Facebook Google+ Twitter

85 miejsce

Kilka ustawień Facebooka, o których nie miałeś pojęcia

Serwis społecznościowy Facebook znamy wszyscy. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z jego ustawień prywatności i bezpieczeństwa, a już na pewno z faktu, że Facebook wprowadza do nich zmiany, nie informując o tym użytkowników.

Regulamin, a prywatność


 / Fot. Dry Martini / źródło: wikipedia.orgTwórcy Facebooka dziwnym trafem zapomnieli o informowaniu użytkowników o wprowadzonych przez nich zmianach. Regulamin portalu poddawany jest co jakiś czas, większym lub mniejszym, modyfikacjom, których szczegółów nie można poznać z oficjalnych ogłoszeń autorów, ale jedynie z wytrwałego przeglądania serwisu.

Wyświetlanie postów
Pierwszym z ustawień, które bez wiedzy użytkowników wprowadził Facebook, jest ograniczenie wyświetlania postów. Według naukowców ludzki mózg przystosowany jest do zapamiętania jedynie 150 aktywnych kontaktów - jest to tzw. liczba Dunbara. Wszystkie wartości "ponad to" nie są dla mózgu ważne i są przez niego pomijane.

Zbytnio przejęli się tym ludzie pracujący nad Facebookiem. Postanowili ułatwić użytkownikom życie, ukrywając posty od ludzi, z którymi kontakt utrzymujemy raczej rzadko. Nie zdziwcie się zatem, gdy ktoś ze znajomych nie zobaczy waszego posta - skrypt ustala "wagę kontaktu", a skrypty - jak wiemy - są zawodne.  / Fot. Ustawienia serwisu FacebookAnalizują znaczniki "Lubię to!", schemat dodawania komentarzy oraz przeglądanych przez nas profili, decydując kto jest naszym przyjacielem, a kto nie.

Jak wyłączyć?
Zaloguj się na Facebooku i zjedź na sam dół tablicy tak, aby strona przestała doczytywać posty i w prawym dolnym rogu pojawił się napis "Edytuj opcje". Po pojawieniu się okienka, w polu "Pokazuj posty od:" zmień wartość na "Pokazuj posty od wszystkich znajomych i stron".

Proponowanie oznaczenia zdjęć
Drugą ze zmian, jaką wprowadzono bez wiedzy użytkowników jest sugerowanie im, kto jest na zdjęciu. Specjalny skrypt analizuje nasz album i gdy ktoś z naszych znajomych doda zdjęcie, oznacza osobę naszym imieniem i nazwiskiem - rzecz jasna robi to bez jakiejkolwiek zgody. Nie zdziwcie się zatem, gdy zostaniecie "otagowani" na zdjęciu, na którym tak naprawdę Was nie ma.

Jak wyłączyć?
Wystarczy parę kliknięć. "Konto" -> "Ustawienia prywatności" -> "Dostosuj ustawienia" -> (Pole: "Rzeczy, które inni mi udostępniają") -> I opcja "Edytuj" przy "Proponuj znajomym zdjęcia, na których jestem". Pozostaje nam jedynie rozwinąć listę i wybrać opcję "Wyłącz".

Wyszukiwanie publiczne
Kolejną zmianą jest wyszukiwanie publiczne. Włączona opcja powoduje, że osoby spoza Facebooka (nie zarejestrowane na nim) mogą przeglądać nasz profil.

Jak wyłączyć
Wyłączenie opcji może być o tyle trudne, że zmiana pojawi się dopiero po jakimś czasie. "Konto" -> "Ustawienia prywatności" -> "Aplikacje i witryny" (lewy dolny róg ekranu) -> "Edytuj ustawienia". Pole, które nas interesuje to "Wyszukiwanie publiczne" - wybieramy "Edytuj ustawienia", po czym usuwamy znacznik przy "Włącz wyszukiwanie publiczne".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Zabrakło informacji że opcje wyświetlania na tablicy można wyświetlić najeżdżając myszą po prawej na link Aktualności na 'stronie głównej' facebooka. ;]

Poza tym korzystając z aplikacji (gier) na fb, domyślnie daje się większy dostęp niż minimum - zalecam odwiedzenie ustawień konta > aplikacje, tam rozwinąć używane aplikacje i kliknąć na dostępne linki 'usuń'. ;] W przypadku przedobrzenia wystarczy reinstalować i próbować wyłączać metodą prób i błędów, w celu uzyskania funkcjonalności jak najmniejszym kosztem dostępu do danych.

A skoro wspominam o danych..w ustawieniach prywatność należałoby odwołać dostęp do naszych danych z aplikacji naszych znajomych... xD

..to byłoby na tyle, ocena: 4

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisuję się każdym kliknięciem myszy ;) pod komentarzem Joanna Kato 05.07.2011 17:33.
Artykuł spostrzegawczym wnioskowaniem Autora, dużo wyjaśnia nawet stałym bywalcom Facebook-a.
Facebook jest tak potężnie rozbudowanym portalem, o olbrzymiej różnorodności funkcji, często zmienianych w sposób, jaki komentuje Autor w swoim artykule, że wprowadzając zaskakujące zmiany, skutkuje niejednokrotnie zdezorientowaniem Użytkowników, wywołując nieprzewidywalne zamieszanie.
Mimo zmian, wprowadzanych również na naszym portalu Wiadomości24 - tutaj funkcje ustawień nie powodują takiego zamieszania :)
Ja po swoich "doświadczeniach" na Facebook-u, po przekazanych przez Autora artykułu informacji - uznaję, że komentowany tekst zasługuje na pięć gwiazdek, bo wiele rozjaśniają ;) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
me
  • me
  • 19.07.2011 15:41

Przeczytałam i od razu wykorzystałam na swoim fb. Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 06.07.2011 06:36

fakt: nie miałem - trzeba być kretynem, by korzystać z takich śmieci jak facebook, skype etc..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozyteczne informacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo istotne i ważne dla wszystkich użytkowników Facebook'a.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję, dodałam do Ulubionych. Informacje wykorzystam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.07.2011 17:33

Bardzo przydatny artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.