Facebook Google+ Twitter

Kierowcy nie bójcie się. Ustawa to na razie martwy zapis

Znowelizowana 10 czerwca 2010 r. ustawa - Prawo o ruchu drogowym, nie działa z tzw. automatu. Możecie jeszcze spokojnie parkować na trawnikach i pod oknami mieszkań. Czym bliżej łóżka tym lepiej!

 / Fot. Ireneusz MosiczukPojawiające się artykuły na temat zmian w Kodeksie drogowym i zrównaniu dróg publicznych z drogami osiedlowymi, w sensie egzekucji porządku na drogach, jest póki co wielka ułudą.
Zapis a jakże, w ustawie się pojawił. Tyle i aż tyle.

Żaden organ nie ma prawa ukarać mandatem za parkowanie na trawniku, zablokowanie wjazdu dla pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Nie ma, bo nie nie jest spełniony podstawowy warunek.

Po pierwsze musi zostać wydane rozporządzenie określające wzór i sposób ustawiania znaku.

Po drugie
musi zostać podjęta uchwała w sprawie określenia strefy ruchu.

Teraz ruch należy do właścicieli dróg; rad osiedla, wspólnot mieszkaniowych, zarządców terenów itp. / Fot. Ireneusz Mosiczuk

Dopiero spełnienie tych dwóch warunków wypełnia istotę wprowadzonych zmian. Od tego momentu możemy mówić o wprowadzeniu i obowiązywaniu nowelizacji na danym terenie.

Bo nowelizacja dotyczy dróg osiedlowych, parkingów przed centrami handlowymi, dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych, obiektów budowlanych a także placów przed dworcami autobusowymi i kolejowymi.

Czytaj:
Prawo drogowe wkracza na parkingi i osiedlowe uliczki.
Nowe prawo drogowe wkracza na drogi osiedlowe i parkingi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Ireneusz Jeleń
  • Ireneusz Jeleń
  • 06.09.2010 08:05

T władze miasta i gminy mają obowiązek stworzyć warunki i możliwości parkowania pojazdów - bez spełnienia tegoż niemożliwa jest egzekucja przepisów prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystian, masz rację. Nie widziałem. Ale zwróć uwagę na pierwszą fotką. Stanęli pod samymi drzwiami wejściowymi. To jest nagminne, nie tylko tutaj. Prawdą jest, że parkingów brakuje. Ale obok dwa darmowe świecą pustkami. Wzdłuż ulicy mnóstwo miejsca. Nie, muszą wjechać prawie do łóżka. Mnie też wnerwia brak miejsc postojowych ale wnerwia mnie tez i bezmyślność. Na koniec masz rację, że mandatami i zakładanymi blokadami nic się nie zmieni i niczego nie wyegzekwuje. Pozdrawiam:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Twierdzę że w naszym kraju rozwiązuje się problem parkowania w kretyński sposób zwalając problem na kierowców zarabiając jeszcze na tym ogromne pieniądze. Pieniądze z mandatów za parkowanie i tak nie zmienią nic by ułatwić życie zmotoryzowanym. Irku czy widziałeś w opisywanej sytuacji na tym parkingu z wolnymi miejscami kogoś kto nieprawidłowo parkował?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Norbert, znam doskonale okolice Starzyńskiego w Częstochowie. Ale jakoś nie widziałem stawiających auta na trawnikach:) A masz rację, że jest gęsto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Albo stawiają gdzie wygodniej albo nie mają innej możliwości postawić. W Płocku nie zbyt dużo miejsc parkingowych. Przyjechać w ciągu dnia do centrum miasta to typowa walka o miejsce parkingowe. Tak samo z resztą jak i wtedy, gdy wieczorem wracamy do domu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Często kierowcy mają po kilka aut i im się w garażu nie mieszczą, a parking kosztuje więc stawiaja gdzie im wygodniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Częstochowie jest JEDEN parking podziemny i to w centrum na osiedlach pozostaje tylko walka o każdy wolny kawałek, aby zaparkować swój samochód
po godz. 14:00 jak ludzie wracają z pracy to się dopiero dzieje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdybyś mnie wpierw zapytał a potem stawiał zakład pewnie uratowałbyś swoją stawkę. Proszę po0daj mi adres mailowy, wyślę Ci film na którym zobaczysz parkingi podziemne pod każdym budynkiem, miejsca postojowe-wyznaczone-wzdłuż ulicy, oraz dwa parkingi. Wszystkie z miejscami wolnymi do parkowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może zamiast sarkastycznie pokazywać pojazdy na trawniku zwrócił byś uwagę na chroniczny brak miejsc do parkowania na osiedlach. Zakładam się o każde pieniądze że gdyby takie miejsca były sytuacje gdzie ktoś parkuje na trawniku były by sporadyczne ale łatwiej jest sięgać do kieszeni kierowców niż wyłożyć kasę na nowe parkingi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.