Facebook Google+ Twitter

Kiedy włada nami informacja...

Wraz z końcem II WŚ rozpoczął się globalny proces rozwoju techniki, a wraz z nim technologii informacyjnej. Postęp następuję stale, a jego wzrost rozwoju znakomicie obrazuję początek XXI w., w którym występuje rewolucja naukowo-informacyjna

 / Fot. Kiedy włada nami informacja...Obok pojawienia się nowej „ery” następuję potrzeba szybszej nauki o podstawowym elemencie rewolucji, którym jest informacja. Niestety nasze społeczeństwo nie jest dostatecznie przygotowane do sprawnego funkcjonowania w obecnych czasach. Większość ludzi żyje bowiem mentalnie w dobie ery rewolucji naukowo-technicznej. Rewolucja naukowo-informacyjna charakteryzuję się między innymi bardzo sprawnym i szybkim rozwojem cywilizacyjnym, a w tym skumulowaniem ogromnych ilości informacji i środków jej przekazu. Dostęp do tych zasobów jest bardzo prosty i każdy człowiek jest w stanie nie angażując większych sił i środków pozyskać zadawalające go informacje. Oczywiście to wszystko do pewnego pułapu.

Czym więc jest informacja? Nie sposób jest ją jednoznacznie określić. Informacja jest przede wszystkim towarem, i to często o znaczeniu strategicznym (dla państwa, firmy, ale także konkretnej osoby), podstawowym elementem procesów biznesowych. Służy do sterowania procesami w zautomatyzowanych procesach wytwórczych i usługowych o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa.[1] Jest to również narzędzie, które pozwala nam poznawać otaczający nas świat oraz pozyskiwać wiedzę w zakresie funkcjonowania organizacji. W kontekście walki informacyjnej należy stwierdzić, że informacja jest kluczowym elementem w procesie sterowania społeczeństwem, czyli wywieraniu na nie wpływu w celu osiągnięcia zamierzonego celu. Tak więc to właśnie informacja obecnie jest głównym narzędziem rozwoju cywilizacji i społeczeństwa.

Najważniejszym nośnikiem informacji jest człowiek, który jest jednocześnie jej użytkownikiem. To właśnie od człowieka pochodzi informacja. Z tego względu znaczącą rolę w obecnych konfliktach, kryzysach, a także poszczególnych działań organizacji i biznesu, spełnia właśnie informacja, a głównym ogniwem i celem ataku na informację zostaje człowiek. Nie bez powodu, ponieważ to właśnie on zarządza, planuję i organizuję zarówno jednostkami jak i podmiotami (państwo, biznes czy też organizacja). To właśnie człowiek jest decydentem w każdym zakresie życia społeczeństwa gdzie możemy wyróżnić np. zakres gospodarczy, polityczny i militarny.

Oddziałując zarówno na informację, jak i na jej nośnik, którym jest człowiek, możemy prowadzić najróżniejsze operacje takie jak operacje psychologiczne (PSYOPS) czy też informacyjne (INFO OPS). Mają one zawsze na celu osiągnięcie zamierzonego celu osoby lub osób, które je stosują. W dobie ery rewolucji naukowo-informacyjnej, działania te są nieoderwalnie stosowane na każdej płaszczyźnie życia społecznego. W niniejszych rozważaniach skoncentrujemy uwagę na aspekcie, który najbardziej oddziałuje na bezpieczeństwo narodowe naszego kraju, a więc działania na płaszczyźnie politycznej i militarnej.

Charakter wojen na przestrzeni dziejów znacznie się zmienił. Pojawiły się również inne jej wymiary. W tym taka płaszczyzna wojny jak walka informacyjna, która od zarania dziejów towarzyszy konfliktom. Już w VI w. przed Chrystusem, chiński filozof i geniusz w dziedzinie strategii, Sun Tzu, zawarł swoje myśli w traktacie „Sztuka Wojny”. Jedną z głównych koncepcji prowadzenia walki przez uczonego było wyniesienie walki informacyjnej nad walkę energetyczną. Trzynaście złotych zasad doskonale obrazuję wymiar prowadzenia tego typu walki, a większość z nich odnajduję odzwierciedlenie w ostatnich wydarzeniach na świecie, a w tym i podczas Kryzysu Krymskiego.

Obrazuję to fakt, że mamy doczynienia z nowym środowiskiem prowadzenia walki. Cała operacja została przecież przeprowadzona bez wystrzału. Informacja odgrywała kluczową rolę, znacznie większą niż teren, na którym wykonywano operacje i działania bojowe. Obecnie operacje informacyjne są nierozłącznym elementem prowadzenia operacji militarnych na każdym szczeblu dowodzenia. Natomiast informację możemy uplasować na tym samym poziomie, co broń żołnierza na polu walki. Największym kunsztem strategii, według chińskiego filozofa Sun Tzu, jest pokonanie wroga bez użycia walki energetycznej. „Osiągnąć sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem osiągnięć. Największym osiągnięciem jest pokonanie wroga bez walki”. „Dlatego najwyższą sztuką jest zwyciężyć armię wroga bez wydania bitwy. Zająć miasto wroga bez oblegania i zająć tereny jego państwa bez inwazji”. Właśnie takich działań jesteśmy obecnie świadkami.

To wszystko przekłada się również na prowadzenie polityki. Operacje informacyjne występują zarówno podczas działań militarnych, jak i działań pokojowych. Stąd też są wykorzystywane zarówno do celów wojskowych oraz politycznych. Wojna natomiast jest elementem prowadzenia polityki w inny, bardziej agresywny sposób. Dlatego zgodnie z doktryną Sun Tzu sztuką jest osiągnięcie swoich celów politycznych bez wciągania państwo w konflikt czego przykładem był kryzys krymski. Przeprowadzone to zostało m.in. poprzez działania informacyjne mające na celu wpływanie na zachowania, wolę i postrzeganie człowieka oraz wpływanie na informację i systemy informacyjne.

Informacja jest nieodłącznym elementem współczesnej nam epoki rewolucji naukowo-informacyjnej, która eliminuje wszelkie bariery pomiędzy ludźmi. Aby skutecznie chronić swoją osobę przed dezinformacją i manipulacją, musimy pogłębiać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Osoba, która nie będzie potrafiła operować informacją, a w tym zdobywać, analizować, przetwarzać i wykorzystywać ją, będzie całkowicie bezbronna we współczesnym świecie i podatna na działania różnego rodzaju infoagresorów.[1]Krzysztof Liederman,Bezpieczeństwo Informacyjne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, s 17.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niestety wiele jest osób odbierających nowoczesną informacje jako szum informacyjny nic więcej. Może i dobrze bo jednak działają jeszcze inne kanały niż informatyczne czyli odwieczna tradycja, wiara itp. sprawy do których ludzie są przywiązani wbrew indokrynacjom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wojny hybrydowe na najnowszy hit. Zaczęło się od Zatoki Perskiej gdzie tv transmitowało na żywo (a może w studio ?) przebieg działań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.