Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

813 miejsce

Kiedy powinniśmy świętować upadek komunizmu w Polsce?

W obecnym roku obchodzimy 20 lecie upadku (obalenia) komunizmu w Polsce.

Związkowcy protestują przed hutą Arcelor Mittal Steel (dawniej Huta T. Sendzimira, a wcześniej Huta Lenina) w Krakowie 12 bm. w obronie swoich miejsc pracy. / Fot. PAP/Jacek BednarczykUstalono, że 4 czerwca 1989 r, data I tury kontraktowych wyborów do Sejmu, w którym Solidarność odniosła nie do końca spodziewany sukces, zapoczątkowała upadek komunizmu w Polsce. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak data zapoczątkowania jakiegoś procesu nie jest równoznaczna z datą osiągnięcia ostatecznego sukcesu.

Z datą 4 czerwca mogłaby skutecznie konkurować data rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu (06.02.1989 r), czy podpisania porozumienia Okrągłego Stołu (05.04.1989 r). To właśnie Okrągły Stół zapoczątkował w Polsce transformację ustrojową, ustalając m/in dopuszczenie kandydatów Solidarności do wyborów w Sejmie kontraktowym.

Jednak powyższe daty to tylko daty zapoczątkowania transformacji ustrojowej, upadku komunizmu, ale wtedy jeszcze partia komunistyczna PZPR sprawowała władzę w Polsce. Z jaka datą możemy więc mówić o definitywnym upadku komunizmu w Polsce? Chyba jednak daty sierpniowe są bliższe tej definicji: 17 sierpnia 1989 r
- podpisanie koalicji wyborczej Solidarności ze Stronnictwem Demokratycznym i Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym, 19 sierpnia 1989 r -
fiasko sformowania rządu przez sekretarza PZPR Czesława Kiszczaka, 24 sierpnia 1989 r - powołanie przez Sejm kandydata Solidarności, Tadeusza Mazowieckiego na premiera.

Uważam, że to właśnie sierpień 1989 r był naszpikowany wydarzeniami, które przyczyniły się do definitywnego upadku (obalenia) komunizmu w Polsce i to w sierpniu powinniśmy obchodzić uroczystości obchodów upadku (obalenia) komunizmu w Polsce. Tym bardziej, że obchody sierpniowe byłyby też kojarzone ze zwycięskimi strajkami w 1980 i 1988 r. Chyba, że najbardziej miarodajne jest ogłoszenie daty upadku komunizmu przez Joannę Szczepkowską.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kalina
  • Kalina
  • 24.01.2012 16:09

Jestem za Szczepkowską

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.