Facebook Google+ Twitter

Kijów: Demonstracja nacjonalistów przed polska ambasadą

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-05 16:22

W Kijowie kilkadziesiąt osób wzięło udział w demonstracji przed ambasadą polską. Była to reakcja ukraińskiej nacjonalistycznej partii Swoboda na polskie protesty przeciwko przyznaniu Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.

Wiceszef Swobody Andrij Mochnyk powiedział, że Polacy nie powinni angażować się w wewnętrzne sprawy ukraińskie, ponieważ Ukraina ma prawo do własnych bohaterów. - Będziemy ich szanować nie zważając na stanowisko Moskali, Polaków czy kogoś innego - zaznaczył.

Andrij Mochnyk podkreślił, że stanowisko Polski, która protestowała przeciwko przyznaniu Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy, zbiega się z oceną przedstawianą przez Rosjan.

Wspomniał też o zastrzeleniu przez ukraińskich nacjonalistów w 1934 roku ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego oraz wydarzenia na Wołyniu. - Nasza odpowiedź na wtrącanie się Polaków w nasze wewnętrzne sprawy może być poważna i adekwatna. Niech polscy szowiniści wspomną Pierackiego. Uważamy, że jakiekolwiek działania antyukraińskie zasługują na karę - dodał.

Przywódca partii Swoboda Oleh Tiahnybok zdobył w pierwszej turze wyborów prezydenckich 1,43 procent głosów. Ugrupowanie ma znaczne poparcie jedynie na zachodniej Ukrainie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.