Facebook Google+ Twitter

Kierowcy wreszcie będą płacić za nielegalne parkowanie na "kopercie"

Nowe przepisy o ruchu drogowym dadzą służbom mundurowym prawo do karania kierowców łamiących prawo na drogach wewnętrznych i parkingach prywatnych.

Logo Kampanii Parkingowej / Fot. www.integracja.orgRuszyła szósta edycja Kampanii Parkingowej, organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Celem kampanii przeprowadzanej pod hasłem „Czy chciałbyś być na naszym miejscu?” jest zmiana postawy kierowców, którzy bezprawnie zajmują miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością oraz poparcie projektu zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które umożliwią karanie 500-złotowym mandatem kierowców zajmujących - również na parkingach prywatnych - miejsca zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych. - Szalenie istotne jest aby ci, którzy nie zostali jeszcze przez nas przekonani, a przekonujemy już szósty rok, wreszcie wiedzieli, że faktycznie przestaje się opłacać parkować na miejscach parkingowych, które są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością - mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Według obecnie obowiązującego prawa zakaz parkowania na „kopertach” obowiązuje jedynie na drogach publicznych i tylko na tych terenach kierowca łamiący prawo może otrzymać mandat w wysokości 500 zł oraz 5 punktów karnych. - Poza drogami publicznymi, a więc na drogach wewnętrznych, na parkingach np. w centrach handlowych, interweniujemy tylko jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu - mówi Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Projekt opracowany przez Komendę Główną Policji da służbom mundurowym prawo do interweniowania na drogach wewnętrznych i parkingach prywatnych. - Problem dotyczy hipermarketów, parkingów, które są wokół dużych centrów handlowych. Chcielibyśmy aby ta powierzchnia była traktowana podobnie, jak droga publiczna - komentuje sprawę Jarosław Duda, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Decyzje w sprawie nowelizacji ustawy o ruchu drogowym już zapadły i trafi ona do Sejmu jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Nowe przepisy, które będą obowiązywały na wszystkich drogach ogólnodostępnych, najprawdopodobniej wejdą w życie od 2010 roku. - Prędzej czy później w polskim prawodawstwie znajdzie się znowelizowany zapis artykułu 97., który będzie dawał nam podstawę do reagowania w każdej sytuacji - mówi Marek Konkolewski.

Do akcji przyłączyło się prawie 100 centrów handlowych i ponad 1400 supermarketów, które do tej pory miały związane ręce w kwestii bezprawnego zastawiania „kopert” przez osoby zdrowe. - Mogliśmy jedynie łagodną perswazją reagować na zachowania, które po prostu świadczą o braku kultury. Mogliśmy tylko ogłaszać przez radiowęzeł, że samochody o określonych numerach rejestracyjnych zostały zaparkowane na niewłaściwym miejscu - tłumaczy Elżbieta Dmowska-Mędrzycka, rzecznik prasowy centrum handlowego Arkadia.

Ciekawą inicjatywę wykazała Straż Miejska, która 3 kwietnia w ramach Kampanii Parkingowej organizuje ogólnopolski dzień bez mandatu, podczas którego kierowcy bezprawnie parkujący na miejscu dla osoby z niepełnosprawnością, zamiast mandatu otrzymają jedynie upomnienie i ulotkę o akcji. Kampania Parkingowa potrwa do końca kwietnia, kolejna jej odsłona planowana jest na jesień 2009.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

To jest normalka. Przecież niepełnosprawni nie są zamożną grupą i nie stać ich na kupno samochodów - są tylko nieliczne wyjątki. Ludzie otwórzcie OCZY, wciska wam się kit. Niepełnosprawni, ci prawdziwi, myślą jak przeżyć od 1 do 1, a nie gdzie zaparkować samochód. Jesteście jak Neo z Matrix i żyjecie w wykreowanej iluzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzieś ostatnio czytałem - chyba w Gazecie Wyborczej - cały artykuł poświęcony pewnemu niecnemu procederowi. O, jest:

http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36037,6416578,Tacy_kierowcy_wstydu_nie_maja.html

Po prostu zwykli kierowcy załatwiają sobie na różne sposoby kartę dla niepełnosprawnego albo jej kolorowe ksero. Jak to ujęto w tytule: tacy kierowcy wstydu nie mają...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest tzw. przegranie usterek, nie można nic zmienić stąd ten błąd, nie zapisały się zmiany

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj jest primaaprilisowe afterparty :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to ładnie. Już pół godziny wisi z tym tytułem. Tekst wygląda jakby w ogóle nie był opracowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Tytuł w uwagach" - A to co ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.