Facebook Google+ Twitter

Kiedy średnia emerytura sięgnie połowy średniej płacy?

Większość naszego społeczeństwa o dochodach w wysokości około połowy średniej płacy krajowej (ok. 3300 zł), słysząc o wynagrodzeniach na przykład lekarzy, adwokatów, parlamentarzystów itp. marzy o zarobkach w wysokości choćby 2000 zł.

Rząd, zmuszony do podwyżek płac dla kilku grup zawodowych (co spowodowało wzrost średniej płacy krajowej do ok. 3300 zł), nie zapomniał też o podwyżkach dla emerytów i rencistów, przyznał więc od marca 2009 r podwyżki w wysokości 6,5 proc., to jest średnio ok. 83,5 zł brutto. W związku z tym średnie świadczenie emerytalne i rentowe osiągnie wysokość ok 1300 zł, porównywalną do minimalnej płacy.

Powiększyło to jeszcze dysproporcje w dochodach pracujących i emerytów, bo już wiadomo, że te podwyżki nie zrekompensują emerytom i rencistom wzrostu opłat za media, itp. A duży odsetek emerytów i rencistów otrzymuje emeryturę czy rentę w wysokości najniższej emerytury tj. 636,29 zł, przy średniej opłacie czynszowej za mieszkanie w wysokości 400 - 600zł.

Emeryci i renciści za te minimalne świadczenia, po opłaceniu czynszu mają ok. 100-200 zł na życie i pozostałe wydatki. Nie mogą kupić nowych ubrań, pościeli, mebli, telewizora, nie mogą wykupić zapisanych przez lekarzy leków, często jedzą suchy, czerstwy, moczony w wodzie chleb, bo na nową protezę też brak pieniedzy.

Ich jedyna rozrywka to oglądanie telewizji (często w czarno-białym odbiorniku) i ewentualnie - spacery. Trudno byłoby to nazwać godnym życiem po nieraz dziesiątkach lat wydajnej pracy. Za te świadczenia nie ma nawet mowy o wyjazdach na wycieczki, zwiedzaniu świata jak to robią emeryci na Zachodzie.

Chociaż emeryci i renciści nominalnie stanowią wielką siłę, chociażby wyborczą, dalecy są od czynnego udziału w życiu politycznym, w ruchach obywatelskich, które mogły by ich reprezentować. Może zdrowie już nie to, może siły brak, może przeżywają depresję po stracie współmałżonka i wolą samotność od aktywnego życia.

Organizacja zrzeszająca większość emerytów i rencistów byłaby wielką siłą społeczną i wyborczą; może nadszedł czas aby emeryci i renciści zaczęli jednym głosem upominać się o prawo do godnego życia i odpowiednich świadczeń, chociażby na razie w wysokości połowy średniej płacy.

Wincenty Sadowski
Materiał ukazał się pierwotnie na stronie: mmlodz.pl


Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziekuję za przypomnienie "starego" artykułu. Myslę że po likwidacji 4.000 stanowisk dyrektorów w gimnazjach, 100 diet i biur senatorskich, wreszcie tzw. powiatów gdzie jest parędziesiąt tysięcy etatów urzędniczych nagle sporo pieniędzy trafi na konto "500 zł na dziecko" czy podwyżkę rent, emerytur.
Bo po co starostwa które nie mają pieniędzy na utrzymanie dróg pod ich zarządem tzw. powiatowych - taka kuriozalna sytuacja jest w "moim" powiecie wadowickim, gdzie burmistrz mojego miasta w normalnym trybie nie może remontować dróg powiatowych i sa obecnie w coraz gorszym stanie w obrebie mojego miasta Andrychowa.
Co do senatroów to naprawdę nie wiem aby cokolwiek zrobili w poprzedniej kadencji.
Co z armią niepotrzebnych urzędnikow? Już teraz powinny sie zatroszczyć nowe polskie władze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję że już niedługo za rządów PIS!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taki stary artykuł, a wciąż aktualny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekamy z niecierpliwością!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałbym przypomnieć mój artykuł z 2009-02-09, modyfikowany w dniu dzisiejszym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Balcerowicz
  • Balcerowicz
  • 07.02.2012 15:15

Nigdy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.