Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20192 miejsce

Kierujesz po pijanemu, bez uprawnień. Od 18 maja będą surowe kary

Jazda po pijaku to słaba strona rolników, urzędników, dziennikarzy, policjantów, sędziów i polityków itp. Jednym się udaje, inni wpadają w czasie rutynowej kontroli, niektórzy do rowu lub na drzewo. Zaczynają obowiązywać zaostrzone kary.

Dyżurny włodawskiej policji otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej na Al. Jana Pawła II. Kierujący samochodem osobowym po zatrzymaniu się przed przejściem dla pieszych poczuł silne uderzenie w tył pojazdu. Okazało się, że jadący za nim nie zdążył wyhamować. Jak tłumaczył "oślepiło go słońce". Może i tak. Policyjne badanie wykazało, że mieszkaniec gminy Wyryki miał w organizmie ponad promil alkoholu.

Około godziny 7.20 w Wojnowicach na ulicy Rostka policjanci drogówki zatrzymali kierującego samochodem 49. letniego mieszkańca powiatu raciborskiego. Już na pierwszy rzut oka było widać, że jest on pijany. Przypuszczenia potwierdziły się, alkomat wykazał ponad 1,5 promila. Policyjne sprawdzenia ujawniły, że ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

O sporym szczęściu może mówić 35. letni mieszkaniec powiatu jaworskiego po pijanemu /2,62 promila/ rozbijając ogrodzenie posesji w Godzieszówku.

 / Fot. Archiwum KPP Radzyń Podl.Radzyńska komenda ustala szczegóły zdarzenia drogowego do którego doszło po godz. 13:00 na ul. Krzywie w miejscowości Wola Osowińska. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 25.latek kierując osobowym samochodem w trakcie wyprzedzania ciągnika stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. W chwili zdarzenia był pijany. Nie posiadał prawa jazdy.

- Policjanci Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego chcieli zatrzymać w Mościskach, tuż po północy, do kontroli drogowej samochód osobowy- informuje rzeczniczka KPP w Radzyniu Podlaskim asp. Barbara Salczyńska. - Kierowca auta, 37. letni mieszkaniec gm. Kąkolewnica, widząc sygnały, zatrzymał samochód przed radiowozem. Wysiadł i pobiegł w pola.
Szybko został zatrzymany. Wydmuchał ponad promil alkoholu.

Nie miał uprawnień do kierowania pojazdem. Nie posiadał dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC. Nie przerejestrował również kupionego samochodu w ustawowym terminie.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości odpowie też 46. letni mieszkaniec powiatu łukowskiego. Mężczyzna kierował o godz. 21.20 w Polskowoli samochodem osobowym mając w organizmie ponad 3,5 promila alkoholu. Niedawno stracił uprawnienia do kierowania autem.

Za kierowanie ok. godziny 13.40, w stanie nietrzeźwości odpowie 50. letni mieszkaniec gminy Międzyrzec Podlaski. Mężczyzna szarżując ulicami Radzynia Podlaskiego uszkodził zaparkowany na ulicy Podlaskiej samochód, usiłując uniknąć odpowiedzialności odjechał z miejsca zdarzenia. Policjanci radzyńskiej drogówki, po pościgu, zatrzymali go. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu.

 / Fot. Archiwum KMP Biała Podlaska- Policjanci międzyrzeckiej patrolówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy którym kierował 45. letni mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego - podał rzecznik bialskiej komendy Policji kom. Jarosław Janicki. - W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna na miejscu kierowcy wsiadł w trakcie obowiązującego go sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto badanie stanu trzeźwości wykazało, że znajduje się on w stanie po użyciu alkoholu.

W Krakowie, w okolicach Krowodrzy policjanci zatrzymali kierowcę znajdującego się pod wpływem alkoholu. Kierujący, generał w stanie spoczynku, uczestnik wielu misji pokojowych przyznał się do winy i dobrowolne poddał karze.
Krakowski sąd wymierzył mu karę 8,5 tysiąca złotych grzywny oraz roczny zakaz prowadzenia pojazdów.

-„ Nad złem należy płakać, nad złym człowiekiem należy się litować- mówi etyka miłości bliźniego./.../ Człowiek cierpliwie napominany za którymś razem ulegnie umoralniającym namowom. Jednakże etyka miłości bliźniego sprawia czasem wrażenie postawy naiwnej, słabej i pozbawionej godności. Cierpliwość, wyrozumiałość, skłonność do kompromisu oraz do wybaczania mają swoje granice i swoich naturalnych, nieustępliwych przeciwników.

Są nimi perfidia, nieugięta zawziętość, cynizm i brutalność. I nie wydaje się, by można było skutecznie, choć warto próbować, usunąć te występujące postawy samym dobrym przykładem”. „Etyka w działaniu” Jacek Hołówka Wyd. Prószyński i S-ka. Warszawa 2001.

 / Fot. Archiwum KPP Radzyń Podl.- Przypomnijmy, że od 18 maja br. zaostrzone zostały przepisy m.in. wobec nietrzeźwych kierowców. I tak niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys., w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys., gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.

Ponadto osoby, które dopuszczą się kierowania pojazdem, dla którego stosowne uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte wyczerpią znamiona przestępstwa (określonego w nowym art. 180a kk), za który to czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A jakie były kary do 18 maja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.