Facebook Google+ Twitter

Kijów stawia warunki UE. Nie będzie umowy stowarzyszeniowej?

W odpowiedzi na żądania UE dotyczące uwolnienia Tymoszenko, Ukraina stawia Brukseli podobne warunki zaporowe, od wypełnienia których uzależnia podpisanie umowy stowarzyszeniowej.

 / Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKOW sprawozdaniu misji Coxa-Kwaśniewskiego, która w zeszłym tygodniu poinformowała Parlament Europejski o braku postępów w sprawie Tymoszenko, wysłannicy UE wskazali, że wyjściem z patowej sytuacji byłoby ułaskawienie byłej premier. W odpowiedzi, w wywiadzie dla mediów ukraińskich, Janukowycz odrzucił taką możliwość, podkreślając, że wobec prawa wszyscy są równi i dla nikogo nie przewiduje specjalnego traktowania.

Tłumacząc się nieco do przodu, dlaczego nie zostanie podpisana umowa o stowarzyszeniu, prezydent oświadczył, że Ukraina w tej chwili nie ma środków na dostosowanie ukraińskiej gospodarki do standardów UE. Aby zrekompensować straty z tytułu stowarzyszenia, które Ukraina już ponosi na rynkach wschodnich, Kijów oczekuję od UE pomocy w wysokości 500 mld dolarów. / Fot. www.tymoshenko.ua Tymczasem UE gotowa przeznaczyć na ten cel mniej niż miliard. Ponadto, ustami ambasadora przy UE Kostiantyna Jelisiejewa, Ukraina żąda wsparcia Brukseli w sprawie wznowienia finansowania przez MFW, ułatwienia dostępu towarom ukraińskim do rynków europejskich, udziału finansowego UE w modernizacji ukraińskich gazociągów i zablokowania budowy rosyjskiego gazociągu South Stream.

Teraz mamy sytuacje jasną i jednoznaczną – ani UE, ani Ukraina nie chcą stowarzyszenia. Całe zamieszanie było blefem i grą polityczną o niejasne interesy. Jakie i czyje? Pytanie retoryczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Tylko jak pamiętasz Marto, propaganda była taka: nie,nie! Wywozić surowców od was nie będziemy. Stworzymy nowoczesne zakłady przetwórcze na miejscu, w ten sposób dostaniecie - jak z nieba - miejsca pracy. No i wasz krwiobieg weźmiemy do naprawy, czyli wasz system bankowy, którym nie umiecie zarządzać w sposób "nowoczesny". My wam damy doradców, którzy was nauczą. Nawet pokryjemy koszty za waszą edukację. Tacy hojni jesteśmy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. gospodarczych, Siergiej Głaziew, powiedział Ukraińcom wyraźnie:
"Ukraina przestanie być dla nas partnerem strategicznym, zniknie jako podmiot prawa międzynarodowego, ponieważ wszystkie swoje działania w dziedzinie handlu będzie musiała uzgadniać z Unią Europejską."
"Nie rozumiemy, czemu Ukraina dobrowolnie oddaje swoją suwerenność Brukseli, odmawiając współpracy z nami na preferencyjnych warunkach."
A sami Ukraińcy zdają sobie sprawę, że ich kraj ma przede wszystkim rolniczy charakter, więc po stowarzyszeniu staną się dla Unii dostawcą tanich produktów rolnych o niskim stopniu przetworzenia. Po przetworzeniu w zachodnich fabrykach te same produkty będą do nich wracać, wypierając z rynku rodzimą produkcję żywności. Ten sam mechanizm przerabiały już państwa kolonialne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Póki co, nam Polakom, rządcy jeszcze dziś przedstawiają UE jako krowę dającą solidną ilość mleka, a co będzie później - to się zobaczy... Ważne, co ja z tej UE mam dziś. Dokładna odwrotność słynnego powiedzenia Johna Kennedy`ego: "co Ty możesz zrobić... (w tym przypadku dla byłoby dla UE)".

Mam wrażenie, że nasi decydenci scedowali zapłacenie rachunku za to "dobrodziejstwo UE" na dzieci, oczywiście nie swoje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coraz bardziej podoba mi się stanowisko Ukrainy wobec UE. W zasobności portfela jest gigantyczna przepaść pomiędzy obywatelami krajów zachodnich a Ukrainą. Wystarczy popatrzeć na polskie realia. Niby jesteśmy w UE już tyle lat, ale nadal jesteśmy w jej ogonie. Z Ukrainą byłoby jeszcze gorzej. Zachodni inwestorzy, najzwyczajniej w świecie Ukrainę by wykupili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można by pomyśleć, że Ukraina nie sprzedała się za grosze jak Polska...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ano Ukraina to nie Polska przecie , oderwali się od Polski to nie dają się omotać byle groszem Unii . I bardzo dobrze tak trzymać. !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może lepiej niech UE przeznaczy ten miliard euro na promocję w Europie europejskich chrześcijańskich wartości i położenie tamy przed zalewem islamu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po diabła nam ta Ukraina w Unii ? !

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i sojediniennyje sztaty jewropy dostały odmowę? A tego się raczej nie spodziewały...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.