Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15873 miejsce

Kilka prostych pomysłów na niższą cenę strony internetowej

Wszyscy chcemy kupować jak najlepszej jakości towary i usługi, ale jednocześnie nie płacić za nie dużo. W tym artykule pokażę Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę, aby uzyskać niższą cenę za stworzenie strony internetowej. Ile to w końcu kosz

Wykonuję strony internetowe od kilku lat. Używałem różnych technologii, tworzyłem różne serwisy dla różnych klientów. Przez te wszystkie lata powtarzał się ten sam problem: cena strony. Często byłem pytany: czemu u mnie strona www kosztuje X złotych, skoro u konkurencji – Y złotych? Skąd biorą się różnice?
Otóż wynikają one z wielu czynników.

Cena strony internetowej zależna jest od wielu czynników


Nie da się powiedzieć ile będzie kosztował serwis internetowy, jeśli nie ustalimy dokładnie, co to ma być za serwis. Określenia w stylu „prosta strona” albo „serwis z ogłoszeniami” to zdecydowanie za mało, żeby podać konkretny koszt. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że klient może mieć inne niż wykonawca wyobrażenie tego, co to jest ta „prosta strona”. Należy więc sprecyzować, o do konkretnie chodzi: ile ma mieć treści, jakiego rodzaju to treści (np. zwykły tekst skopiowany z Worda, czy bardziej nowoczesny, wizualny układ, którego stworzenie wymaga więcej czasu), jakie ma mieć funkcjonalności, itp.

Po drugie dlatego, że na cenę mają też czynniki niezwiązane z ilością przewidywanych prac. Czy wiesz na przykład, że wiele osób wycenia swoje usługi wyżej, jeśli współpraca z klientem od samego początku nie jest sprawna? Jeśli klient od samego początku nie przygotowuje się do stworzenia swojej własnej strony (nie poświęca czasu np. na zebranie materiałów i przysłanie ich w sensownym terminie), to można zakładać, że współpraca z nim będzie dłuższa niż z innymi. A to podniesie cenę.

Dwóch powyższych akapitów nie będę tu rozwijał, szczegóły opisałem już we wpisie http://contentcouple.pl/ile-kosztuje-strona-internetowa
W tym tekście chciałbym się raczej skupić na tym, co można zrobić, aby stworzyć stronę www w dobrej cenie. Jest bowiem kilka takich rzeczy, które, o dziwo, nie są nawet trudne w realizacji, a o które jestem pytany przynajmniej kilka razy w miesiącu :)

Ile powinna kosztować strona www? Jk stworzyć stronę www w dobrej cenie?


Podzielmy dalszą część na dwa zagadnienia:
• ile kosztuje stworzenie strony www i jak nie przepłacić
• ile kosztuje roczne utrzymanie strony www

Odpowiednio stworzona strona www będzie mieć niższe koszty utrzymania. Ale po kolei.

Jaki jest koszt stworzenia strony internetowej i jak nie wydać więcej niż potrzebaChciałbym jasno powiedzieć: nie będę tu zachęcał do oszczędzania na stronie www na siłę. Chcę tylko pokazać, że pewne rzeczy związane z tworzeniem serwisu internetowego można zrobić optymalnie lub… przepłacić.

Nietypowe funkcjonalności podnoszą cenę realizacjiStrony internetowe nie są zwykle tworzone zupełnie od zera. Twórcy korzystają z gotowych komponentów, zwanych też czasem wtyczkami, które upraszczają i przyspieszają prace nad serwisem. Po co wynajdywać koło na nowo, skoro można użyć raz stworzonych funkcjonalności ponownie?

Pewnym minusem takich gotowców jest jednak to, że są nieunikalne. Zauważ, że np. formularz kontaktowy lub galeria zdjęć wyglądają zwykle podobnie. To niby zaleta, bo internauta nie musi za każdym razem uczyć się obsługi kolejnej galerii, a właściciel strony nie musi płacić za tworzenie tego od nowa, ale jest też minus: jeśli potrzebujesz czegoś nietypowego, prawdopodobnie zapłacisz za to znacznie więcej niż za wersję typową. Trzeba to bowiem będzie napisać od zera (w uproszczeniu, ale nie chcę wchodzić w techniczne szczegóły).

