Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielce: 90. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Andrzej Piskulak
Andrzej Piskulak
Jeden z fotogramów ekspozycji„Gustawowi Herlingowi – Grudzińskiemu - honorowemu obywatelowi Kielc” na Placu Artystów
Jeden z fotogramów ekspozycji„Gustawowi Herlingowi – Grudzińskiemu - honorowemu obywatelowi Kielc” na Placu Artystów Andrzej Piskulak
Obchody 90. rocznicy urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, które rozpoczęły się 15 maja zakończyły pod koniec minionego tygodnia imprezy turystyczne poświęcone pamięci autora „Innego Świata” zorganizowane przez świętokrzyski PTTK.

Przygotowania do wielodniowych uroczystości upamiętniających 90. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego rozpoczęły się na początku roku. Z inicjatywy Radia Kielce, powstał Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Urodzin Pisarza, któremu przewodził prof. Mirosław Wójcik z UPHJK w Kielcach.

Obchody 90. rocznicy urodzin pisarza rozpoczęły się na Placu Artystów w Kielcach zainstalowaniem ekspozycji fotogramów „Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu - honorowemu obywatelowi Kielc”. W sobotnie popołudnie 16 maja odbyło się spotkanie w kieleckiej WBP czytelników z córką autora "Innego świata" Martą Herling i wybitnym znawcą jego twórczości prof. Włodzimierzem Boleckim. Następnego dnia rocznicę urodzin uczcili krótkofalowcy, nadając okolicznościowy sygnał ze Skrzelczyc. W obecności bardzo wielu kielczan i zaproszonych gości odsłonięto poświęconą pisarzowi tablicę pamiątkową na frontonie kamienicy nr 52 przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach, w której się urodził. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przygotowano wystawę "Gustaw Herling-Grudziński - związki biografii i twórczości z Kielecczyzną".

„Mój tata był czarno- biały, bardzo moralny i prawy...”

„Mój tata zawsze mówił prawdę. Nie wszyscy to akceptowali i nie rozumieli, że należy zachowywać się uczciwie. Trudno było być wówczas córką ojca, który mówił prawdę” – opowiadała licznym czytelnikom łamaną polszczyzną Marta Herling. Na spotkanie z Martą Herling, córką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, które odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, przybyło kilkuset czytelników. Córce pisarza towarzyszył prof. Włodzimierz Bolecki, wybitny znawca twórczości pisarza. Spotkanie prowadziła, znawczyni życia i twórczości Grudzińskiego, dr Irena Furnal z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego Jan Kochanowskiego w Kielcach.

Na wstępie Marta Herling przyznała, że dopiero twórczość ojca zmobilizowała ją do nauki języka polskiego. Ta wizyta, to druga w Polsce i także na ziemi świętokrzyskiej. Poinformowała, że pierwszy raz była 35 lat temu z matką, bratem i ciotką. Wtedy odwiedziła Kielce i Suchedniów - rodzinne strony ojca.

Prof. Włodzimierz Bolecki, uzupełniając wypowiedź Marty Herling, powiedział, że dla Herlinga-Grudzińskiego najważniejsza była zawsze obrona godności człowieka, obrona prawdy i pamięci, a nade wszystko - sprawiedliwość. „Grudziński uważał, że największą potrzebą ludzi jest sprawiedliwość, nawet ważniejsza od wolności, którą stracił” – mówił prof. Bolecki. Profesor poinformował również, że Wydawnictwo Literackie rozpoczyna właśnie edycję "Dzieł zebranych" Grudzińskiego, które ukazywać się będą w latach 2010-2019.

Odsłonięta tablica

W obecności bardzo wielu kielczan i zaproszonych gości odsłonięto 20 maja o godz. 13 poświęconą pisarzowi tablicę pamiątkową. Wisi ona na frontonie kamienicy nr 52 przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach. To w niej właśnie miał on przyjść na świat. Przewodniczący Społecznego Komitetu, prof. Mirosław Wójcik po odsłonięciu tablicy powiedział m.in.: "W tej chwili Gustaw Herling – Grudziński wrócił na stałe do Kielc!"

Wśród wielu gości oraz przedstawicieli świętokrzyskich władz wszystkich szczebli zaszczycili swoją obecnością m.in.: sekretarz Ambasady Włoch w Polsce - Laura Ranalli oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Onyszkiewicz.

Tablica wykonana została z inicjatywy Radia Kielce i staraniem Społecznego Komitetu Obchodów Jubileuszu ’90 Rocznicy Urodzin Gustawa Herlinga – Grudzińskiego”. Samorząd Kielc wsparł cale to przedsięwzięcie. Tablicę wykonał znany kielecki rzeźbiarz Sławomir Micek.

