Facebook Google+ Twitter

Kierowco, zaciśnij pasa- powraca ekopodatek

Dziś w sprawie nowego podatku zbiera się grupa robocza Międzyresortowego Zespołu ds. Wzrostu Konkurencyjności Przemysłu Motoryzacyjnego. Jej głównym zadaniem będzie przygotowanie rozwiązań zachęcających Polaków do kupna nowych aut. Pomóc ma w tym nowy podatek.

Według propozycji "zielony podatek" nie przekraczałby rocznie 250zł dla właścicieli samochodów 15-letnich i starszych, posiadacze młodszych aut płaciliby proporcjonalnie mniej. Spekuluje się również nad wprowadzeniem specjalnej gratyfikacji w wysokości 500zł przy złomowaniu pojazdu. To dokładnie tyle, ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy.

Póki co, rząd nie zajął żadnego stanowiska w tej sprawie. Wiadomo natomiast, że ekopodatek miałby być płacony corocznie i najprawdopodobniej zależny od roku produkcji auta oraz poziomu emisji spalin. Jednak wprowadzenie podatku nie musi być równoznaczne ze zniesieniem podatku akcyzowego wliczonego w cenę auta. Oznacza to, że właściciele samochodów obciążeni byliby dwoma podatkami- akcyzowym i płaconym co roku ekologicznym.

Prace Ministerstwa Gospodarki w sprawie podatku ekologicznego są odpowiedzią na przygotowaną przez Komisję Europejską strategię na rzecz energooszczędnych pojazdów. KE szacuje, że do 2030 r. liczba aut wzrośnie dwukrotnie z 800 mln do 1,6 mld, dlatego zachęca państwa Wspólnoty do upowszechniania alternatywnych paliw niskoemisyjnych (może to wiązać się z opodatkowaniem benzyny i oleju napędowego) oraz promocji aut napędzanych energią elektryczną lub ogniwami wodorowymi.

Źródło:
rp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.