Facebook Google+ Twitter

Kierowcy! Dokąd się tak spieszycie?

Często czytamy medialne komunikaty: "Doszło do tragicznego wypadku, kierowca z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwny tor ruchu i zderzył się z jadącym prawidłowo pojazdem". Dlaczego?

 / Fot. Alicja PionkowskaPo tegorocznych Świętach Wielkanocnych najbardziej tragicznym dniem okazał się przedświąteczny piątek. Zdarzyły się 102 wypadki drogowe, zginęło 10 osób, a 126 zostało rannych. Zatrzymano najwięcej nietrzeźwych kierowców - aż 573 osoby. Od piątku do świątecznego poniedziałku zginęło 35 osób, 468 zostało rannych w 379 wypadkach, a policjanci zatrzymali 1876 pijanych kierowców.

Zbliża się kolejny długi, majowy wypoczynek – co nam przyniesie?

W Ministerstwie Infrastruktury 20 kwietnia br. odbyła się konferencja pod dość niepokojącym hasłem: "Polacy kochają prędkość, która zabija". Według ministerstwa infrastruktury
główne grzechy kierowców to brawurowa jazda i nagminne przekraczanie prędkości oraz prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym. To oczywiście - niestety - prawda. Jednak czy tylko takie są przyczyny - dodajmy – te po stronie kierowców?
Moim zdaniem do tych głównych grzechów można zaliczyć jeszcze kilka innych, a co najmniej dwa, które często prowadzą do tragedii – to jest… gadanie (tak - właśnie gadanie) przez telefon oraz odbieranie i pisanie esemesów w trakcie prowadzenia auta.

Każdy z nas ma określony poziom podzielności uwagi, w czasie kierowania samochodem uwaga musi skupiać się tylko na jeździe, a rozmowa nawet przez zestaw głośnomówiący nie jest bezpiecznym zajęciem dla kierowcy. W czasie „komórkowej” rozmowy większość swojej uwagi skupiamy na niej, a nie na obserwacji drogi i prowadzeniu auta.

Co wykazują badania prowadzone przez psychologów? Otóż, okazuje się, że rozmowa telefoniczna prowadzona w trakcie kierowania autem powoduje takie samo wydłużenie - czyli opóźnienie czasu naszej reakcji - jak jazda po wypiciu alkoholu.

Amerykanie z University of Utah przeprowadzili na symulatorach badania 40 kierowców, którzy podzieleni zostali na 4 następujące grupy:
1. nic nie przeszkadzało kierowcy podczas jazdy;
2. kierowcy rozmawiali przez komórkę trzymając ją przy uchu;
3. prowadzili auto, rozmawiając przez zestaw głośnomówiący;
4. prowadzili auto, mając we krwi 0,8 promila alkoholu we krwi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Katarzyna
  • Katarzyna
  • 29.04.2011 17:05

@Jurek Ogurek
Widzę, że mamy zaszczyt przeczytać opinie jedynego dobrego kierowcy w Polsce. Co za zaszczyt...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Ogurek
  • Jurek Ogurek
  • 29.04.2011 13:53

Ponieważ jeżdżę stale od ponad 20 lat (bez najmniejszej kolizji!), w sposób naturalny poczyniłem pewne obserwacje. A oto moje doświadczenia:
1. Polski kierowca to kompletny idiota i skończony cham;
2. W momencie zajęcia miejsca za kierownicą iloraz inteligencji polskiego kierowcy spada o 90%;
3. Polski kierowca nie jest w stanie pojąć, do czego służy namochód (a mianowicie do przemieszczenia się z punktu A do punktu B, nie czyniąc nikomu krzywdy - jakie to proste!);
4. Polski kierowca ma w d... wszelkie zasady bezpieczeństwa oraz oczywiście "Prawo o ruchu drogowym", które jest dla niego kompletną abstrakcją;
5. Polski kierowca stale kieruje się zasadą: "maksimum ryzyka, minimum bezpieczeństwa" (a powinno być odwrotnie);
6. Do polskiego kierowcy w żaden sposób nie może dotrzeć banalnie prosta prawda, że samochód w ruchu to śmiertelne zagrożenie dla ludzi, nawet gdy jedzie się powoli.
7. Polski kierowca ma zbyt mały rozum, by dotarło do niego, że jak jest kiepska droga, to należy po prostu uważać uważać.
Reasumując: z moich wieloletnich obserwacji wynika, iż jakieś 3/4 kierowców w Polsce w ogóle nie powinno mieć prawa do kierowania pojazdami mechanicznymi i poruszuszania się po drogach, ponieważ stanowią śmiertelne zagrożenie dla ludzi.
Na to jest tylko jedna rada: eliminować raz na zawsze tych, którzy spowodowali groźne wypadki (oczywiście w sytuacji, gdy akurat sami się już ostatecznie nie wyeliminowali), nie bawić się w jakieś tam abstarkcyjne "karne punkty", tylko natychmiast odbierać na długie lata prawo jazdy i koniec, w myśl zasady" nie chcesz się dostosować - nie będziesz jeździł"; kierowcom złapanym na jeździe pod wpływem alkoholu natychmiast i niedowołalnie zabierać prawo jazdy do końca życia i konfiskować samochód, bez względu na to, do kogo należy. Niestety, tylko tak radykalne metody mogą zmienić sytuację na polskich drogach i w jakimś przewidywalnym okresie czasu zmienić mentalność polskiego kierowcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, że nic się nie mówi o fatalnych drogach. Wąskie, z koleinami, co chwila przechodzące przez obszar zabudowany. Np. na drodze Lublin - Warszawa, na odcinku do Kurowa, co kilka kub kilkanaście kilometrów są ograniczenia prędkości. Doprowadza to do zdenerwowania kierowców, szczególnie tych, którzy mają do przejechania bardzo długą trasę. Badania psychologiczne już udowodniły, że jeśli jest duża ilość zakazów, człowiek po pewnym czasie zaczyna je ignorować. Pomijając piratów drogowych, których nie brakuje, kierowcy przekraczają prędkość bo takie jest uwarunkowanie psychologiczne człowieka. Jestem w 100% przekonany, że budowa dobrej jakości dróg znacząco ograniczy ilość osób przekraczających prędkość a co za tym idzie wypadków.

Zatem nie można zwalać całej winy na kierowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń
N.N.
  • N.N.
  • 29.04.2011 08:47

Dochodzi jeszcze jeden czynnik. Skanowanie drogi w celu ominięcia niebezpiecznie głębokich studzienek na środku drogi lub też dziur mogących pomieścić dużego psa. Mało czasu wtedy zostaje na uważanie na takie drobnostki jak piesi, światła czy też inne samochody.

Lecz głowa do góry, przecież wystarczy wstawić w najbardziej podziurawionych miejscach ograniczenie prędkości i znów jest bezpiecznie.
Może na wszystkich przejściach granicznych powstawiać znaki ograniczenia prędkości do 30km/h i znaki informujące o progach zwalniających, które będą obowiązywały na terenie całego kraju? Rozwiązanie proste, tanie i zapewniające bezpieczeństwo na terenie całego państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.