Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18810 miejsce

Kielce. Finał 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego

Obchody 150 - lecia urodzin Stefana Żeromskiego, pisarza związanego z Kielecczyzną, zostaną zakończone bezprecedensowym wydarzeniem, jakim z pewnością jest premiera adaptacji jego skandalizującej powieści "Dzieje grzechu".

Plakat do najnowszego spektaklu kieleckiego teatru. / Fot. www.teatr-zeromskiego.com.plAdaptacji powieści "Dzieje grzechu" dla potrzeb Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach dokonał Radosław Paczocha, a reżyserii podjął się Michał Kotański. W głównej roli Ewy Pobratyńskiej gościnnie wystąpi aktorka Teatru Bagatela w Krakowie, absolwentka z 2010 roku tamtejszej PWST, Magdalena Grąziowska. W rolę Łukasza Niepołomskiego wcieli się Andrzej Plata. Obok nich w przedstawieniu pojawi się cały zespół aktorski kieleckiej sceny z Wojciechem Niemczykiem, Mirosławem Bielińskim, Marcinem Brykczyńskiem, Beatą Wojciechowską i Beatą Pszeniczną na czele. Autorką scenografii do najnowszego spektaklu jest Barbara Hanicka, muzykę skomponował Lubomir Grzelak. Prapremierowe przedstawienie zostanie zagrane 20 grudnia 2014 r. o godzinie 19.

Następnego dnia o godzinie 12 w kieleckim teatrze odbędzie się debata "Wokół Dziejów grzechu",którego oprawę artystyczną stanowić będzie prezentacja fragmentów "Dzienników" Stefana Żeromskiego w interpretacji aktorów sceny noszącej jego imię. W konferencji popularno - naukowej wezmą udział: jak prowadzący krytyk teatralny, Łukasz Drewniak, prof. Dariusz Trześniowski (kierownik Zakładu Pozytywizmu i Młodej Polski Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie), prof. Krystyna Duniec (pracownik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Pracowni Teatru Współczesnego), Lech Raczak (reżyser, współtwórca Teatru Ósmego Dnia), Marek Mikos (krytyk teatralny i dyrektor TVP Kielce) i prof. Stanisław Żak - badacz twórczości Stefana Żeromskiego. - Chcemy sprawdzić, czy Żeromski jest wciąż żywy w literaturze i teatrze - mówią organizatorzy projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tego samego dnia zostaną ponownie zagrane "Dzieje grzechu" w reżyserii Michała Kotańskiego. Kolejne spektakle: 27, 28 grudnia 2014 i 17 stycznia 2015 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Doskonała forma uczczenia rocznicy. Szkoda, że do Kielc nie można akurat w tym momencie się wybrać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.