Facebook Google+ Twitter

Kielce: Rekonstrukcja wyjazdu żołnierzy na Westerplatte

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-21 14:43

Kilkusetosobowa grupa kielczan wzięła udział w rekonstrukcji odprawy żołnierzy, którzy 23 marca 1939 roku wyjechali by bronić Westerpaltte.

W uroczystości, która odbyła się przed pomnikiem Czwórki Legionowej brał udział jeden z ostatnich żyjących Westerplattczyków- kapitan Ignacy Skowron. W rozmowie z Radiem Kielce weteran mówił, że kiedy 70 lat temu wyjeżdżał na Westerplatte nie spodziewał się, że wybuchnie wojna i jako jeden z pierwszych będzie musiał bronić polskich granic.

Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku przygotowało reknstrukcję wydarzeń sprzed 70 lat. Na placu przed pomnikiem pojawił się aktor wcielający się w ówczesnego prezydenta Kielc Stefana Artwińskiego, który przekazał wojsku karabin maszynowy. Później odbyła się odprawa plutonu wyjeżdżającego na Wybrzeże. Wojskowi odczytali autentyczne rozkazy z 1939 roku.
Westerplatczyk- kapitan Ignacy Skowron został odznaczony Złotym Medalem dla Opiekunów Miejsc Pamięci Narodowej. Takie samo odznaczenie otrzymało Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku Piechoty.

Wręczający odznaczenie- sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa-
Andrzej Przewoźnik tłumaczył, że takie inscenizacje jak dzisiejsza są szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy biorą udział w "żywych" lekacjach historii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.