Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4980 miejsce

Kilka pocztówek ze Skansenu we Lwowie

Skansen we Lwowie to jedno z największych w Europie muzeów pod gołym niebem. Ochrania od zapomnienia ponad 150 zabytków architektonicznych tego karpackiego regionu, a także dziesiątki tysięcy ciekawych eksponatów etnograficznych.

Skansen we Lwowie to de facto Muzeum architektury ludowej i życia codziennego. Założony został w 1971 roku, celem zachowania zabytków materialnych minionych czasów z zakresu architektury, etnografii, kultury ludowej i życia codziennego tego regionu karpackiego, który dzisiaj zwany jest Ukrainą Zachodnią.

Miejscowy pomnik Tarasa Szewczenki oraz kilka parkowych widoków / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażGaj Szewczenki - kilka parkowych krajobrazów / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażZabytkowe chata, wiatrak, gminna studnia, oraz młyn wodny / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolaż

Skansen we Lwowie jest jednym z największych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Rozpościera się na pięknym wzgórzu w północno - wschodniej najstarszej części Lwowa, nieopodal Wysokiego Zamku w malowniczym parku zwanym „Gaj Szewczenki” - jego powierzchnia sięga blisko 50 ha i służy zachowaniu od zapomnienia zabytków kultury materialnej takich grup etnicznych jak Bojkowszczyzna, Bukowina, Huculszczyzna, Lwowszczyzna, Łemkowszczyzna, Podole, Polesie, Pokucie, Wołyń, Zakarpacie.

Cerkiew świętej Trójcy oraz dzwonnica z 1774 z przedmieść (Kłokuczka) Czerniowców. / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażKościół z Jazłowczyka koło Brodów z 1936 r. / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażCerkiew świętych Włodzimierza i Olgi oraz dzwonnica z 1831 r. (relpiki) z Kotynia w Polsce / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolaż

Na terenie skansenu zgromadzono około 150 obiektów architektonicznych... są tu chaty, kościoły, cerkwie, stodoły, szkoły, obory, zagrody dla zwierząt, koliby, młyny wodne, wiatrak, folusznictwo, tartak, kuźnia, olejarnia itp. Zgromadzone w muzeum obiekty prezentują między innymi historię karpackiej gospodarki leśnej, smolarnie, pasieki, rolnictwo, chłopskie rzemiosło itp.

Chata z 1812 r z wioski Libochora / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażW wiejskiej zagrodzie / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażChata ze wsi Orańczyk z 1860 r / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolaż

Najstarsze budynki pochodzą z połowy XVIII wieku. Muzeum prezentuje obiekty architektoniczne, ale też sprzęty domowe, warsztaty rzemieślnicze związane z przetwórstwem leśnym czy rolnym, meble, naczynia kuchenne, ceramika, instrumenty muzyczne, stroje i tkaniny ludowe, rękodzieło ludowe, starodruki, rękopisy, sprzęty sakralne, wyposażenie kościołów i cerkwi, ikony, sprzęty liturgiczne, które mimo iż są eksponatami muzealnymi, nadal stanowią obiekty i miejsca kultu i jako takie są szanowane przez zwiedzających i obdarzane czcią przez wielu gości.

Koliby i szałasy pasterskie / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażZagrody i szałasy pasterskie / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażRóżne obiekty architektoniczne / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolaż

Każdej grupie etnicznej poświęcony jest oddzielny sektor skansenu – mini wioska, w której obok budynków mieszkalnych znajdują się pomieszczenia gospodarcze, przemysłowe, sakralne. Każdy budynek ma odpowiednie otoczenie, które pomaga w odtworzeniu trybu życia, pracy i odpoczynku mieszkańców wioski z danego regionu. W chatach i halach wystawowych prezentowane są dzieła miejscowej sztuki ludowej i rzemiosła ot choćby tłoczenie oleju ze lnu.

Ule / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażW wiejskiej zagrodzie / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażOlejarnia - prezentacja procesu wytłaczania oleju lnianego / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolaż

Skansen jest miejscem często odwiedzanym tak przez mieszkańców Lwowa jak i przez turystów zwiedzających miasto. Na jego terenie odbywają się festiwale muzyki ludowej i występy zespołów ludowych.

Prezentacja ludowych instrumentów muzycznych / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażDziewczęta w strojach regionalnych ze studia twórczego Divcha - tworzącego niepowtarzalną etno i eko-odzież i biżuterię z naturalnych materiałów -divcha.com.ua - / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolażTerenowa estrada i występy zespołu ETHO XL w skansenie we Lwowie / Fot. Jolanta Dyr - fotografie i kolaż

Odwiedziłam z przyjaciółmi Muzeum w okresie wielkanocnym, dzięki czemu skansen tętnił życiem - na śródleśnych estradach występowały zespoły folkowe, był gwar, pełno ludzi wokół, z estrady dobiegały pięknie śpiewane pieśni regionalne, a kapele grały tak skocznie, że nogi same rwały się do tańca.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Pani Cecylio i zachęcam przy okazji do odwiedzenia ... teren olbrzymi, pofałdowany, sprawiający wrażenie wędrowania szlakami turystycznymi Beskidów ... myślę, że wart obejrzenia ... ot ... jeden lwowski park więcej do pospacerowania :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze jedno ... myślę, że przed przyjazdem do skansenu, warto się upewnić, czy na jego terenie będzie miała miejsce jakaś impreza ... jeśli tak, to gwarancja możliwości obejrzenia wielu obiektów muzealnych od środka i wzięcia udziału w szeregu dodatkowych atrakcjach udostępnianych w tym czasie dla widzów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja do niego trafiłam dzięki koledze, który już kiedyś wcześniej tam dotarł, choć nie miał okazji doświadczyć tak wielu atrakcji jakie przypadły nam w udziale.
Dotarłam do skansenu z przyjaciółmi w czasie ostatniego weekendu majowego i przy okazji prawosławnych świat wielkanocnych. Dzięki temu nie tylko był pełen gości ale też tętnił życiem. Otwarte były prawie wszystkie większe obiekty takie jak kościoły, cerkwie, czy chaty. W wielu z nich demonstrowano różne wyroby … na przykład dawne sposoby robienia kosmetyków czy produkcji mydła. Można było się dowiedzieć jak przebiegał proces tłoczenia oleju, jak wyglądały dawniej sprzęty domowe w różnych rejonach podgórskich. Można też było posłuchać i pooglądać zespoły regionalne … pieśni śpiewane pięknymi głosami robiły duże wrażenie. Można tez było zakupić regionalne przysmaki, wyroby jarmarkowe, ale też regionalne sztuki ludowej rękodzielnicze. W miarę blisko skansenu można podjechać tramwajem ze starego miasta. Myślę, że warto choć raz trafić w to miejsce choćby dla widoku pięknych zabytkowych drewnianych kościołów, czy cerkiewek, które na mnie zawsze robią spore wrażenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jolu , dziekuje za ciekawa relacje pieknie udokumentowana licznymi zdjeciami.
Bylam kilka razy we Lwowie ale jakos nigdy nie trafilam do skansenu. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.