Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17979 miejsce

"Kiedy Polska była Polską"; recenzja filmu "Szczęście świata".

W ramach 15.Festivalu des Neuen Polnischen Films, w imieniu PP. Słomków, zaprezentowano w kinie Metropolis w Hamburgu, film reż. Michała Rosa "Szczęście świata". Film rozgrywa się w jednej kamienicy na pograniczu Śląska z Niemcami.

Film jest umieszczony w pierwszych dniach II wojny światowej. Nieco ekscentryczny, ponieważ krąży niczym Ziemia i inne Planety wokół jednej jedynej kobiety, która sama siebie nazywa: "Szczęściem świata"!
Ci pożałowania godni mężczyźni, którzy niczym "planety" wokół tego Słońca świata krążą, każdemu z nich czegoś brak...

Tę ułomność własnej historii życia, zawodu, czy hobby... starają się zrekompensować sobie obecnością i serdecznością wobec nich Żydówki Róży.
Polska, Śląsk przed II Wojną światową bogata była w wielonarodowość w Obecność zarówno Polaków, przedstawicieli Narodu Judejskiego, jak i autochtonów pochodzenia niemieckiego. Tamta Polska stanowiła wielobarwną mozaikę narodowości; ludzi, którzy się wzajemnie poważali, szanowali, kochali.... Film "Szczęście świata" reż. M. Rosa nie jest opowiastką "dla zabawy" o Żydówce Róży i jej kochankach...

To prawdziwa historia Polski; - Polski, której już nie ma. Bo po ataku Hitlera na te ziemie, spośród jedności Wielonarodowościowej Rodziny, wymazany został niczym cyfry matematyka, w kajetanie szkolnym: - Naród Judaiski nad Wisłą i Odrą, do którego przynależała piękna kobieta o złotym sercu, imieniem Róża.

Taki jest dramat tego kraju: Polski, o czym opowiada film; zaś ci faceci - to tylko "świętojańskie robaczki", którym zabrakło odwagi i sił; których sparaliżował strach führera, ażeby ochronić, ukryć przed nim i jego zbirami, to co mieli w życiu najdroższe: - Żydówkę Różę - "Szczęście świata"!

Jaka szkoda, iż na sali kina "Metropolis" w Hamburgu, nie znalazła się ani jedna znajoma twarz Ślązaka, z którym mógłbym wypić po projekcji filmu, lampkę czerwonego wina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Andrzeju czasy się się zmieniły i ludzie, którzy produkują filmy nie znają realiów tamtych czasów. Jest to pewnie opowieść na skraju fikcji literackiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.