Według przewodniczącego społecznego komitetu obchodów i znawcy twórczości pisarza prof. Mirosława Wójcika, Herling-Grudziński nie był zwolennikiem obchodów "koturnowych i patetycznych", ale kiedy po latach odwiedził Kielce i zrozumiał, że ma w tym mieście wiernych czytelników, nie krył wzruszenia.

Z kolei sekretarz Ambasady Włoch w Polsce Laura Ranalli powiedziała, że Herling-Grudziński bliski był nie tylko Polakom, ale i Włochom, ponieważ oprócz bycia jednym z największych pisarzy i myślicieli literatury polskiej, był także obywatelem Zachodu i Neapolu. Przypomniała, że spędził we Włoszech 50 lat swojego życia i napisał tam ogromną część swych dzieł. Włochy winne są mu podwójny dług wdzięczności za udział w walce pod Monte Cassino i wzbogacenie kultury swymi dziełami.

Film i wystawa

Kilkaset osób przyszło po południu, po odsłonięciu tablicy do WBP, by obejrzeć bardzo interesujący film Andrzeja Titkowa "Dziennik pisany pod wulkanem" oraz wziąć udział w wernisażu niezwykłej wystawy pt. „Gustaw Herling-Grudziński – związki biografii i twórczości z Kielecczyzną”. I choć film, był znany dla wielu uczestników, to jednak podczas zbiorowego seansu odczuwało się potrzebę jego obejrzenia i skupienie oglądających. Potem można było nabyć pocztówki ze specjalnym datownikiem.
Prezentowana w sali wystawienniczej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wystawa przybliża zwiedzającym świat dzieciństwa i młodości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego na tyle, na ile pozwalają zachowane i dostępne dokumenty. Składa się ona z czterech części:

„Dzieciństwo i młodość”, „Kielecczyzna. Debiut. Zapisane w Pamięci”, „Powroty”, „Pisarz”

„Nie dysponujemy na większą skalę materiałem najbardziej intymnym, dotyczącym rodziny pisarza, udało się jednak dotrzeć do prywatnych zbiorów znajomych rodziny Herlingów-Grudzińskich, sąsiadów, kolegów szkolnych Gustawa, kolekcjonerów kieleckich i suchedniowskich pamiątek oraz instytucji przechowujących dokumenty z przeszłości. Dzięki nim możecie Państwo oglądać zachowane dokumenty, zdjęcia - z epoki i współczesne, stare kartki pocztowe, wspomnienia zapisane przez ludzi, którzy zetknęli się z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim w latach jego młodości, nawet utwory literackie napisane przez kolegów szkolnych, późniejszych literatów, dotyczące wspólnych, z reguły gimnazjalnych przeżyć, a także teksty literackie dawnych i dzisiejszych autorów poświęcone miejscom bliskim pisarzowi oraz jemu samemu” – mówiła dr Irena Furnal, współautorka wystawy.

W pierwszej części ekspozycji „Dzieciństwo i młodość” o doborze materiału zadecydowały miejsca bezpośrednio związane z kolejnymi etapami w życiu pisarza i jego rodziny. A więc: Skrzelczyce, Kielce, Suchedniów. W Skrzelczycach ojciec Jakub Józef Herling miał majątek ziemski i tam według zapisu w metryce urodzenia miał przyjść na świat przyszły pisarz.
„Wersję tę podważał jednak sam Gustaw Herling, wymieniając jako miejsce swych narodzin Kielce” – wyjaśniała dr. Furnal.

W części dotyczącej Kielc prócz zdjęć rodzinnego domu pisarza przy ul. Sienkiewicza 52 zgromadzone zostały bogate zbiory starych pocztówek, ukazujące dawne i często dziś zapomniane Kielce, widoki ulic, scenki uliczne, urokliwe zakątki parku, wyróżniające się budynki, starą i nowoczesną w owym czasie architekturę i zabudowę miasta, w którym dorastał Gustaw.
Wyjątkowo obszerne miejsce zajmują materiały związane z gimnazjum im. M. Reja (potem gimnazjum i liceum im. S. Żeromskiego), do którego uczęszczał, ze względu na rolę szkoły w formowaniu się młodzieńczego umysłu i budzeniu zainteresowań, co zaowocowało w wieku dojrzałym. Zostały tu zaprezentowane dzienniki lekcyjne, zdjęcia profesorów, przyjaciół i kolegów, pierwsze próby publicystyczno-literackie w szkolnych gazetkach „Kuźnia Młodych” i „Młodzi Idą' oraz inne materiały przedstawiające życie uczniowskie.

