Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30792 miejsce

Kiedy prawnik zaczyna kłamać? Kiedy otwiera usta

Jaka jest różnica między rozjechanym kotem a rozjechanym prawnikiem? Przed kotem widać ślady hamowania. Jaka jest różnica między prawnikami a terrorystami? Terroryści miewają sympatyków. Czy taki jest wizerunek prawników w oczach Polaków?

Logo Krajowej Rady Radców Prawnych / Fot. Krajowa Izba Radców Prawnych- Prawnicy to najwięksi kłamcy i kombinatorzy. Celowo tak gmatwają prawo, tak je komplikują, aby jak najwięcej utrudnić ludziom - pisze Karolina. Równie negatywne zdanie ma użytkownik 3gr. - To rozwydrzona, zastraszona przez polityków kasta. Odbija sobie na szarych obywatelach, na których dorabiają się po trupach, byle wyrwać kasę i powsadzać na stanowiska swoje dzieci! - Podobnie wypowiada się 20-latek. - To mafia niepłacąca podatków, potrafiąca jedynie powiedzieć, że przeprasza, ale wszystko było zgodnie z procedurami.

„Pierwszą rzeczą jaką zrobimy, będzie zabicie wszystkich prawników”


Hasło to pojawiło się już w XVI wieku, w szekspirowskiej kronice o losach Henryka VI. Wrogie nastawienie społeczeństwa do palestry nie jest więc nowym problemem. Kontrowersje wśród Polaków budzą już same studia prawnicze - wyśrubowane wymagania, kilkanaście osób na jedno miejsce, kilkukilogramowe podręczniki, zszargane nerwy, nieprzespane noce by nie wypaść z wyścigu szczurów... a to wszystko po to, by cudem znaleźć się w gronie 15 proc. osób przyjętych na aplikacje. Jeśli komuś się to uda, to tylko dlatego, że oszukał, przekupił albo ma adwokata za ojca.

O ile po zrezygnowaniu z wewnętrznych egzaminów i rozmów kwalifikacyjnych na rzecz „nowej matury” ciężko jest zarzucać wpływ posiadania znajomości na wynik rekrutacji, tak w przypadku dostania się na aplikacje jest to wręcz nagminne. Zamknięty zawód prawniczy to jeden z mitów, jakie Krajowa Izba Radców Prawnych postanowiła obalić i przeprowadzając ogólnopolskie badanie „Zawody prawnicze w opinii i doświadczeniu Polaków”, skłonić społeczeństwo do dyskusji. Wyniki jakie uzyskano dzięki pomocy TNS OBOP przedstawili: Urszula Krassowska z ośrodka badań, prof. Janusz Czapiński, autorytet w dziedzinie socjologii oraz Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Sprawiedliwość w oczach Polaków / Fot. TSN OBOP Dlaczego negatywnie postrzegamy prawników / Fot. TSN OBOP Zaufanie Polaków do różnych grup zawodowych / Fot. TSN OBOP Dlaczego mamy pozytywną opinię o prawnikach / Fot. TSN OBOP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

basia wara
  • basia wara
  • 18.12.2010 00:56

Czym się różni adwokat od psa......??????

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Kowalski
  • Piotr Kowalski
  • 25.09.2010 16:20

Kolejny kawał (anegdota). Szedłem sobie ze znajomymi, "Co tu tak śmierdzi?" - "Jak to co? Wydział Prawa". Roześmialiśmy się. Przechodziliśmy obok budynku Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

TomkuK. to jednak nie jest całkiem snobizm, a po prostu rozsądek, albowiem
zawody zrzeszone w korporacjach odpowiadają dyscyplinarnie, klijent ma pewne gwarancje, zawarte w

Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu,
oraz Odpowiednio Zasad Etyki Radcy Prawnego, także innych... tzn.. Komornika i Notariusza również.
tajemnica adwokata/ radcę/ obowiązuje nieograniczenie w czasie. jak i , że odpowiada dyscyplinarnie za uchybienie etyce adwokackiej / radcy lub naruszenie godności zawodu podczas działalności zawodowej, publicznej, a także w życiu prywatnym. oraz Jest uprawniony do zwrócenia uwagi koledze naruszającemu powyższe zasady.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawnicy są potrzebni wszędzie, im szybciej to sobie ludzie uświadomią, tym lepiej – i dla mnie, i dla nich.
W tym ostatnim zdaniu zawarta jest zasada działania prawników. Nic nie może obejść się bez nich.
Oni żywią, ubierają i bronią. Oni układają nowy język. My wszyscy źle rozumujemy - prawnicy są (NIE)potrzebni wszędzie.
Za dobre poruszenie chorego tematu PLUS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawnicy mają jedną zaletę. w razie choroby łatwo ich operować. Nie mają serca, nie mają jaj a gębę i dupę można bez trudu zamieniać miejscami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Ciekawy temat i dobrze się czyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z mojego doświadczenia wynika, że adwokaci są da snobów. Bądź przestępców. Większość spraw cywilnych sprawnie załatwią (przede wszystkim młodzi) radcy prawni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Panią Basią, bardzo przyjemnie napisane, zwłaszcza pomysł z rozpoczęciem od kawałów jest udany.

Bez wątpienia palestrze potrzebna jest zmiana wizerunku. Jednak by tak się stało, we władzach samorządu zasiąść musieliby ludzie młodzi, tacy którzy widzą ten problem. Natomiast o ile furtka do zawodów prawniczych się nieco uchyla, o tyle we władzach samorządów wciąż zasiadają Ci sami Panowie... jak w PZPN :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, na pewno nie wszystko - to taki temat-rzeka, pewnie nie raz go jeszcze poruszę - może w stronę kryminału pójdę :)

Póki co chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Anno, bardzo dobr artykuł, długi a szybko przecztyłam jak kryminał, ;))) a jeszcze nie wszystko napisałaś, ale może to i lepiej. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.