Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23688 miejsce

Kierowco, zwolnij przed szkołą!

1 września, do szkół ruszą miliony młodych ludzi. Pamiętajmy, aby szczególnie uważać na ich bezpieczeństwo na drogach.

 / Fot. Grzegorz W. Tężycki, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sign-school-zone-in-Radom.jpgCo prawda, z roku na rok spada liczba wypadków z udziałem najmłodszych, jednak statystyki są nadal tragiczne. Zgodnie z danymi dostępnymi na stronie www.policja.pl, w 2009 roku odnotowano ponad 5 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci poniżej czternastego roku życia, a więc średnio 13 wypadków dziennie.

Brawurowa jazda oraz brak zapiętych pasów to najczęstsze przyczyny ofiar wśród najmłodszych. W zeszłym roku na polskich drogach życie straciło 128 dzieci. Kolejnych 5058 odniosło obrażenia.

Nasilenie się wypadków z udziałem dzieci w wieku nie przekraczającego 14 lat odnotowuje się w miesiącach od kwietnia do września. W zeszłym roku, w pierwszym "szkolnym" miesiącu, w wypadkach zmarło lub odniosło obrażenia 502 dzieci.

 / Fot. Policja.plJuż na początku sierpnia ruszyła ogólnopolska kampania policji "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba". Jak czytamy na policyjnych stronach - "celem (kampanii - red.) jest ograniczenie liczby wypadków wśród maluchów, w ich drodze do przedszkola i szkoły". Jest to pierwsza tego typu kampania organizowana wspólnie przez Komendę Główną Policji, Ministerstwo Zdrowia i dziecięcy kanał telewizyjny Nickelodeon.

Kluczem kampanii jest wykorzystanie popularnego i lubianego przez rzesze najmłodszych telewidzów bohatera kreskówki SpongeBoba Kanciastoportego, którego przygody śledzić można na kanale Nickelodeon.

 / Fot. Tarnów.pl/Policja.plJak zawsze, 1 września rozpoczynają się w całym kraju również akcje regionalne. W Tarnowie w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły", Wydział Ruchu Drogowego tarnowskiej Komendy Miejskiej Policji, tarnowska Straż Miejska oraz Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego organizują akcję edukacyjno-prewencyjną "Zwalniam przed szkołą!" Jej głównym elementem będą happeningi oraz oznakowane patrole policji i straży miejskiej przed lokalnymi szkołami.

W pierwszy dzień szkoły, policjanci tarnowskiej "drogówki", w towarzystwie uczniów klasy policyjnej jednego z tarnowskich liceów będą przeprowadzali uczniów przez jezdnie. Kierowcom wręczone zostaną ulotki z hasłem "Zwalniam przed szkołą". Ponadto dla tych, którzy pojawią się w miejscach prowadzenia akcji, firma MapMap ufundowała 100 sztuk oprogramowania do nawigacji GPS, na którym specjalnie oznaczone są wszystkie szkoły na terenie Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z Panem, Panie Mirku, ale w konfrontacji kierowca-dziecko to kierowca powinien wykazać się ograniczonym zaufaniem, dlatego trzeba zwolnić przed szkołą. Nie można liczyć na rozsądek dzieci...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny materiał, trzeba jednak pamiętać że nie zawsze kierowca jest winien. Opiszę krótką historię z 1969 r. Wychodziliśmy ze szkoły (podstawówka nr 28 w Gdańsku) kolega Jacek D. chciał być szybszy od pozostałych, wybiegł ze szkoły przebiegł przez boisko szkolne i nawet się nie popatrzył czy coś jedzie ulicą, wpadł prosto na jadący samochód. Kolega miał połamaną miednicę i nogę. Chodziliśmy co dziennie odwiedzić kolegę w szpitalu, co dziennie był też kierowca samochodu. Facet był załamany, a my koledzy i koleżanki Jacka mówiliśmy że widzieliśmy dokładnie jak to było i kierowca jest niewinny. Oczywiście wypadek badała milicja, kierowca dmuchał balonik i był trzeźwy. Wracając do artykułu, kierowcy powinni jeździć ostrożnie szczególnie tam gdzie mogą być dzieci, ale jak dziecko wbiegnie na ulicę pod jadący samochód to kierowca nie ma szans.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.