Facebook Google+ Twitter

Kilka wspomnień z podróży do Etiopii

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-11-22 18:48

Po raz kolejny z ExIF STuDiO wyruszyłam na daleką wyprawę. Tym razem do Etiopii. Moim przewodnikiem była pani Teresa Stachowicz, która prowadziła mnie własną ścieżką po tej tajemniczej i do końca nieodkrytej krainie.

Etiopia. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Ethiopia_Map.jpg&filetimestamp=20060222112303

"Oblicza Etiopii. Etnograficzne południe i kulturowa północ"Żeby opowiedzieć szczegółowo o spotkaniu w ExIF STuDiO, na którym miałam przyjemność być i które Wiadomości 24.pl objęły patronatem medialnym, potrzebowałabym kilku godzin. Ceniąc jednak czas szanownych czytelników (i mając na uwadze zasady publikacji obowiązujące w internecie), postaram się opowiedzieć w wielkim skrócie to, co zobaczyłam na pokazie. Jednocześnie proszę o wyrozumiałość, gdybym się jednak nieco rozgadała.

Kiedy niezwykle kameralny klub wypełnił się po brzegi chętnymi do odbycia podróży na Czarny Ląd, organizator "Piekielnego Piątku" Tomek Staszewski powitał serdecznie wszystkich zgromadzonych gości (nie zapominając wymienić patronów medialnych) i zaprosił na pokaz "Oblicza Etiopii. Etnograficzne południe i kulturowa północ" . Zgasło światło, nastała ciemność (można by rzec, że egipska) i wielka cisza. Tak trochę strasznie się zrobiło... Jednak za chwilę na białym ekranie zobaczyliśmy pierwsze ze zdjęć z tego dalekiego kraju, a z ust pani Teresy Stachowicz popłynęła opowieść.Spotkanie w EXIF STuDiO na pokazie Teresy Stachowicz "Oblicza Etiopii. Etnograficzne południe i kulturowa północ". / Fot. Anna Marszałkiewicz

Kiedy słyszysz Etiopia, to prawdopodobnie najczęściej kojarzy ci się to słowo z najbiedniejszym zakątkiem na świecie. Ale to też kraj wieloetnicznej kultury, urokliwych krajobrazów, królowej Bet Mercurios wykuty w skale. / Fot. Teresa Stachowicz Saby i Salomona. Można rzec, że to wyspa czarnego chrześcijaństwa: w Axum przechowywana jest Arka Przymierza, a skalne kościoły Lalibeli zachwycają zwiedzających.

To one nazywane są ósmym cudem świata (od 1978 r. są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Do Lalibelli (nazywanej Nową Jerozolimą) pielgrzymują chrześcijanie z całej Etiopii. Najwięcej przybywa ich na centralne obchody świąt Bożego Narodzenia tj. 7 stycznia.

Potężne świątynie są praktycznie niewidoczne, aż do chwili kiedy zbliżymy się do nich niemal na wyciągnięcie ręki. I właśnie o nich trochę wspomnę, bo opowieść jest interesująca. Będzie trochę w niej o aniołach i o diabelskim miejscu...

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (17):

Sortuj komentarze:

A juz niedługo nowa wyprawa. Będzie ciekawie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Siergiej, ta piękna kraina, to zapewne niebiański Raj. Ale jeszcze nie teraz. Jeszcze nie czas :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.11.2010 13:08

Prawie do ostatniego akapitu byłem pewien,że bezpośrednio byłaś w tym czarującym kraju,a to znaczy niedługo powędrujesz do jakiejś pięknej krainy.=5+!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przedmówcy powiedzieli już, co chciałem powiedzieć. Wypada tylko postawić 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uzupełniam swój komentarz -

W Tanzanii Albinosi żyją w stanie zagrożenia. Do zabójstw białoskórych Afrykanów dochodzi w Kenii, a doniesienia o handlu skórą albinosów pojawiają się na całym szlaku: Tanzania-Zambia-Kongo-Kamerun-Nigeria.

http://www.youtube.com/watch?v=9F6UpuJIFaY&feature=channel

Nie wiem jak to wygląda w Etiopii. Być może ten problem nie istnieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł bardzo ciekawy i świetnie napisany./5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto dodać, że Etiopia jest ponad 3 razy większa od Polski a ludności ma 2 razy więcej; a średnia wieku to tylko 18 lat. Czy wyobrażacie sobie ile będzie liczyć mieszkańców za lat 10. I czy wtedy będzie równie przyjazna co i biedna. Jest to drugie pod względem liczby mieszkańców państwo Afryki. Ogromne inwestycje są realizowane przez Chiny. Nic się nie dzieje za darmo, jak wiemy. Obrzędy celebrowane przez mieszkańców nie zawsze mogą się podobać europejczykom (obrzezanie kobiet, selekcja chłopców). Co oczywiście nie stoi w sprzeczności, że kraj piękny, ciekawy i bogaty swoją historią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zasłuchałam się... t.zn. zaczytałam. :)
Artykuł bogaty w interesujące wątki z życia ludzi i legend
opisujących początki Etiopii.
Chwała redakcji w24 za patronat nad wieczorami w Studio!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Albinosi mają w Afryce ciężkie życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobno Etipia to kraj gdzie rodzi się najwięcej albinosów. jest wiele legend z tym związanych.
Ewo, gratuluję relacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.