Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6850 miejsce

Kielce. "Kordian" Juliusza Słowackiego na Święto Konstytucji

3 maja 2015 roku w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się premiera dramatu Juliusza Słowackiego "Kordian" w reżyserii dyrektora tej sceny, Piotra Szczerskiego. Tytułową rolę gra Mateusz Rzeźniczak.

Scena ze spektaklu Kordian w reżyserii Piotra Szczerskiego. / Fot. Krzysztof Bieliński; materiał Teatru im. Żeromskiego w KielcachePiotr Szczerski nosił się z zamiarem przeniesienia dramatu Słowackiego na deski kierowanego przez siebie teatru już od dawna, ale jak mówił w wywiadzie z Katarzyną Wnuk nie było dostatecznego powodu, by "Kordiana" Juliusza Słowackiego zrealizować. - Ale teraz znalazłem ten powód, bo nagle, po (...) dwudziestu pięciu latach, zaczynamy coś świętować. Zacząłem myśleć, co my właściwie świętujemy? A przecież oficjalnie świętujemy 25 - lecie niepodległości. Jakaż jest więc ta Polska? Czy Bierutowsko - Jaruzelska, czy wolna III RP? Nagle stajemy po 25 latach w sytuacji, kiedy musimy sobie zadać pytanie, gdzie my jesteśmy tak naprawdę? Czy jesteśmy krajem niepodległym w sensie mentalnym? Czy jesteśmy państwem wolnym? Czy jesteśmy partnerem w Unii? Czy jesteśmy niezależni wobec Rosji? To są pytania o Polskę i nasz los. Dzisiaj te pytania brzmią dużo dobitniej i mocniej. Ja przynajmniej tak to czuję - rozważał Szczerski we wspomnianym wywiadzie.

Mateusz Rzeźniczak jako Kordian w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. / Fot. Krzysztof Bieliński; materiał Teatru im. Żeromskiego w KielcacheZ tekstu "Kordiana" Piotr Szczerski pozostawił w swojej realizacji wątek polityczny i magiczny. Przedstawienie rozpoczyna się "Przygotowaniem", w którym diabły z polskiego kotła wylewają tysiące nieudaczników i Kordiana. Szczególnie w tej części znaczącą rolę odgrywa muzyka Zygmunta Koniecznego; niezwykła jest też scenografia Jerzego Sitarza: prosta, funkcjonalna i efektowna. Do tytułowej roli reżyser zaangażował studenta ostatniego roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, Mateusza Rzeźniczaka, dla którego zagranie Kordiana było jednym z marzeń zawodowych. W sztuce Słowackiego występuje niemal cały zespół aktorski Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach z Wojciechem Niemczykiem (Car), Krzysztofem Grabowskim (Wielki Książę Konstanty), Dawidem Żłobińskim (Szatan), Wiktorią Kulaszewską, Beatą Wojciechowską i Łukaszem Pruchniewiczem na czele.

Premierowe przedstawienie dramatu Słowackiego w kieleckim teatrze rozpocznie się 3 maja o godzinie 19, a kolejne spektakle grane będą w dniach 15 - 17 i 24 - 27 maja br.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

27 maja 2015 roku w Kielcach zmarł reżyser tego spektaklu, dyrektor Teatru im. Żeromskiego w tym mieście od 23 lat PIOTR SZCZERSKI. Miał 62 lata[*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

To tak jak ja, Adrianno...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała wiadomość! Bardzo chciałabym się wybrać do Kielc....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.