Facebook Google+ Twitter

Kiepski, truskawkowy biznes

Jeszcze do niedawna na pomorskich polach roiło się od truskawek. Teraz rzadko można spotkać jakąś plantację. Uprawa truskawek przestaje się opłacać. W tym roku również swoje zrobiła kapryśna pogoda.

 / Fot. Fot. Marek GabrielW maju było strasznie gorąco, kiedy potrzebny był deszcz, to nie padał. Wreszcie, gdy owoce przekwitły i zrobiły się zielone, zaczęły się ulewy. Raptownie spadła temperatura powietrza. Wiały silne, gwałtowne wiatry, które przynosiły nawet gradowe chmury.

Przed rozpoczęciem sezonu plantatorzy byli przygotowani na to, iż cena nie będzie wygórowana. Polska obecnie produkuje najwięcej truskawek w Europie. Jednak jak łatwo zauważyć, polskie truskawki są wypierane przez chińskie. Są one o wiele tańsze. W 2006 roku plantatorzy urządzili nawet protest w Brukseli, mający na celu wprowadzenia ochrony na owoce miękkie.

Obecna cena, jaką oferują punkty skupu w województwie pomorskich waha się w granicach 1,50-1,70 zł za kilogram. Więcej otrzymują rolnicy produkujący truskawki ekologiczne (kontrolowane). Aby zatrudnić kogoś do zbioru, nie można zapłacić mniej niż 2,50 zł za koszyk. Środki ochrony roślin są również bardzo drogie. Więksi plantatorzy do przywozu pracowników, muszą zamawiać nawet autobusy, które liczą sobie niezłe stawki. Czasem dochodzi do tego, że do całego biznesu trzeba jeszcze dokładać.

Jak podaje fresh-market.pl z roku na rok spada eksportu truskawki z Polski. Z roku 2007 na 2008 spadek wyniósł aż 17 procent. Jeżeli nadal tak będzie wyglądał europejski rynek owoców, to Europą zawładną owoce i warzywa z Chin, bo nikomu nie będzie opłacać się produkować własnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

tak Sylwio - importowałem kiedyś je z Hiszpanii i Włoch naszym do pięt nie dorastają ale dzięki chemii i 3 tygodnie mogą w chłodni stać - reasumując - szanujmy nasz produkt bo zdrowy i smaczny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę przyznać, że u nas (podkarpackie) truskawek nie brakowało. Z tym, że przede wszystkim można je było kupić na straganach, rynkach itp. od ludzi, którzy mają własne plantacje.
Podkarpacie to teren raczej rolniczy i dzięki temu można np. czeresienki, truskawki, warzywka w miarę zdrowe i świeże kupić.
O truskawkach coś wiem i powiem, że te z zachodu ładniej wyglądają i czasem są słodsze, ale są tak naładowane nawozami, że głowa boli. Widziałam listę "witaminek" dla truskawek na jednej z farm - truskawki stamtąd przestały mi smakować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to zła polityka handlu międzynarodowego UE daje nam w przysłowiową d..... czas na zmiany , głupia Rosja umie chronić rynek , a my co jak te ba..... dajemy się ciągać za nos

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.06.2009 11:56

Ostatnio nawet handel "sezonowy" podupada. Nie dość, że niestabilność cen, to także kiepskie warunki atmosferyczne powodują rezygnacje z hodowli truskawek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

temat trudny ale ważny - ale do rzeczy - polska truskawka należy do najsmaczniejszych i jakościowo również to jest fakt niezaprzeczalny ale ma poważną wadę jest trudna do transportu nie jest tak wytrzymała jak zachodnie odmiany i tu jest problem a co do chińskiego produktu jak mamy z nim wygrać skoro zarobki to kwestia kilkunastu dolarów miesięcznie - nigdy z takim konkurentem nie wygramy - cło zaporowe i to od razu nawet 500 % jak trzeba , tak się chroni rynki i to jest prosta sprawa
robi się to w sposób normalny jakie jest zapotrzebowanie w Europie - przykładowo 2 miliony ton i powyżej są kontygenty itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki plus za temat. Znam ten problem i z autopsji powiem, że zbiory wiśni i jabłek też nie będą w tym roku duże. Niestety. Oczywiście jak zwykle stracą na tym rolnicy, gdyż nie rzadko sami z własnych kieszeni muszą do tego interesu dokładać. A sprzedając towar płacą bardzo wysoką marże pośrednikowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.