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obszar, na którym miałby powstać most znajduje się bowiem na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Prezydent Zbigniew Szczepaniak zapewniał jeszcze w styczniu, że fakt, iż sprawę bierze w swoje ręce inwestor prywatny, nie oznacza, że mieszkańcy będą zmuszeni za przejazd nowym mostem płacić. Miasto ma spłacać inwestorowi należność za budowę w ratach - jest to tańsze i łatwiejsze rozwiązanie od kredytu bankowego. Tak zwane partnerstwo publiczno-prywatne w całej Europie jest dość popularnym sposobem finansowania publicznych inwestycji.

W czerwcu wicestarosta Mirosław Pszonka zapewniał w wypowiedzi dla „Linii Otwockiej”, że jeśli chodzi o wykonanie projektu, nie grozi miastu żadne opóźnienie. Wtedy też odbyło się spotkanie rady technicznej z udziałem prezydenta Otwocka, zastępcy burmistrza Józefowa, przedstawicieli ZDP oraz Polmost- u, na którym to przedstawiono stan zaawansowania prac. Ukończona została już koncepcja budowy drogi dojazdowej do ul. Jana Pawła II i drogi dojazdowej do Józefowa.

- Na odcinku od ronda przy ul. Majowej do projektowanego mostu, zaprojektowana jest droga zbiorcza dla osiedla domów, która będzie pozwalała włączyć się w ruch tamtejszym mieszkańcom - informował wicestarosta Pszonka. Budowa powinna zostać zrealizowana do półtora roku od zaprojektowania. Projekt mostu zaś ma być gotowy na 22 listopada tego roku.

Wszystko zdaje się być na dobrej drodze, jednak mieszkańcy Otwocka zaniepokojeni tak długim oczekiwaniem, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i dopilnować, by inwestycja się powiodła. W tym celu właśnie powstała akcja „Most dla Otwocka”, dzięki której każdy może podpisać się pod petycją o wszczęcie budowy. Jak czytamy na oficjalnej stronie akcji, jej twórcy chcą skorzystać z wyborów samorządowych i wywrzeć nacisk na otwockich samorządowcach. Póki co, pod petycja podpisało się blisko 500 osób. Dla zainteresowanych: www.mostdlaotwocka.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jan Kielich
  • Jan Kielich
  • 22.11.2010 19:06

Burmistrze pewnie grali po Milioneriach :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można przecież zbudować przeprawę w bród, po płytach betonowych, Panie Tomaszu. Tym by się udało zaskoczyć pseudoekologów. Że też pod Augustowem o tym nie pomyśleli - moglibyśmy zaoszczędzić ze 400 milionów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobaczycie most jak świnia niebo. Już widzę oczyma wyobraźni ekologów przykutych do drzew...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeka Świder jest śliczna na tym zdjęciu. W rzeczywistości pewnie też.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.