Facebook Google+ Twitter

"Kieszonkowy atlas kobiet" nagrodzony

„Kieszonkowy atlas kobiet” jest najlepszą książką roku 2008 według słuchaczy audycji „Radiowy Dom Kultury” Radia Trójka.

Sylwia Chutnik "Kieszonkowy atlas kobiet" / Fot. Okładka książkiSłuchacze mieli możliwość głosowania na jedną z dziesięciu pozycji książkowych, wśród których znalazły się takie utwory jak „Stambuł” Orhana Pamuka, „Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej” napisana przez Macieja Pisuka, „Ze świata” Ryszarda Kapuścińskiego, „Po rozstaniu" Zeruy-i Shalev, „Gejdar” współautorstwa Dominiki Buczak oraz Mike’a Urbaniaka, Jasona Lutesa „Miasto kamieni”, Mikołaja Długosza „Real Foto”, Joanny Wiszniewicz „Życie przycięte” oraz album ze zdjęciami z Powstania Warszawskiego „Brok” Eugeniusza Lokajskiego.

Na drugim miejscu uplasowała się książka mistrza reportażu Ryszarda Kapuścińskiego „Ze świata” (wyd. Znak) oraz hit ostatniego czasu jakim jest książka o Paktofonice Macieja Pisuka (wyd. Krytyka Polityczna).

„Kieszonkowy atlas kobiet” to debiut Sylwii Chutnik, wydany nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art. Autorka urodzona w 1979 roku jest kulturoznawczynią i absolwentką gender studies. Jest także znaną działaczką społeczną. Pracuje z kobietami i im pomaga. Prowadzi fundację MaMa, która zajmuje się prawami matek w Polsce. Jest także członkinią Porozumienia Kobiet.

"Kieszonkowy atlas kobiet" jest to współczesna powieść z wątkiem kryminalnym. Powieść dla kobiet i o kobietach. Autorka opisuje w książce kobiety mieszkające w kamiennicy przy ulicy Opaczewskiej w Warszawie. Bohaterki, Czarna Mańka, pani Maria, Marysia i paniopan Marian (mężczyzna z kobiecą osobowością) uwikłane są we własne sprawy i problemy. Książka to zbiór czterech nowel. Bohaterką pierwszej jest nieudaczniczka i pijaczka, drugiej łączniczka-kanalarka z Powstania Warszawskiego. W trzeciej noweli poznajemy losy 56-letniego mężczyzny marzącego o sukni ślubnej. Ostatnia opowiada o niesfornej 11-letniej dziewczynce.

Przychylnym okiem na debiut Sylwii Chutnik spojrzała także Kazimiera Szczuka znana dziennikarka, historyk literatury oraz krytyk literacki, która na łamach "Polityki" napisała:
„Prawdziwy przełom w literaturze kobiet, którego zwiastuny pojawiły się na początku lat 90., dokonał się dopiero dzisiaj. Dowodem ostatnie książki kilku pisarek. Wśród takich osobistości jak: Dorota Masłowska czy Bożena Keff Kazimiera Szczuka wymienia także autorkę „Kieszonkowego atlasu kobiet”. Pisze o niej „świetny debiutancki tom opowieści warszawskich znanej anarchofeministki”.

Sylwia Chutnik założyła także specjalny blog http://altaskobiet.blog.onet.pl/, na którym można przeczytać recenzje „Kieszonkowego atlasu kobiet” oraz informacje o spotkaniach autorskich, przekładach książki na inne języki. A także zamieścić własny komentarz i skontaktować się z autorką.

***
Oprócz książek słuchacze programu mogli głosować także na najlepszą płytę roku 2008. Tutaj pierwsze miejsce zajął zespół Lao Che z płytą „Gospel”, najlepszym wydawnictwem DVD okazało się „Control”, a największym wydarzeniem roku „Open'er Festiwal”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Chutnik może i feminizuje, ale ksiązkę napisała świetną. nie epatuje w niej tanim dramatyzmem udrapowanym w płatki zeschłych róż a poryczałam się podczas lektury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Link już działa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może masz rację. Jednak artykuł Szczuki nie był wyłącznie o książce Sylwii Chutnik, a o literaturze feministycznej, dobrej literaturze feministycznej, więc mogłaby nie wspomnieć w ogóle o tej książce. Z jakichś powodów to zrobiła. Ja użyłam w artykule słów Szczuki, ponieważ uważam jej wypowiedź za ważną, a ją samą za dobrego krytyka literatury. Jednak zdaję sobie sprawę, że jest to postać kontrowersyjna i nie każdy ją lubi oraz zgadza się z jej poglądami. Kwestia gustu chyba.

Dla jasności napiszę jeszcze tylko, że artykuł nie jest recenzją książki i ja nie piszę, że ta książka jest dobra czy też nie jest. Piszę tylko, że wg słuchaczy RDK została wybrana jako najlepsza. Jeśli ktoś chce pójść dalej, to namawiam do przeczytania i napisania recenzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adres blogu to http://altaskobiet.blog.onet.pl/ - aLTas ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Akurat Kazimiera Szczuka spogląda przychylnym okiem na wszystko, co wiąże się z feminizmem, choćby to była metka od ręcznika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.