Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5173 miejsce

Kilkaset złotych za odrzutowy samolot lecący 400 km/h

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-09 12:09

Sześćdziesiąt modeli samolotów, helikopterów i szybowców sterowanych drogą radiową wystartowało w pokazach lotniczych, podczas I Podhalańskiego Modelarskiego Air Show na nowotarskim lotnisku.

Fot. Grzegorz Baraniak400 km/h

Większości modele kojarzą się z misternie sklejanymi plasikowymi samolocikami, zdobiącymi półki. Modele zaprezentowane na nowotarskim lotnisku różnią się jednak od nich niemal wszystkim, poza wyglądem – wielkością (niektóre, jak samolot akrobacyjny extra 330 ma ponad trzy metry rozpiętości i waży 25 kg), precyzją wykonania, ale przede wszystkim tym, że potrafią latać, z prędkością nawet kilkuset kilometrów na godzinę.

Organizacji widowiskowego pokazu akrobacji na nowotarskim lotnisku podjęli się dwaj pasjonaci Grzegorz Baraniak i Robert Szal z Sekcji Modelarstwa Aeroklubu Nowy Targ. Pomysłowi przyklasnęli pozostali modelarze (w sekcji jest ich 22 i stale przybywa), którzy na taki pokaz czekali już kilka lat, a także prezes Aeroklubu Jerzy Rafiński.

Impreza zaczęła się w sobotę, za hangarem, na studwudziestumetrowym trawiastym pasie startowym, utrzymywanym przez modelarzy przez okrągły rok. Do Nowego Targu, na największy obecnie pokaz w Małopolce, przyjechało 43 modelarzy z Polski i Słowacji.

Byli wśród nich zarówno 9-latkowie, jak i dorośli hobbyści. Modelarstwo to bowiem sport wielopokoleniowy – w całym kraju interesuje się nim półtora miliona ludzi.
Modelarze zaprezentowali sześćdziesiąt modeli różnego typu samolotów, helikopterów i szybowców. Jednak to nie wygląd, ale umiejętność pilotażu jest najbardziej ceniona przez modelarzy. Na pokazie można było zobaczyć w akcji m.in. takie perełki, jak model samolotu delta z silnikiem odrzutowym, osiągający prędkość do 400 km/h. Przywiózł go Milan Lalik ze Zvolena, jeden z ośmiu Słowaków, którzy wzięli udział w Air Show.

Przyjdź na lotnisko

Modelarstwo to sport dla wszystkich. Podstawowe modele można już kupić za kilkaset złotych. Modelarze zapraszają w każde sobotnie i niedzielne popołudnie na lotnisko, gdzie o tej porze zawsze można ich spotkać. Doradzą, jak zacząć, gdzie kupić lub jak skonstruować samolot, jak latać. Zapraszają też na swoją stronę internetową:
http: //rc-lot-hobby-livenet. pl .

Robert Miśkowiec - Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.