Facebook Google+ Twitter

Kierowco! Nie daj się zaskoczyć

Temperatury coraz niższe, niedługo pierwsze przymrozki. Warto rozejrzeć się za zimowymi oponami i przygotować auto do sezonu.

Jak co roku, pierwszy śnieg zaskakuje kierowców. Brak zimowych opon, płynu do spryskiwaczy, kolejki na stacjach obsługi. Niepotrzebne nerwy, a w najgorszych przypadkach stłuczka. Warto uniknąć takich sytuacji i zadbać o nasze pojazdy wcześniej.
Opona z kolcami - zabroniona w Polsce, jednak najlepsza na


Podstawowa "modyfikacja" to zmiana opon na zimowe. Jeżeli nie posiadamy (np. z poprzedniego sezonu), warto zainwestować w nowe opony. Odradzam opony bieżnikowane. Różnica cenowa jest naprawdę niewielka, a jakość nieporównywalna. Poruszałem temat na forach motoryzacyjnych, rozmawiałem z osobami, które używały takich opon. Opinia jest w 90 proc. negatywna. Źle "bieżnikowana opona może powodować bicie, które przyspiesza zużywanie elementów zawieszenia.

Należy również sprawdzić stan płynu w układzie chłodzenia i ewentualnie wymienić bądź uzupełnić jego poziom. W starszych samochodach często spotykam się z wodą w układzie. Jest to bardzo niezdrowe dla silnika. Powoduje korozję elementów, a w przypadku temperatur poniżej zera, zamarznięta woda może spowodować bardzo poważne uszkodzenia silnika.

Trzecim ważnym elementem, jest akumulator. Niestety po kilku latach traci on swoją pojemność. W okresie, kiedy na światłach jeździmy 24 godziny na dobę, jest on dosyć mocno eksploatowany. Na stacjach diagnostycznych można wykonać test, który pomoże ocenić nam jego stan.

Raz na kilka lat, powinniśmy zadbać o konserwację podwozia. Dobrze zakonserwowana karoseria jest odporna na sól i wodę. Przegląd powierzchni ochronnej powinien odbywać się co roku.

Na stacjach paliw, warto wybierać już dostępne płyny do spryskiwaczy o obniżonej temperaturze zamarzania. Nie radzę korzystać z "promocji" na letnie płyny. Rozmarzanie zbiorniczka z płynem, nie należy do najprzyjemniejszych. Lepiej dmuchać na zimne.

Po korzystaniu z myjni, wycierajmy uszczelki i smarujmy je wazeliną, bądź teflonem. Pozwoli nam to oszczędzić nerwów z szarpaniem się z drzwiami i urwanymi klamkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Rozmarzanie zbiorniczka z płynem, nie należy do najprzyjemniejszych" --- jeśli wcześniej nie pęknie..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.