Facebook Google+ Twitter

Kilka słów o dziennikarstwie obywatelskim

Dziennikarstwo obywatelskie to forma żurnalizmu, która od kliku lat zdobywa coraz większe zainteresowanie wśród odbiorców i nadawców.

Nie ma jednej, uniwersalnej definicji określającej czym tak naprawdę jest dziennikarstwo obywatelskie lub jak mówią inni: oddolne, personalne. W momencie zbierania materiałów do pracy dyplomowej natknęłam się na wiele określeń tego zjawiska. Aby zachować obiektywizm naukowy, musiałam wypośrodkować wszystkie znalezione definicje. I tak: dziennikarstwo obywatelskie to pokrótce działalność obywatelska, która tworzy platformę komunikacyjną pomiędzy społeczeństwem (tym w skali mikro i makro), a szeroko rozumianą władzą. Dziennikarstwo oddolne możliwe jest tylko w państwach demokratycznych. Jest bowiem wyrażaniem własnych poglądów, tworzeniem debaty publicznej, czy wreszcie chęcią rozwiązywania wszelakich problemów. Ważnym wyznacznikiem żurnalizmu personalnego jest fakt, że materiały prasowe tworzą zwykli ludzie. Dla nich dziennikarstwo to pasja, hobby, chęć wyrażenia siebie. Obywatel-reporter to nie profesjonalny dziennikarz, dla którego dziennikarstwo to forma zarabiania na życie. To odbiorca medialnych treści, który przestał być bierny. Dzięki internetowym publikatorom, takim jak chociażby Wiadomosci24.pl czy konkurencyjne: Infotuba, iThink czy Interia 360°, każdy kto tylko chce, ma szansę zaistnieć w medialnej rzeczywistości.

Dziennikarstwo obywatelskie nierozerwalnie związane jest z Internetem. To dzięki niemu powstało i dzięki niemu wciąż się rozwija. Interaktywność używana przez popularne publikatory zachęca obywateli do włączania się w życie społeczności. Kontakt TVN24, czerwony telefon Radia Zet, Cynk Onetu, czy Alert24 Gazety Wyborczej – wszystkie korzystają z, czasem jakże przydatnych, materiałów nadsyłanych przez internautów.

Publikacje obywateli-reporterów to różne formy ekspresji. Poczynając od newsów, poprzez felietony, reportaże, a na galeriach, czy nagraniach dźwiękowych kończąc. Zdarza się, że nie wszystkie materiały są przygotowane w sposób profesjonalny. W takich wypadkach jakże pomocne są redakcje oraz użytkownicy portali obywatelskich. Dla dziennikarzy oddolnych nie ma rzeczy niemożliwych do opisania. Jako osoby niebędące pod wpływami polityków czy właścicieli tytułów – piszą o wszystkim – o podróży do innego kraju, o pękniętej rurze na osiedlu, czy o nowym filmie. Tylu ilu jest dziennikarzy obywatelskich – tyle jest pomysłów na materiał. Perłami są jednak te – które wnoszą coś w życie społeczności i przyczyniają się do rozwiązywania problemów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Piotrze mozliwości są już dziś by każdy powiat miał i gazetę obywatelską i portal społeczny TYLKO JA SIĘ BOJĘ CZY BEDĄ CHĘTNI do prowadzenia tego w tych powiatach i gminach??????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jarosławie Grondys, jest Pan optymistą. Spotkałem już w 2-ch gminach t.zw. uproszczenia, chociaż trudne do zrealizowania. Odbywa się to w czasie przeorganizowania strony internetowej. No ale w rządzie i w Sejmie już nad tym pracują i tylko czekać jak wyjdzie ustawa ukracająca ten proceder stosowany przez Obywateli Rzeczypospolitej ! Dlaczego ludzie schodzą z czytania gazet
"kioskowych" ? Ano, bo się społeczeństwo wyedukowało i wie jaki wpływ na treść gazet mają koncerny i t.zw. czynniki rządowe.
Tak czy owak jedno jest pewne, że dziennikarstwo obywatelskie ma dobre perspektywy, dopóki "góra" nie zacznie mącić. Góra powinna być stabilizatorem, glob-stabilizatorem rozwoju, neutralizująca wszelkie zawirowania i zabezpieczająca naturalny rozwój człowieka i środowiska w którym żyje. W "Wiadomości24" spotykam się też z niedorzecznościami, ale to można przełknąć, ponieważ jest możliwość natychmiastowej reakcji zastosowania kontrargumentów i wzajemnych wyjaśnień. Kto ma lepsze argumenty to jest usprawiedliwiony a w zasadzie obie strony są usatysfakcjonowane bo lepiej zbliżą się do wyjaśnienia danego tematu. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry tekst, 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

ba doszło do tego że każdy radny na wszelki wypadek "patroluje" swój teren na WSZELKI WYPADEK hahahahaahha bo Burmistrz najpierw ma pretensje do radnego i on laduje na "dywaniku"
jak to społeczeństwo może w ten sposób nadzorować i kontrolować władzę hahahahhahaha

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo dobry tekst - a gdzie nas doprowadzi - już niedługo w każdym powiecie w Polsce będzie taka gazeta czy się to komuś podoba czy nie , to zmieni bardzo wiele spraw , to uaktywni setki ludzi w tych społecznościach itd , itd. a gdzie zaprowadzi - do normalności i kontroli tego co się w nim dzieje , w Anglii doszło już do czegoś takiego jak "dziennikarska anarchia" gdyż dziennikarze obywatelscy pobudzili ludzi loklanie do działań , przesyłają setki tysięcy uwag i zdjęć prosto do urzędów gmin , skrzynki mailowe polityków i samorzadówców są zawalane patycjami , żądaniami i do tego monitoruje się te akcjie i nie daj Boże żeby nie odebrał , kolejnego dnia ukazuje się artykół ze pewien Pan z imienia i nazwiska IGNORUJE mieszkańców , jaki skutek hahahahaha
władarze szybko robią porzadek ze śmieciami , dziórami w drogach i inne drobne sprawy załatwiją ekspresowo bo wiedzą że jutro nadejdzie 10.000 kolejnych wezwań i do tego skandal w gazecie obywtelskiej
to tylko niesie pozytywne aspekty
byle jak najszybciej u nas to zaistniało

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.