Facebook Google+ Twitter

Kiedy wydmy mówią ludzkim głosem: El Premio, recenzja filmu

Argentyna w latach junty wojskowej. Na lekcjach w szkole...nic oprócz "wychowania patriotycznego" wobec armii i flagi państwowej. Także w Polsce.. świeże to jeszcze rany! Dlatego być może, reż filmu P Markovitch wybrała polskiego kamerzystę

Wojciecha Staronia, który wraz z żoną - producentką filmu, po odebraniu nagrody w U.S.A. -poprzez Anglię - odwiedzili nas bezpośrednio w METROPOLIS Kino w Hamburgu ; na "Kosmpopoliten" ( EL PREMIO_ Mexiko / Francja / Polska / Niemcy 2011, Dramat, 115 Min. Produkcja: Kung Works S.A. de C.V., Staron Films, Warszawa ). Film zaprezentowała Polonusom w Hamburgu, jak zwykle organizatorka Festiwalu Pani Grażyna Słomka z Hannoveru, i jej mąż - jako tłumacz na język niemiecki dla publiczności niemiecko- języcznej.

Wielką zasługą - w tym akurat byli wszyscy uczestnicy Festivalu zgodni - za powodzenie filmu, był udział w nim siedmio letniej Pauli Galinelli Hertzog, która grała Ceci, a właściwie była nią na żywo!
Także ze względu na Prowadzącego kamerą: - plaża, wydmy nad morzem, groźny żywioł morski i wiatr, bawiące się ze sobą dziewczynki i pies - Wszystko to widziane intuicyjnym okiem kamerzysty Wojciecha Staronia.

Film zawiera biograficzne wątki z życia reżyserki filmu Pauli Markovitch. Dzięki dziewczynkom - młodziutkim "aktorkom", film jest żywiołowy, delikatny, bezpośredni, pełen uczuć, wolnej energii życiowej i miłości. Skomplikowana i nie do końca wyjaśniona jest rola "matki dziewczynki", zahukanej niepokojem o życie swojego dziecka, w obliczu śmierci kuzynki Ceci i wykradzenia jej męża na zagładę przez juntę wojskową! Natomiast prosto zakreślona jest rola nauczycielki i szkoły w okresie
działalności junty wojskowej: "Pani nauczycielka" jest sucha, wyzuta z uczuć i sumienia, cała oddana ideii: wychowania dzieci w "patriotyźmie" wobec armii i flagi państwowej - tak jak życzą sobie tego władze junty i władze szkolne....

Film intuicyjnie przypomina prace feministycznej artystki z Austrii lat 80 -tych; - Valii EXPORT. To ona pierwsza porównywała wydmy na plaży z układem, językiem rąk ludzkich ( zobacz: Valie Export Katalog 1982 ). To ona pierwsza powiedziała, że pewne zachowania ciała kobiety są w swoim układzie "zastraszone", ponieważ wychowano je - poprzez wieki całe - męskim, ciemiężnym patrzeniem na ludzi, na świat i otoczenie!

Układy Ciała Kobiet -wg. Valii Export - zastraszano również pracami domowymi i do tego celu wymyślonymi "wynalazkami technicznymi", jak żelazko. Układ dłoni i ciała w posługiwaniu się nimi, jak np. u tkaczki - układ jej nóg, kolan, całego pionu ciała podczas pracy, kiedy trzymają przyrząd do tkania na swoich kolanach - ma potwierdzać tę feministyczno -artystyczną tezę. Być może można go użyć także dla wyjaśnienia niektórych kadrów polskiego operatora; a już na pewno przy scenografii reżyserki filmu Pauli Markovitch, która uzupełniła film wątkami biograficznymi.

W biblii Judasz zdradzi Chrystusa pocałunkiem, który jest pocałunkiem śmierci. W filmie "El Premio" pocałunkowi, tu dziewczynek przywróci się jego archaistyczne - femistyczne, znaczenie: Akceptacji, miłości, uczucia ciepła, współczucie ludzkie i życzliwość serca! I to jest zasługą dzieci: - przyszłości Argentyny, małych dziewczynek, zdanych na łaskę i niełaskę krwiopijnej junty wojskowej! Swiat moze być dobry, świat może być piękny, pełen pytań ale i nadziei w przyjaźń, w miłość, o ile nie zostanie zatracony śmiercią i obawami z rąk i umysłów, broni wojskowej, broni palnej ludzi dorosłych!


Tu przeistoczenie - następuje w aspekcie religijno -naturalistycznym: Dziewczynka odbierając "wyróżnienie" - które jej dziecięcym rozumieniem - słusznie Jej się należy, popełnia "akt zdrady" wobec zabitych - w świadomości Jej Matki. Dziewczynka - poprzez ten akt wydorośleje, ale utraci matczyną miłość! I tylko wydmy wraz z nią zawturują jej do utraconego raju i zawturują do wydoroślającego ją płaczu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nawet zostawiłem Guenthera K. samego z Modelką :)) Normalnie w piątki mamy rysunek aktu w Kulturhaus Eppendorf! Ale już obiecuję poprawę Isabello; w następny piątek... :)) Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę Andrzeju, że stałeś się fanem kina....gratuluję ciekawej recenzji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.