Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19218 miejsce

Kielce. "Kordian" Juliusza Słowackiego na Święto Konstytucji

3 maja 2015 roku w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się premiera dramatu Juliusza Słowackiego "Kordian" w reżyserii dyrektora tej sceny, Piotra Szczerskiego. Tytułową rolę gra Mateusz Rzeźniczak.

Scena ze spektaklu Kordian w reżyserii Piotra Szczerskiego. / Fot. Krzysztof Bieliński; materiał Teatru im. Żeromskiego w KielcachePiotr Szczerski nosił się z zamiarem przeniesienia dramatu Słowackiego na deski kierowanego przez siebie teatru już od dawna, ale jak mówił w wywiadzie z Katarzyną Wnuk nie było dostatecznego powodu, by "Kordiana" Juliusza Słowackiego zrealizować. - Ale teraz znalazłem ten powód, bo nagle, po (...) dwudziestu pięciu latach, zaczynamy coś świętować. Zacząłem myśleć, co my właściwie świętujemy? A przecież oficjalnie świętujemy 25 - lecie niepodległości. Jakaż jest więc ta Polska? Czy Bierutowsko - Jaruzelska, czy wolna III RP? Nagle stajemy po 25 latach w sytuacji, kiedy musimy sobie zadać pytanie, gdzie my jesteśmy tak naprawdę? Czy jesteśmy krajem niepodległym w sensie mentalnym? Czy jesteśmy państwem wolnym? Czy jesteśmy partnerem w Unii? Czy jesteśmy niezależni wobec Rosji? To są pytania o Polskę i nasz los. Dzisiaj te pytania brzmią dużo dobitniej i mocniej. Ja przynajmniej tak to czuję - rozważał Szczerski we wspomnianym wywiadzie.

Mateusz Rzeźniczak jako Kordian w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. / Fot. Krzysztof Bieliński; materiał Teatru im. Żeromskiego w KielcacheZ tekstu "Kordiana" Piotr Szczerski pozostawił w swojej realizacji wątek polityczny i magiczny. Przedstawienie rozpoczyna się "Przygotowaniem", w którym diabły z polskiego kotła wylewają tysiące nieudaczników i Kordiana. Szczególnie w tej części znaczącą rolę odgrywa muzyka Zygmunta Koniecznego; niezwykła jest też scenografia Jerzego Sitarza: prosta, funkcjonalna i efektowna. Do tytułowej roli reżyser zaangażował studenta ostatniego roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, Mateusza Rzeźniczaka, dla którego zagranie Kordiana było jednym z marzeń zawodowych. W sztuce Słowackiego występuje niemal cały zespół aktorski Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach z Wojciechem Niemczykiem (Car), Krzysztofem Grabowskim (Wielki Książę Konstanty), Dawidem Żłobińskim (Szatan), Wiktorią Kulaszewską, Beatą Wojciechowską i Łukaszem Pruchniewiczem na czele.

Premierowe przedstawienie dramatu Słowackiego w kieleckim teatrze rozpocznie się 3 maja o godzinie 19, a kolejne spektakle grane będą w dniach 15 - 17 i 24 - 27 maja br.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

27 maja 2015 roku w Kielcach zmarł reżyser tego spektaklu, dyrektor Teatru im. Żeromskiego w tym mieście od 23 lat PIOTR SZCZERSKI. Miał 62 lata[*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

To tak jak ja, Adrianno...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała wiadomość! Bardzo chciałabym się wybrać do Kielc....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.