Facebook Google+ Twitter

Kilkaset milionów dofinansowania dla polskich elektrowni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-10 07:45

Unijni ministrowie finansów zdecydują w Brukseli o dalszych losach finansowania projektów energetycznych Wspólnoty, w tym kilku w Polsce. Chodzi o 5 miliardów euro - to zaoszczędzone i niewykorzystane pieniądze z funduszy rolnych.

Z tych pieniędzy kilkaset milionów ma trafić do Polski - na dofinansowanie może liczyć elektrownia w Bełchatowie, w związku z planowaną instalacją wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Komisja zaproponowała też wsparcie budowy gazoportu w Świnoujściu, rurociągu Skanled, który tłoczyłby gaz z Norwegii, a także elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Na unijnej liście znalazły się również propozycje popierane przez Polskę, na przykład projekt budowy gazociągu Nabucco, który ma łączyć region kaspijski z Europą i dostarczać gaz z pominięciem Rosji.

Propozycje Brukseli wzbudziły jednak kontrowersje. Kraje, które więcej wpłacają do unijnej kasy aniżeli z niej otrzymują chcą, by niewykorzystane pieniądze wróciły do budżetów narodowych.

Niektórym nie podoba się lista wybranych przez Komisję projektów. A prawnicy Rady w ogóle zakwestionowali sposób podziału środków twierdząc, że unijne prawo nie pozwala wydawać pieniędzy w ten sposób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.