Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7471 miejsce

Kilka słów o dachach i dachówkach

Trwałe i solidne pokrycie dachu wpływa na długowieczność budynku. Dach w połączeniu z wyglądem elewacji decyduje o estetyce całego domu: może zarówno zdobić jak i szpecić.

Nicea. Dachy starego miasta. Dachówki ceramiczne są ładne i chętnie stosowane do pokrywania dachu. Pokrycie dachówkowe jest szczelne i stabilne. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vue_du_Vieux-Nice.jpgChronią przed deszczem, wiatrem i chłodem. Rozróżnia się dachy płaskie, pochyłe i wygięte, symetryczne i asymetryczne, jednopołaciowe lub wielospadowe. Ich kształt i rodzaj pokrycia zależy od klimatu, tradycji, mody i dostępności materiału. Dachy antyczne miały niewielki kąt nachylenia, średniowieczne – duży. Dachy domostw w basenie śródziemnomorskim są płaskie, w górach strome, ze względu na duże ilości śniegu. Na zachodzie Francji brany jest pod uwagę inny czynnik: długie i ulewne deszcze. W Paryżu, dolinie Loary i większych miastach, znakiem rozpoznawalnym stał się dach mansardowy.

Kiedyś dachy kryto słomą, trzciną, trawą, mchem lub wrzosem. Później używano ciosanych płyt kamiennych lub drewnianych gontów. Około trzy tysiące lat temu weszły do użytku pierwsze dachówki. Najstarsze ich formy to „mnich mniszka”, rozpowszechnione dzięki starożytnym Rzymianom na terenie całego basenu Morza Śródziemnego.
Maisons-Laffitte zaprojektowany przez Francois Mansart / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ch%C3%A2teau_de_Maisons-Laffitte_001.jpg
Od XIII wieku nastąpił szybki rozwój technik konstrukcyjnych i budowlanych. W związku z groźnymi pożarami coraz większe uznanie zaczęły zyskiwać dachówki. W XVIII i XIX wieku Francuzi odkryli na nowo znany w starożytnym Rzymie beton, a w Anglii opatentowano produkcję cementu portlandzkiego. W połowie XIX wieku w Niemczech zaczęto produkować dachówki cementowe.

Na przełomie XIX i XX wieku w Anglii dachówki cementowe stały się najczęściej stosowanym pokryciem dachowym, a ich produkcja została zautomatyzowana.
Marsylia. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marseille_hafen.jpg / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marseille_hafen.jpg
Po II wojnie światowej w Europie wzrosło zapotrzebowanie na materiały budowlane. Niemcy opracowali nową technologię produkcji dachówek.

Na przestrzeni dziejów, głównym kryterium wyboru materiałów do krycia dachów była ich dostępność. Dachówka towarzyszy całej historii europejskiej architektury. Dachy świątyń, pałaców i eleganckich kamienic dowodzą, że do dziś dom kryty dachówką ceramiczną lub łupkiem dachówkowym jest symbolem dobrobytu.

Podstawowym materiałem na dachówkę jest starannie wyselekcjonowana glina. Można ją odpowiednio uformować, wysuszyć i wypalać w specjalnych piecach. Dla otrzymania specjalnej powłoki ochronnej powierzchnia dachówki może być powlekana płynną warstwą glinki szlachetnej lub szkliwiona, czyli glazurowana.
Les Hospices de Beaune XV wiek (kolorowe dachy dawnego szpitala Hôtel-Dieu zbudowanego w stylu gotyckim są jednym z symboli Burgundii. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hostel_Dieu_Beaune.jpg
Dachówka glazurowana z Burgundii jest jednym z symboli tego regionu. Dachy pokrywano płaskimi szkliwionymi kolorowymi dachówkami, układając je w geometryczne wzory.

Płaskie dachówki glazurowane istniały w regionie Île-de-France i w Normandii od końca XII wieku. Technika ta rozwinęła się w Burgundii na początku XIV wieku. Hôtel-Dieu de Tonnerre został przykryty w ten sposób około 1295 roku.

Gliniane dachówki są pokryte glazurą ze związkami ołowiu i cyny, a następnie wypalane. Sole ołowiu nadają połysk w czasie drugiego wypalania. Dodając inne sole otrzymujemy różne kolory: żółty, pomarańczowy, zielony, czerwony i ciemnobrązowy.

We Francji, kilka zakładów zajmuje się jeszcze produkcją tego typu dachówek: fabryka Blache w departamencie Loire-sur-Rhône, Aléonard w Pontigny oraz Laurent w Thil-la-Ville.
Zamek Rochepot w Burgundii / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ch%C3%A2teau_de_La_Rochepot_02.jpgDachy Dijon, stolicy Burgundii / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vue_panoramique_de_Dijon_10.jpgKolegiata Saint-Thiébaut de Thann / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Thann_StThiebaut12.jpg
Dachy Laguiole w Pirenejach kryte grubym łupkiem lauze / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Laguiole2.jpg Domy w Honfleur w Normandii kryte łupkiem / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ardoises_Honfleur_maisons_.jpg Zamek Chenonceau kryty łupkiem / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chenonceau-20050320.jpg

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Interesujący materiał. Bardzo lubię czytać Pani artykuły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł, dużo ciekawostek. Tez uważam temat dachów za bardzo interesujący.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dbajmy o dachy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na temat dachów można by napisać książkę. To bardzo ciekawy temat od strony historycznej i nie tylko.
Przyglądam się Polsce i widzę, że dużo się dzieje. Nasz kraj staje się coraz piękniejszy. To co szpeci naszą architekturę, to są często dachy. Mam nadzieję, że to również się zmieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo cenny artykuł, mnóstwo wiedzy. Ciekawostka goni ciekawostkę. Uwielbiam takie artykuły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja również zawsze zwracam uwagę na dachy. Czasem piękny budynek jest oszpecony dachem. Czasem zabraknie pieniędzy na pokrycie dachowe dobrej jakości, a prowizorka jest bardzo trwała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem zachwycony Twoim artykułem. Lubię wszelkie detale dotyczące architektury, a dach jest elementem wyjątkowym. Gdy rozglądam się za jakimś wdzięcznym obiektem do sfotografowania, zawsze zwracam uwagę na poszycie dachowe.
Ostatnio, pokazując 100-letnią willę Zieglera w Łodzi, ubolewałem nad tym, że właśnie elementem wyjątkowo szpecącym w jej otoczeniu był zaniedbany dach kordegardy i innych zabudowań gospodarczych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krysiu, przedstawione na fotografiach dachówki są piękne i można marzyć, aby zastąpiły te blaszane straszydła, które spotyka się jeszcze w Polsce, i na które będziemy musieli jeszcze długo patrzeć. Jeszcze bardziej od tych świetnych pokryć dachów spodobała mi się Pani głęboka znajomość tematu. Przyznam, jest to imponujące. Podziwiam i dziękuję za oryginalny i jednocześnie ciekawy materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.