Kiendyś zwycięzcą zgierskiego etapu!

W piątek, tuż przed godziną 18, linię mety kryterium ulicznego w Zgierzu jako pierwszy przejechał Tomasz Kiendyś (CCC Polsat). Był to I etap w ramach wyścigu kolarskiego „Szlakiem Bursztynowym – Energia Tour 2007”

Żółtą koszulkę lidera zakłada Tomasz Kiendyś (CCC Polsat). / Fot. Paweł WężykWyścig został rozegrany w klasie 2.12 i przeprowadzony zgodnie z przepisami PZKol. W czasie zmagań kolarzy prowadzone były następujące klasyfikacje: Indywidualna (zwycięży ten, którego łączny czas przejazdu będzie najkrótszy), Aktywnego (zwycięży ten, kto zbierze największą ilość punktów na lotnych premiach), oraz Punktowa (zwycięży zawodnik, który zgromadzi największą ilość punktów na wszystkich etapach i ukończy wyścig), a także Orlika, Najlepszy Wielkopolanin i Drużynowa.

Kolarze na jednym z nawrotów. / Fot. Paweł WężykZgierskie kryterium uliczne liczyło 65 km (30 okrążeń długości 2,16 km) . Start i meta usytuowane były przy pętli autobusowej na ulicy Staffa. Na starcie stanęło blisko 140 zawodników wśród których znalazły się również dwie ekipy zagraniczne. Wszyscy zgodnie podkreślali, że zgierskie kryterium było niezwykle trudnym etapem. Główną przeszkodą do pokonania był silny i zimny wiatr. Sporo kłopotów wielu zawodnikom sprawiały również ostre nawroty. Od samego początku zostało narzucone bardzo mocne tempo, co spowodowało że zwarty na początku peleton szybko został porwany na kilka mniejszych grup.

Ostatecznie linię mety pierwszy przejechał Tomasz Kiendyś (CCC Polsat), który jeszcze niedawno z sukcesami rywalizował w kolarstwie górskim. Drugim był najaktywniejszy kolarz tegorocznego kryterium Błażej Janiaczyk (Intel Action), a trzeci Tomasz Lisowicz (CCC Polsat).

W sobotnim, II Etapie wyścigu z Kalisza do Kazimierza Biskupiego (118 km) w żółtej koszulce wyruszy Kiendyś (lider), a zielony trykot (najaktywniejszy kolarz) założy Janiaczyk. Sobotni etap rozpocznie się startem honorowym w Kaliszu na Al. Wolności tuż przed godziną 15, natomiast start ostry nastąpi o 15:10 przy ulicy Godebskiego. Meta w Kazimierzu Biskupim około 18.

III etap rozpocznie się o godzinie 13 w niedzielę w Koninie przy ulicy Świętojańskiej i po pokonaniu 110 km zakończy rundą końcową w Kaliszu.

Nagrodę główną dla publiczności, góski rower, odbiera Wiktoria! / Fot. Paweł WężykNa start-mecie piątkowego etapu dzieciom i młodzieży organizatorzy rozdawali do wypełnienia kupony. Natomiast podczas podsumowania kończącego etap rozlosowano cenne nagrody. Rower górski zabrała do domu Wiktoria Kosialkiewicz, walizkę na kółkach wylosował Szymon Ogłaza, a wysokiej klasy śpiwór turystyczny Michał Kowalski. Gratulujemy!

Wszystkich zainteresowanych kolejnymi etapami serdecznie zapraszamy.