Facebook Google+ Twitter

Kielce: 90. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Obchody 90. rocznicy urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, które rozpoczęły się 15 maja zakończyły pod koniec minionego tygodnia imprezy turystyczne poświęcone pamięci autora „Innego Świata” zorganizowane przez świętokrzyski PTTK.

Podczas wystawy . „Gustaw Herling – Grudziński – związki biografii i twórczości z Kielecczyzną w WBP. Pierwszy od lewej przewodniczący Społecznego Komitetu - prof. Mirosław Wójcik, dr Irena Furnal – komisarz wystawy, dyrektor WBP Andrze / Fot. Andrzej PiskulakPrzygotowania do wielodniowych uroczystości upamiętniających 90. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego rozpoczęły się na początku roku. Z inicjatywy Radia Kielce, powstał Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Urodzin Pisarza, któremu przewodził prof. Mirosław Wójcik z UPHJK w Kielcach.

Obchody 90. rocznicy urodzin pisarza rozpoczęły się na Placu Artystów w Kielcach zainstalowaniem ekspozycji fotogramów „Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu - honorowemu obywatelowi Kielc”. W sobotnie popołudnie 16 maja odbyło się spotkanie w kieleckiej WBP czytelników z córką autora "Innego świata" Martą Herling i wybitnym znawcą jego twórczości prof. Włodzimierzem Boleckim. Następnego dnia rocznicę urodzin uczcili krótkofalowcy, nadając okolicznościowy sygnał ze Skrzelczyc. W obecności bardzo wielu kielczan i zaproszonych gości odsłonięto poświęconą pisarzowi tablicę pamiątkową na frontonie kamienicy nr 52 przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach, w której się urodził. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przygotowano wystawę "Gustaw Herling-Grudziński - związki biografii i twórczości z Kielecczyzną".

„Mój tata był czarno- biały, bardzo moralny i prawy...”



„Mój tata zawsze mówił prawdę. Nie wszyscy to akceptowali i nie rozumieli, że należy zachowywać się uczciwie. Trudno było być wówczas córką ojca, który mówił prawdę” – opowiadała licznym czytelnikom łamaną polszczyzną Marta Herling. Na spotkanie z Martą Herling, córką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, które odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, przybyło kilkuset czytelników. Córce pisarza towarzyszył prof. Włodzimierz Bolecki, wybitny znawca twórczości pisarza. Spotkanie prowadziła, znawczyni życia i twórczości Grudzińskiego, dr Irena Furnal z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego Jan Kochanowskiego w Kielcach.Okolicznościowe cztery karty Poczty Polskiej z podobizną Gustawa Herlinga – Grudzińskiego ze stemplem datownika. Na jednej z nich jest przyklejony znaczek podobizną Jerzego Giedroyca. / Fot. Andrzej Piskulak

Na wstępie Marta Herling przyznała, że dopiero twórczość ojca zmobilizowała ją do nauki języka polskiego. Ta wizyta, to druga w Polsce i także na ziemi świętokrzyskiej. Poinformowała, że pierwszy raz była 35 lat temu z matką, bratem i ciotką. Wtedy odwiedziła Kielce i Suchedniów - rodzinne strony ojca.

Prof. Włodzimierz Bolecki, uzupełniając wypowiedź Marty Herling, powiedział, że dla Herlinga-Grudzińskiego najważniejsza była zawsze obrona godności człowieka, obrona prawdy i pamięci, a nade wszystko - sprawiedliwość. „Grudziński uważał, że największą potrzebą ludzi jest sprawiedliwość, nawet ważniejsza od wolności, którą stracił” – mówił prof. Bolecki. Profesor poinformował również, że Wydawnictwo Literackie rozpoczyna właśnie edycję "Dzieł zebranych" Grudzińskiego, które ukazywać się będą w latach 2010-2019.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.