Facebook Google+ Twitter

Kilka słów o hostingu w chmurze

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-15 13:27

Gdy hosting współdzielony to za mało, a dedykowany jest opcją zbyt kosztowną, wybierz hosting VPS w chmurze!

Masz firmę, a co za tym idzie: pocztę firmową i stronę www? Prowadzisz portal? Tworzysz startup w internecie? Chciałbyś skorzystać z elastycznego rozwiązania, które z jednej strony zapewni sprawne funkcjonowanie twojej strony, a z drugiej zadba o przechowane i przetwarzane bazy danych?

1. Co to jest VPS?

VPS (Virtual Private Server) stanowi rozwiązanie pomostowe między hostingiem współdzielonym a hostingiem dedykowanym. Opiera się na przydzieleniu użytkownikowi określonej części zasobów serwera fizycznego. Tym, co odróżnia VPS od hostingu współdzielonego jest fakt odseparowania oprogramowania oraz systemu operacyjnego. Każdy użytkownik otrzymuje jakby zamknięty „kontener” z własnym systemem operacyjnym, gdzie może uruchamiać własne aplikacje. ”Kontener” ten, poza separacją, cechuje też elastyczność – w każdej chwili można zwiększać jego parametry, a nawet prosto przenieść go na inny serwer fizyczny. Ponieważ dane, zamknięte w „kontenerach”, mogą łatwo być przemieszczane między różnymi fizycznymi serwerami, coraz częściej używa dla tego rozwiązania określenia „hosting w chmurze”.

2. Dwie najważniejsze korzyści: elastyczność i bezpieczeństwo

Pojęcie chmury – cloud hostingu, zyskuje na popularności już od ok. 2 lat. Mówimy tu o infrastrukturze jako usłudze, gdzie użytkownik może dowolnie skalować parametry rozwiązania i płacić tylko za to, czego rzeczywiście potrzebuje. Nie ma zatem potrzeby kupowania od razu drogiego serwera dedykowanego. W tym modelu użytkownik może kupić sobie określoną ilość pamięci RAM czy też mocy procesora. Zatem chmura oznacza elastyczność.

Chmura i VPS to także bezpieczeństwo i niezawodność. Obrazowym przykładem jest np. problem rozsyłania SPAM’u. W momencie dystrybucji niechcianych przesyłek, IP serwera nadawcy może trafić na czarną listę - a wtedy problem z wysyłką poczty będzie miał każdy użytkownik serwera współdzielonego. Rozwiązanie oparte na „kontenerze” VPS ogranicza występowanie tego typu sytuacji - dzieje się tak dlatego, że każdy użytkownik ma własny serwer poczty i własny adres IP. W ten sposób firmowa poczta nie jest narażona na negatywne konsekwencje tego, że inny użytkownik serwera rozesłał SPAM.

3. Hosting w chmurze a dane osobowe

Rozwiązanie hostingu w chmurze nie zawsze nadaje się do przetwarzania danych osobowych. To ważne zagadnienie, bo prawie każdy formularz na stronie internetowej wiąże się z danymi osobowymi. Pamiętaj jednak, że nie każda chmura pozwala robić to legalnie: zgodnie z polskimi przepisami, aby przetwarzać dane osobowe niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji oraz, w wypadku korzystania z firmy hostingowej - posiadania pisemnej umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. Trzeba dokładnie określić, gdzie dane będą się znajdować i jak będą chronione. Stąd też trudno jest legalnie przetwarzać dane w serwerowniach poza Unią Europejską, zwłaszcza że w praktyce do dokumentacji GIODO wpisuje się dokładny adres oraz oznaczenie pomieszczenia, w którym się przetwarza dane.

Na tym polu wyróżnia się oferta Ogicom – poznański operator usług w chmurze oferuje możliwość zawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych przy hostingu VPS bez dodatkowych opłat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.