Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8891 miejsce

Kielce: wystawa kolekcji Ryszarda Janiaka

Ponad tysiąc obiektów z największych w Polsce prywatnych zbiorów, a wśród nich uzbrojenie europejskie i wschodnie, tkaniny, srebra, zegary, miniatury, szkło, ceramikę, przyrządy miernicze można podziwiać w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Fragment wystawy "Pasja zbierania" - kolekcji Ryszarda Janiaka z Łodzi w salach Muzeum Narodowego w Kielcach. / Fot. Andrzej PiskulakW Muzeum Narodowym Kielcach 25 września odbył się wernisaż wystawy "Pasja zbierania" - kolekcji Ryszarda Janiaka z Łodzi. Można ją zwiedzać do końca lutego 2008 r. Zasadniczą część zbioru, liczącego około 1000 przedmiotów, stanowi uzbrojenie europejskie i wschodnie oraz tkaniny. Bardzo ciekawa jest także, kolekcja sreber, zegarów, malarstwa i miniatur, szkła, ceramiki, przyrządów mierniczych oraz wyrobów rzemiosła dalekowschodniego.

- To bez wątpienia największa ekspozycja jaka ostatnio gościła w muzealnych salach. A wszystko zaczęło się od próby opisania obiektów ze zbiorów łódzkiego kolekcjonera Ryszarda Janiaka, które w ręce hobbysty trafiały przez bez mała 40 lat” - mówił podczas konferencji prasowej prof. Krzysztof Urbański, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Kolekcjoner nie zbyt wiele chciał mówić o swoich zbiorach, gdyż wyszedł z założenia, że słowa tu na nic się zdadzą, gdy wcześniej się nie zobaczyło eksponatów. Jego wystąpienie ograniczyło się do zaproszenia dziennikarzy do zwiedzania niezwykłych eksponatów.

Na wystawie w kilku muzealnych salach możemy zobaczyć uzbrojenie ochronne - hełmy, tarcze, zbroje i pojedyncze elementy składowe, broń białą - szable, miecze, sztylety itd., palną - strzelby, pistolety, miotającą - łuki i strzały i artyleryjską - armaty i moździerze oraz oprzyrządowanie, m.in. prochownice. Na szczególną uwagę zasługuje kompletna zbroja husarska oraz zbiór różnego typu szabli. Eksponowany jest tu również najstarszy zabytek w kolekcji - hełm z końca XV w.

Oprócz uzbrojenia wśród ponad tysiąc obiektów można podziwiać także tkaniny oraz dodatki do ubiorów, a także srebra, zegary, malarstwo, miniatury, szkło, ceramika i wyroby rzemiosła dalekowschodniego m.in. zbroję samurajską czy broń japońską. Wśród eksponatów znajdują się też niezwykle cenne i rzadkie obiekty, jak tarcza turecka z motywami perskimi z przełomu XVI i XVII wieku oraz turecki czaprak z końca XVI wieku. Wystawie towarzyszy katalog.

Karkołomnego zadania uporządkowania zbiorów niezwykłego kolekcjonera Fragment wystawy "Pasja zbierania" - kolekcji Ryszarda Janiaka z Łodzi w salach Muzeum Narodowego w Kielcach. / Fot. Andrzej Piskulakpodjął się znawca broni Ryszard de Latour wraz z Anną Kwaśnik-Gliwińską - komisarz wystawy. Po niemal trzech latach pracy powstała 600-stronicowa księga "Pasja zbierania", w której zostało opisanych ponad tysiąc eksponatów, w tym kilkaset do tej pory nie rejestrowanych w Polsce.

Ryszard Janiak - łodzianin, miłośnik tradycji sarmackiej od 15 lat prowadzi galerię sztuki w centrum Łodzi. Swoją kolekcję prezentował także na wielu wystawach m.in.: na Zamku Królewskim w Warszawie, w pałacu w Wilanowie, na zamku w Malborku i w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

plus, plus;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) I pomyśleć, że mogłam być dzisiaj w Kielcach... Poczekam, może kolekcja dotrze do Zielonej Góry. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.