Facebook Google+ Twitter

Kiełbasa wyborcza dla uczniów krakowskiego VIII LO

Od wielu lat, przed każdymi wyborami w krakowskim VIII Liceum Ogólnokształcącym organizowane są debaty przedwyborcze z udziałem kandydatów. Dziś odbyła się debata dotycząca zbliżających się wyborów samorządowych.

Kandydaci z największym poparciem (pominąwszy urzędującego Prezydenta) - Tomasz Szczypiński i Ryszard Terlecki. Fot. Urszula MolickaNa spotkaniu pojawiłam się nieznacznie spóźniona, więc zdążyłam usłyszeć tylko koniec wypowiedzi urzędującego prezydenta Jacka Majchrowskiego. Mówił mądrze i na temat, ale chwilę później krótko pożegnał się i wyszedł. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że ma on wiele obowiązków, jako prezydent, ale czy to oznacza, że należy do tego stopnia zlekceważyć prawa, jakimi rządzą się debaty polityczne? Spójrzmy jednak na innych uczestników.

Pozostali kandydaci przystąpili do dyskusji na tematy, które licealistom wydawały się najistotniejsze: edukacja, kultura, sport i rozrywka. Jak wiadomo, dobry polityk odpowiadając na zadane mu pytanie, mówi wszystko, co tylko da się powiedzieć, obojętne na jaki temat. Dlatego niektóre odpowiedzi zahaczały o alternatywne źródła energii, metro, oczyszczalnie ścieków itp. Ciężko stwierdzić, w jaki sposób materie te wiążą się z życiem przeciętnego ucznia, ale kandydaci napewno wiedzą to lepiej. Wzruszającym było licytowanie się polityków, kto gdzie w młodości wyjeżdżał, kiedy wrócił i co mu to dało. Ale najwięcej śmiechu wywołał "realny" pomysł wprowadzenia darmowych laptopów dla każdego pierwszoklasisty.

Z pomysłów bardziej związanych z rzeczywistością przytoczono zamiar budowy bezprzewodowej sieci internetowej obejmującej swym zasięgiem całe miasto (na razie takie strefy znajdują się tylko na płycie Rynku Głównego i w Galerii Krakowskiej oraz niektórych kawiarniach), hali widowiskowo-sportowej (o której można już usłyszeć od kilku dobrych kampanii wyborczych), inwestycji w rozwój średnich i małych przedsiębiorstw oraz udostępniania, utrzymywania i ochrony szkolnych obiektów sportowych.

Na koniec prowadzący debatę uczniowie pozwolili kandydatom zadawać pytania sobie nawzajem. Po raz kolejny można było się przekonać, że absurd polskiej polityki śmiało może równać się ze skeczami grupy Monty Pythona. Po każdym pytaniu publiczność wybuchała śmiechem.

Zaletą takich debat niewątpliwie jest bliższe związanie młodzieży z życiem społeczno-politycznym miasta i kraju. Należy więc mieć nadzieję, że będzie to jakaś podstawa do zbudowania w przyszłości polskiego społeczeństwa obywatelskiego z prawdziwego zdarzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

witam pani ze zdjecia profilu widzę iż joga tak ja troszkę uprawiam jogi kosmiczna iluzja joga maja czyli pozdrawiam i zapraszam do komętowania oceniania moich artykółów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.