Facebook Google+ Twitter

Kielce: Święto Czynu Chłopskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-16 18:28

W Panteonie Chłopów Polskich w Kałkowie-Godowie w województwie świętokrzyskim odsłonięto epitafia poświęcone zasłużonym ludowcom - Marii Maniak, Wiktorowi Kulerskiemu i Janowi Pasiakowi.

Uroczystość była głównym akcentem dorocznego Święta Czynu Chłopskiego, przypadającego 15 sierpnia - na pamiątkę "cudu nad Wisłą" z 1920 roku.

W trakcie obchodów podkreślano zaangażowanie chłopów w walkę o niepodległość Polski. W homilii, ksiądz Tadeusz Marczewski przypomniał, że 70 procent żołnierzy Armii Polskiej, która walczyła w 1920 roku, stanowili chłopi. Podkreślił, że w Bitwie Warszawskiej walczyli nie tylko o wolność Polski, ale również całej Europy. Ksiądz nawoływał, żeby chłopi byli wierni tradycji i pamiętali o historii swojej Ojczyzny.

Wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska z PSL powiedziała, że Bitwa Warszawska była jedną z najważniejszych bitew polskich, oprócz Grunwaldu i Odsieczy Wiedeńskiej. Podkreślała, że chłopi wiernie służyli Polsce bez względu na to, kto rządził krajem. A o ich zasługach często zapominano, i niestety zapomina się o nich także dzisiaj - mówiła Ewa Kierzkowska.

Święto Czynu Chłopskiego ustanowiono w 1936 roku. Jest hołdem złożonym chłopom, którzy brali udział w Bitwie Warszawskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.