Warto więc, jeśli masz ograniczony budżet, na początku zadowolić się standardowymi rozwiązaniami. Powiedz wykonawcy, że interesują Cię proste i sprawdzone rozwiązania. W ten sposób nie będziesz wydawać pieniędzy na coś, co nie jest Ci teraz niezbędne. W przyszłości może się okazać, że dana funkcjonalność w ogóle nie będzie Ci potrzebna.

Cena strony rośnie, jeśli zlecasz wykonanie indywidualnej oprawy graficznejWydawać by się mogło, że profesjonalna strona www musi zostać zaprojektowana od zera, że projekt graficzny powinien być stworzony specjalnie dla tego konkretnego zleceniodawcy. W idealnej sytuacji (i przy odpowiednio dużym budżecie) indywidualna oprawa graficzna jest rzeczywiście świetnym rozwiązaniem, ale znamy realia – pieniędzy mamy zwykle mniej niż byśmy chcieli.

Co może więc zastąpić indywidualny projekt graficzny? Użyj gotowego motywu graficznego, zwanego często szablonem. Używając motywu, zyskujesz wiele:
• obniżasz koszty stworzenia strony internetowej, bo wykonawca nie musi tworzyć oprawy graficznej zupełnie od zera
• wybierając motyw z dostępnych (płatnych lub bezpłatnych), od razu wybierasz, jak chcesz, żeby wyglądała Twoja strona internetowa
• mimo użycia gotowej oprawy graficznej, można, przez choćby lekkie dopasowanie jej do danej strony, uzyskać zupełnie unikalny wygląd serwisu
• twoja strona www powstaje szybciej

Przyjrzyjmy się konkretnym kosztom:
• koszt profesjonalnego motywu graficznego to zwykle mniej niż 300 zł (około 50% netto). Do tego doliczmy koszt zlecenia konfiguracji motywu – od kilkuset złotych, choć przy prostej stronie www na kilkuset złotych się skończy. Całość zamknie się poniżej lub w okolicach tysiąca złotych netto
• stworzenie oprawy graficznej od nowa to koszt od tysiąca złotych netto, więc na tysiącu dopiero się zacznie. Do tego doliczmy dodanie systemu zrządzania treścią, umieszczenie tych treści na stronie, na końcu – umieszczenie strony na hostingu i podłączenie domeny. Rzadko kiedy znajdziemy kogoś, kto profesjonalną stronę wykona poniżej 1500 zł netto.
Dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku mikro i małych firm, jest więc wykorzystanie profesjonalnego motywu graficznego i dostosowanie go do potrzeb firmy. W ten sposób oszczędzimy przynajmniej kilkaset złotych netto, uzyskamy bardzo dobrej jakości serwis www.

Przejdźmy teraz do drugiej części analizy kosztów.

Ile kosztuje roczne utrzymanie strony www?Uważaj na koszty utrzymania - ceny hostingu i domeny


Hosting (zwany też serwerem – miejsce, w którym będziesz przechowywać swoją stronę www) i domena (adres internetowy Twojego serwisu) to dwa elementy, które są niezbędne do każdej strony www.
To, że jakaś firma jest znana, nie znaczy wcale, że ma najlepszą ofertę. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że ma po prostu duży budżet reklamowy.

W ramach ciekawostki spójrz na ten ranking:
Jest to ranking 100 największych firm hostingowych działających w Polsce dostępny pod adresem http://top100.wht.pl. Trzy największe firmy (obsługujące w sumie niecałe 30% rynku), jak widać, wcale nie mają najlepszych ocen. A i ceny do najniższych nie należą. / Fot. Michał Krawczykowski

Owszem, dostaniemy od nich hosting z całą masą gigabajtów miejsca na pliki i pocztę, tylko… po co nam aż tyle miejsca? Zakładam klientom skrzynki e-mailowe (przy okazji tworzenia stron www) od kilku lat i ani raz nie widziałem, żeby ktoś potrzebował tyle gigabajtów. To samo nielimitowany transfer. Fajnie brzmi, ale mikro czy małej firmie nie jest potrzebny.