Kolejny dział „Kielecczyzna. Debiut. Zapisane w Pamięci” pokazuje związki pisarza z całą małą ojczyzną. Kompozycję i ramy tematyczne dyktuje tu młodzieńczy reportaż, debiut szesnastoletniego gimnazjalisty na łamach warszawskiego pisemka uczniowskiego „Kuźnia Młodych" zatytułowany Świętokrzyżczyzna, Prezentowany materiał ilustracyjny, to zdjęcia i pocztówki. Całość opatrzony jest dwojakim komentarzem: fragmentami owego reportażu i późniejszymi o lat kilkadziesiąt refleksjami pisarza z Dziennika pisanego nocą lub innych utworów.

„Dzięki temu zabiegowi powstał dwu perspektywiczny ogląd tych samych miejsc i zjawisk, typowy dla wspomnienia. Układ wspomnieniowy usprawiedliwia to, co w pierwszym momencie może widzowi wydać się brakiem konsekwencji: łączenie materiału ilustracyjnego z epoki ze współczesnym. Dzięki temu możliwa stała się konfrontacja przeszłości z teraźniejszością, pokazanie zmian i zarazem trwałości dawnego świata” – wyjaśniała dr Irena Furnal..
Trzeci dział, nosi tytuł „Powroty”. Zostały tu zgromadzone materiały poświęcone powojennym, po zmianach ustrojowych w 1989 r., kontaktom kielczan z pisarzem i pisarza z miastem rodzinnym i jego mieszkańcami. Znajdują się tu materiały związane z pobytami pisarza w Kielcach w 1991 i 1997 r. - akt nadania honorowego obywatelstwa miasta Kielce, wpisy w kronikach i księgach pamiątkowych, zdjęcia, wycinki prasowe z wywiadami i publikacjami dziennikarzy, sprawozdania z przebiegu spotkań z czytelnikami, komentarze samego pisarza zamieszczone w Dzienniku pisanym nocą, zdjęcia i artykuły poświęcone odsłonięciu upamiętniających Gustawa Herlinga-Grudzińskiego tablic - na budynku dawnego gimnazjum im. Żeromskiego w 2001 r. i na obelisku w Suchedniowie w 2005 r. Uzupełnia ten dział korespondencja pisarza z kieleckimi instytucjami oraz osobami prywatnymi.

Cześć ostatnia zatytułowana została „Pisarz”. Zgromadzone zostały utwory Gustawa Herlinga -Grudzińskiego w wyborze oraz - opracowania i publikacje poświęcone życiu i twórczości autora Wieży. Wydania utworów Herlinga-Grudzińskiego pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej; nieznacznie tylko zostały uzupełnione pojedynczymi egzemplarzami wypożyczonymi od osób prywatnych i z innych bibliotek kieleckich.

„Żywimy nadzieję, że niniejsza wystawa nie tylko przypomni zmarłego przed dziewięciu laty wybitnego rodaka i krajana, którego los rzucił do Neapolu, ale wzbogaci wiedzę o nim i w świadomości czytelników mocniej zwiąże jego osobę i twórczość z ziemią dzieciństwa i młodości” – napisała w imieniu autorów wystawy Irena Furnal.

Wystawie towarzyszy katalog wydany w nakładzie 90 numerowanych ręcznie egzemplarzy, którego wersja elektroniczna dostępna będzie wkrótce w Świętokrzyskiej Bibliotece Cyfrowej
Scenariusz wystawy przygotowały panie: dr Irena Furnal, Magdalena Helis – Rzepka, starszy kustosz Beata Piotrowska., która też opracowała katalog. Za całość bardzo udanego i potrzebnego przedsięwzięcia odpowiada Andrzej Dąbrowski, dyrektor WBP.

Towarzyszące imprezy i wydawnictwa

Twórczość Gustawa Herlinga Gudzińskiego była tematem czwartkowego "Głośnego Czytania Nocą" w Antykwariacie Naukowym im. Andrzeja Metzgera. Pamięci pisarza poświęcony był rajd młodzieżowy PTTK oraz "XX Jubileuszowy Maraton Pieszy Świętokrzyska Pięćdziesiątka" PTTK. Oba zakończyły się w Suchedniowie. Z okazji rocznicy wydano: katalog wystawy,
reprint "Kuźni Młodych" - pisma z 1935 roku, w którym debiutował oraz płytę z archiwalnymi wywiadami z pisarzem i fragmentami audycji poświęconych jego twórczości zarejestrowanymi w Radiu Kielce. Ukazał się także datownik i karta okolicznościowe Poczty Polskiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto