Facebook Google+ Twitter

"Kiedy ulegnę" Chang-Rae Lee

Jak pachną dusze zmarłych ludzi, które kurczowo trzymają się jeszcze tego świata? Jak pachnie krew i ludzka tkanka na brezentowych płachtach z czasów wojny?

"Kiedy ulegnę" - okładka książki / Fot. mat. promocyjne wydawcyJak wiele bólu, poniżeń i ciosów może znieść człowiek, który ma tylko jedno pragnienie - żyć? Krwawe obrazy, które pojawiają się w naszych myślach po przeczytaniu tych pytań, mają nas zmusić do refleksji, budować atmosferę oraz przygotować na to, co najtrudniejsze.

Chang-Rae Lee swojego czytelnika nie oszczędza. Podczas lektury "Kiedy ulegnę" widzimy wylewające się z ciał rannych wnętrzności, poparzone ciała, obcięte kończyny, tortury, głód i wzajemną wrogość. Mimo tej brutalności, tak nierozerwalnie związanej z wojną, autor pisząc „Kiedy ulegnę” stworzył dzieło przepełnione miłością, delikatnością i tęsknotą, w którym losy bohaterów splatają się ze sobą w szaleńczym tańcu historii.

Poznajemy June, dziewczynkę zagubioną w wirze wojny koreańskiej, która pochłonęła zarówno jej rodziców, jak i rodzeństwo. Podróżuje do Pusanu, gdzie kiedyś mieszkała rodzina jej wuja, wtapiając się w tłum uciekinierów ciągnących na południe, gromadzących się na brzegach rzek. Kiedy krańcowo wycieńczona i głodna spotyka na swojej drodze samotnego, amerykańskiego żołnierza, nie wie jeszcze, że przeznaczenie połączy ich już na wieki.

Hector Brennan zaciągnął się do wojska nie z chęci strzeżenia swobód obywatelskich, zabijania czy też obrony ojczyzny, ale wyłącznie z egoistycznej potrzeby ukarania samego siebie. Większość swojej czynnej służby wojskowej spędził w Oddziale Rejestracji Zabitych. Na June trafił wędrując do sierocińca „Nowa Nadzieja”, zaraz po ogłoszeniu zawieszenia broni. Został wydalony ze służby wojskowej wskutek „szeregu karygodnych postępków”, obejmujących ciągłe bójki, handel przemycanymi produktami oraz napaść na oficera. Nadużywający alkoholu, zniszczony psychicznie, bez celu, w placówce prowadzonej przez pastora Amesa Tannera i jego żonę Sylvię, chce odnaleźć spokój i ukojenie bądź też ostatecznie się pogrążyć.

Czytaj też: Rusza wielki plebiscyt „

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.