Łatwo jest za takie oferty zapłacić za dużo, czasem nawet kilkaset złotych rocznie! Dlatego najkrótszą poradą, jaką mogę Ci dać, jest: zdaj się w tej sprawie na osobę/firmę, która wykona Twój serwis.
(aha, nie twierdzę, że znane marki mają same wady. Sam korzystałem z usług jednej z nich przez kilak lat, mając na swoim hostingu w porywach kilkanaście małych stronek klientów. W tym artykule chce tylko pokazać, że argument popularności nie powinien być jednym z głównych przy wybieraniu hostingu)

Przeanalizujmy koszty utrzymania strony na podstawie prostego serwisu małej firmy.

Ile kosztuje hosting?


W większości przypadków na potrzeby małej strony www wystarczy hosting za około 100 zł – czasem netto, czasem brutto.
Dla porównania, znane na rynku firmy (wydające po prostu więcej pieniędzy na reklamę), oferują najtańsze pakiety hostingowe w cenie od 300 zł netto. Ktoś może powiedzieć: „no dobrze, ale chociaż mam święty spokój bo hosting dobrze działa – mogę za to zapłacić tę różnicę”. Okazuje się jednak, że w parze z wyższą ceną nie zawsze idzie spokój (usługi droższe bywają często niestandardowo skonfigurowane, co powoduje problemy podczas korzystania z nich)

Ile kosztuje domena?


Krótka odpowiedź, to „zależy jaka”. W większości przypadków Polacy kupują domenę .pl, której roczny koszt utrzymania nie przekracza 100 zł netto. Można ją jednak utrzymywać taniej – w mniej znanych firmach jak OVH.pl taką samą domenę .pl możemy utrzymywać za niecało 50 zł brutto za rok.

Promocje na domeny


Dość powszechne są promocje na domeny typu „pierwszy rok za darmo”. Zwykle kończą się tym, że po pierwszym roku za utrzymanie naszego adresu płacimy wspomniane 100 zł netto. Dla porównania, możemy za pierwszy rok zapłacić około 13 zł brutto, a za każdy kolejny – 50 brutto.

Choć kilkadziesiąt złotych rocznie to nie jest wielki majątek, to jednak znam lepsze sposoby na zagospodarowanie tych pieniędzy niż płacenie za domenę drożej tym bardziej, że za tym nie idzie np. lepsza obsługa klienta – płacimy więc rejestratorowi za to, że wydał więcej na reklamę żeby do nas dotrzeć.

Przykładowe ceny domen w różnych firmach / Fot. Michał Krawczykowski

Widać więc, że zarówno w przypadku hostingu jak i domeny należy być ostrożnym – łatwo bowiem wydać pieniądze, które może do największych nie należą, ale też nie dostajemy za nie tyle, ile moglibyśmy otrzymać, gdybyśmy wiedzieli, gdzie szukać.

Ile kosztuje aktualizowanie strony www?


Większość mikro i małych firm aktualizuje swoją stronę www przynajmniej raz na rok. Nowy produkt w ofercie, nowe realizacje, certyfikaty, a czasami aktualności.

Zdecydowana większość stron www wykonywanych w dzisiejszych czasach jest wyposażona w tzw. system CMS, czyli system zarządzania treścią. Umożliwia on łatwe zmienianie istniejących na stronie treści a także na dodawanie własnych. Tyle teoria.

Moja praktyka pokazuje, że nie dla każdego aktualizowanie strony jest tak bajecznie proste. Jeśli nie masz „drygu” do komputerów, może się okazać, że będziesz potrzebował pomocy kogoś z doświadczeniem.

Pomoc okaże się też niezbędna jeśli nie masz czasu samodzielnie wprowadzać zmian na stronie. Jest to jednak dość pracochłonne zajęcie zwłaszcza, jeśli chcesz, żeby wszystko wyglądało estetycznie.

Jeśli więc postanowisz zlecić aktualizacje lub rozbudować strony, licz się z dodatkowymi kosztami od kilkuset złotych rocznie w górę. W niektórych przypadkach te kilkaset złotych wydasz w miesiąc, a czasami nawet i taka kwota będzie (zdecydowanie) za mała. Niestety, tu nie da się podać sztywnego cennika.

Podsumowanie


Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Ci temat kosztów związanych ze stworzeniem i utrzymaniem strony internetowej. Jeśli masz dodatkowe pytania lub coś chcesz doprecyzować – napisz do mnie.

Michał Krawczykowski
http://contentcouple.pl | strony internetowe, blogi firmowe
 / Fot. Michał Krawczykowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.