Facebook Google+ Twitter

Kiepsko zarządzamy swoimi budżetami – banki chcą nam pomóc

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-12-13 08:15

Dlaczego wciąż brakuje ci pieniędzy, mimo że przecież zarabiasz? Otóż niekoniecznie dlatego, że dostajesz za mało pieniędzy. Być może w ogóle nie planujesz swoich wydatków lub planujesz je źle. Banki chcą to zmienić. Z ich inicjatywy powstał portal, który ułatwia zarządzanie domowym budżetem.

screen z portalu domowefinanse.plPrawie 80 proc. polskich rodzin nie planuje regularnie domowych finansów. Większość nigdy lub prawie nigdy nie poświęca czasu na zaplanowanie poważnych inwestycji i nawet większe zakupy robi w sposób nieprzemyślany. Takie wyniki przyniosło badanie polskich gospodarstw domowych, przeprowadzone przez TNS OBOP dla portalu Domowe Finanse .

- Chcieliśmy dowiedzieć się, jaką wiedzę mają Polacy na temat planowania domowych budżetów i jakie są ich zwyczaje związane z podejmowaniem codziennych decyzji finansowych. Ułatwi nam to dopasowanie działań edukacyjnych w tym zakresie do faktycznych potrzeb społeczeństwa. Chcemy pomagać w kształtowaniu dojrzałego i odpowiedzialnego podejścia do finansów wśród polskich rodzin - mówi dr Ewa Lisowska, ekspert portalu Domowe Finanse.

Badanie pokazuje, że niespełna 25 proc. badanych dokonuje regularnego, comiesięcznego planowania domowego budżetu. Rocznych planów budżetowych w ogóle nie robi 60 proc. badanych, a 53 proc. rzadko lub nigdy nie planuje z wyprzedzeniem poważniejszych wydatków.

Większe wydatki w polskich rodzinach są najczęściej finansowane z posiadanych oszczędności (42 proc.), poprzez zakupy na raty (29 proc.) i kredyt konsumpcyjny (28 proc.). Prawie połowa badanych deklarowała brak jakichkolwiek oszczędności. Stąd właśnie pomysł udostępnienia praktycznych, prostych narzędzi i porad dotyczących planowania domowego budżetu na www.domowefinanse.pl. Pomaga on efektywnie zarządzać osobistymi finansami.

- Myślę, że Polki i Polacy chętnie podeszliby bardziej odpowiedzialnie do planowania swoich finansów, gdyby mieli możliwość zdobycia wiedzy i uzyskania wiarygodnych porad w tej dziedzinie. Może im w tym pomóc między innymi portal Domowe Finanse - wyjaśnia Lisowska.

Portal www.domowefinanse.pl .został stworzony z inicjatywy GE Money Banku, który wspiera akcje edukacyjne, dotyczące świadomości ekonomicznej oraz efektywnego zarządzania osobistymi finansami.

- Stworzyliśmy ten portal, bo zależy nam na jak najlepszym edukowaniu Polaków w zakresie wiedzy finansowej przydatnej w codziennym życiu i pomocnej w podejmowaniu świadomych i odpowiedzialnych decyzji na co dzień - mówi Aleksandra Kwiatkowska, rzecznik prasowy GE Money Banku. - Praktyczne narzędzia dostępne w Domowych Finansach, a także porady eksperta, mogą być bardzo pomocne w planowaniu finansów osobistych każdego z nas.

Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową:

Polacy raczej nie planują domowych wydatków - zarówno tych krótko-, jak i długookresowych z odpowiednim wyprzedzeniem. Brakuje nam samodyscypliny, systematyczności i strategicznego podejścia do zarządzania domowym budżetem. Mamy skłonność do wydawania nawet znaczących kwot w sposób nieprzemyślany i spontaniczny. Polskie społeczeństwo nie wykazuje jeszcze dojrzałości w zarządzaniu własnymi finansami. Można to wytłumaczyć brakiem dostatecznej wiedzy ekonomicznej i wzorców racjonalnych zachowań w zakresie zarządzania budżetem. Największe znaczenie przy podejmowaniu decyzji finansowych w polskich rodzinach ma opinia współmałżonka, rodziny i znajomych, pracownika banku, uczestników forów dyskusyjnych oraz mediów. Wyniki badania wskazały na brak nawyku korzystania z profesjonalnej pomocy przy podejmowaniu decyzji finansowych.

Beata Sypuła - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A na dole pisało, "Rzeczywista stopa procentowa: X,X%".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.