Facebook Google+ Twitter

Kiedy Ziemia zaczyna mówić

Budynki trzęsące się jak osika, szlochający ludzie i ujadające psy – to obrazki z Peru w czasie, kiedy trzęsie się ziemia.

Resztki katedry w Yungay / Fot. Maciej MalachowskiA trzęsie się bardzo często. Pod peruwiańskim wybrzeżem zbiegają się dwie płyty tektoniczne, które zbliżają się w tempie 78 milimetrów w ciągu roku. Dlatego wstrząsy sejsmiczne są tu sprawą normalną. W południowych rejonach Peru ziemia trzęsie się nawet częściej, niż pada deszcz. A kiedy się nie trzęsie przez dłuższy czas, Peruwiańczycy są zaniepokojeni, bo wiedzą, że kumulowanie przez Ziemię energii zwiastuje tragedię.

Z reguły siła wstrząsu nie przekracza pięciu stopni w skali Richtera. Jest odczuwalna, ale nie powoduje zniszczeń. Jak to wygląda w rzeczywistości? Drżące budynki i hałas przypominający tarcie dwóch kamieni. Ten, kto w ramach rozrywki przeżył „trzęsienie ziemi” w symulatorze, potrafi to sobie wyobrazić. Różnica polega na tym, że z symulatora zawsze wychodzi się bezpiecznie. W prawdziwych warunkach pozostaje czekać na to, co powie Ziemia.

Pomnik w Huaraz, mieście zniszczonym w 75-proc. w 1970 roku / Fot. Maciej MalachowskiI przemawia. Obok Japonii, Peru jest obszarem, gdzie wstrząsy sejsmiczne występują najczęściej. W sierpniu 1868 roku w Arice (w dzisiejszym Chile) trzęsienie ziemi o sile dziewięciu stopni w skali Richtera zabiło 25 tysięcy ludzi. Groby ofiar ziemi znajdują się też w Limie, Cusco, Arequipie, Tumbes, Abancay, Trujillo i Moyobambie. Ostatnia tragedia wydarzyła się w sierpniu 2007 roku na południe od Limy. W trwającym trzy minuty trzęsieniu ziemi o sile ośmiu stopni zginęło ponad pół tysiąca osób, a trzy razy tyle zostało rannych. W wyniku tragedii przestała istnieć zabudowa wielu miast i wsi, a Peru nie może sobie poradzić z jej odbudową.

Yungay po 31 maja 1970 roku / Fot. Maciej MalachowskiJednak największa katastrofa, nie tylko w historii Peru, ale całej Ameryki Łacińskiej, miała miejsce 31 maja 1970 roku w regionie Ancash. Wstrząs nastąpił o godz. 15.23 miejscowego czasu, kiedy w Meksyku zaczynały się piłkarskie mistrzostwa świata. Objął obszar większy, niż terytorium Belgii i Holandii.
Ośmiostopniowe trzęsienie ziemi trwało tylko 45 sekund, ale przyniosło niewyobrażalne skutki. Według różnych źródeł zginęło od 47 tysięcy do 66 tysięcy ludzi, a kolejne 20-25 tysięcy zostało uznanych za zaginionych. Prawie 150 tysięcy odniosło rany, a pół miliona straciło dach nad głową. Niemal cała infrastruktura środkowego Peru uległa uszkodzeniu lub zniszczeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jacenna
  • Jacenna
  • 15.03.2011 00:29

Jak nazywa się ta statua i gdzie dokładnie się znajduje, Pozdrawiam i dziękuję za wspomnienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za przybliżanie nam Peru:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zasłużony + dla autora. Pisząc bezceremonialnie przedziera się do wyobraźni czytelnika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.