Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8283 miejsce

"Kiedy zegar wybije dziesiątą" - powieść sensacyjna dla młodzieży

Czy powieść sensacyjna może wychowywać? Tak - "Kiedy zegar wybije dziesiątą" to najnowsza powieść detektywistyczno-przygodowa dla młodzieży, autorstwa Agnieszki Błotnickiej.

Okładka książki Agnieszki Błotnickiej / Fot. materiały prasoweJuż na pierwszych kartach książki poznajemy trochę nadpobudliwego Janka, który zamiast na obóz sportowy, skazany jest na wakacje z tatą w Kazimierzu. Tam poznaje Kubę - chłopaka mniej więcej w swoim wieku, który całe dnie spędza z głową w podręcznikach.

Zapowiadają się nudne wczasy z molem książkowym u boku? Nic bardziej mylnego! Dzieciaki stopniowo zaprzyjaźniają się. Przytyki i żarty z dnia na dzień odchodzą w zapomnienie. Spędzają razem coraz więcej czasu, a jedno przypadkowe spotkanie tajemniczych dorosłych, uruchamia śledczą machinę. Janek i Kuba natrafiają na szajkę przestępców. Od tej pory, chłopcy zamieniają się w detektywów, a żadna zagadka nie będzie dla nich przeszkodą.

Agnieszka Błotnicka w swej książce, poza ciekawą, wartką akcją z detektywistycznym tłem, wspaniale przedstawia walory polskiego Kazimierza. Barwne opisy architektury, przyrody i atrakcji turystycznych przenoszą młodych czytelników na Puławy. Co więcej - nadają historii realistyczny wydźwięk; a naturalne, nienaciągane sceny i dialogi, dodają kunsztu całej powieści.

Z lektury "Kiedy zegar wybije dziesiątą" młodzi ludzie mogą wyciągnąć treści moralizatorskie - kłamstwo jest złe, pieniądze nie są najważniejsze, każdy problem zawsze da się rozwiązać, a rodzina cały czas jest dla nas oparciem. Poza tym, w książce znajdziemy wiele treści, które poszerzą naszą wiedzę, chociażby o informacje związane z wielkimi ludźmi polskiego malarstwa (takimi jak: Witkacy czy Malczewski).

Humor, przygoda, niebezpieczeństwo, momentami nie lada cwaniactwo - to wszystko przeplata się w książce Błotnickiej. Punkt kulminacyjny "I nagle usłyszeli uderzenia starego zegara. Raz, dwa, trzy... dziesięć. Nadeszła godzina rozpoczęcia akcji" sprawi, że żaden czytelnik, nie będzie się w stanie oderwać od lektury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

myślę, że tak od 10 do 16 lat będzie ok :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziękuję za uwagę, zgłoszone do poprawki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A, tylko jedna mała uwaga - to nie jest kryminał, tylko powieść sensacyjna. Kryminał krąży wokół zbrodni, a tu takowej nie ma. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ha, też zaraz biorę się za recenzowanie tej książki, tyle, że dla innego portalu ;) Ja też się od niej oderwać nie mogłam, przeczytałam ją jednego wieczora, jest naprawdę świetna! ;) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.