Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

561 miejsce

Kielce. W ŚCO przywracają zdrowie i nadzieję

Trzydzieści cztery lata temu, 11 lipca 1983 roku, rozpoczęła się w Kielcach budowa Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dziś placówka ta, niezmiennie od początku kierowana przez prof. Stanisława Góździa, należy do najlepszych w Polsce.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. / Fot. Krzysztof KrzakŚwiętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zostało powołane w lutym 1991 roku, początkowo jako szpital, a cztery lata później po zmianie statutu i nazwy na obecnie obowiązującą funkcjonuje jako zakład opieki zdrowotnej. Mieszczące się przy ulicy Artwińskiego w Kielcach centrum zajmuje powierzchnię 70 tysięcy metrów kwadratowych. Pacjenci onkologiczni leczeni są w 15 klinikach i 30 poradniach. Planowane początkowo na przyjęcie około 300 pacjentów dziennie, obecnie przyjmuje ich blisko tysiąc. Rocznie daje to blisko 200 tysięcy pacjentów, w tym około 30 tysięcy w klinicznych oddziałach szpitalnych. Wśród nich znajdują się m.in. takie działy, jak: Chirurgii Onkologicznej, Chirurgii Głowy i Szyi, Urologii Onkologicznej, GinekologiiKlinika Chirurgii Klatki Piersiowej w ŚCO w Kielcach. / Fot. Krzysztof Krzak Onkologicznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Radioterapii, Brachyterapii, Chemioterapii, Endokrynologii, Onkohematologii, Nefrologii i Stacji Dializ oraz Opieki Paliatywnej.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach dysponuje doskonale wyposażonymi, nowoczesnymi zakładami diagnostycznymi: patologii, diagnostyki obrazowej, panendoskopii, medycyny nuklearnej oraz laboratoriami (biochemicznymi, mikrobiologii, markerów nowotworowych, genetyki i metod fizycznych). Do tego wysoko kwalifikowana kadra zapewnia pacjentom chorym onkologicznie kompleksową opiekę, leczenie i rehabilitację. Tutejsi lekarze prowadzą badania naukowe, których efekty publikują w krajowych i zagranicznych czasopismach branżowych. Wdrażają też najnowsze Klinika Urologii w ŚCO w Kielcach. / Fot. Krzysztof Krzakosiągnięcia światowej medycyny, jak choćby laparoskopowa metoda leczenia schorzeń urologicznych. ŚCO angażuje się też w działalność edukacyjną. To tutaj organizowane są wykłady dla osób nie związanych z medycyną, kursy dla lekarzy opieki podstawowej i specjalistów; tutaj też lekarze odbywają staże specjalistyczne w zakresie endokrynologii, chemioterapii, radiologii i hematologii. Centrum współpracuje z różnymi międzynarodowymi organizacjami, m.in. z International Agency for Research on Cancer, European Network of Cancer Registries i European Organisation of Cancer Institutes. Przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii działa też Świętokrzyski Klub "Amazonki", zrzeszający kobiety po mastektomii, oraz Oddział Świętokrzyski Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Faktycznie, tekst o wyjątkowo pozytywnym przesłaniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wreszcie coś pozytywnego w tej chorej służbie zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.