Facebook Google+ Twitter

Kilkaset złotych zostawimy w urzędach, wymieniając dokumenty

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-07-24 15:39

Niepełne wnioski, złe zdjęcia czy podpis wykraczający za ramkę to najczęstsze błędy, które popełniamy, starając się o nowe dokumenty. A wyprawa do urzędu czeka każdego. Po prawach jazdy będziemy mieli nowe dowody osobiste i paszporty.

Fot. Marcin Osman / Słowo Polskie-Gazeta WrocławskaBezpieczny plastik

Z końcem czerwca straciły ważność stare papierowe prawa jazdy. Do 31 grudnia 2007 roku wszyscy będziemy mieli nowe dowody osobiste. W przyszłym roku dokumenty wymienią osoby, którym wydano je w latach 1996-2000. Już wkrótce zmienią się zasady wydawania paszportów.

Biometryczny znaczy trudniejszy

– Nowy będzie się różnił od dotychczasowego czipem, na którym znajdą się dane biometryczne – mówi Krzysztof Rak, rzecznik prasowy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA. – Na razie będzie to informacja o owalu głowy. Za kilkanaście miesięcy dodamy odcisk palca lub obraz tęczówki oka. Zmiana paszportu to wymóg Unii Europejskiej – dodaje Rak i zaznacza, że nowinki mają uniemożliwić fałszerstwa. Nie ma bowiem ludzi o identycznych odciskach palców i wzorze tęczówki. Decyzja o wprowadzeniu nowego paszportu ma jeszcze jeden powód: po terrorystycznych zamachach na World Trade Center 11 września 2001 roku Amerykanie zapowiedzieli, że przestaną wpuszczać do USA osoby, które nie mają biometrycznych paszportów.

Już teraz na lotnisku w Sydney są dwa ogonki pasażerów, którzy przylecieli do Australii. W dłuższym czekają osoby z tradycyjnym, łatwym do podrobienia paszportem. W krótszym – z biometrycznym. Odprawa tych drugich trwa krócej, bo sprawdzane są jedynie unikalne dane zapisane w czipie. W Polsce paszporty biometryczne mają już członkowie korpusu dyplomatycznego. Niebawem taki dokument będzie miał każdy z nas. Otrzymają go osoby, które wniosek złożą po 28 sierpnia.

Od czwartku nowe zdjęcie

– Od 27 lipca zmieniają się wymogi dotyczące fotografii dołączanych do wniosku o wydanie paszportu – mówi Edward Powszek, kierownik oddziału ds. paszportów Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Do historii przechodzą zdjęcia lewego profilu. Fotografowie będą ustawiali nas na wprost obiektywu, by ze zdjęcia można było pobrać biometryczne informacje o owalu głowy.
Od 1 sierpnia znika też niemal pięćdziesiąt biur paszportowych. Zostaną jedynie te we Wrocławiu, w Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Legnicy. – Część osób będzie niezadowolona. Ale skróci się czas oczekiwania – mówi Edward Powszek. – Teraz dane będą trafiały bezpośrednio do stolicy, a paszport do konkretnego biura paszportowego – dodaje.

Zmieni się procedura składania wniosku. Co prawda nadal będziemy musieli go wypełnić, jednak przy stanowisku urzędnika pojawią się dwa monitory. Jeden dla niego, drugi dla petenta.
– Dzięki niemu będzie można kontrolować wpisywane dane i korygować pomyłki – mówi Powszek.
Za nowy paszport zapłacimy nieco więcej niż obecne 100 zł. Ile dokładnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, jak będzie wyglądał sam paszport.
– Niemal identycznie jak te, które obecnie wydajemy. Trochę grubsza będzie jego tylna okładka z czipem – tłumaczy Edward Powszek.

Plastikowa tożsamość

Plastikowe dowody osobiste odbieramy już od trzech lat. Do końca tego roku wymiana czeka osoby, które posługują się dokumentami wydanymi w latach 1992-1995.

Deklarację składamy osobiście. Dołączamy dwie aktualne fotografie i potwierdzenie wpłaty 30 złotych na konto urzędu. Osoby urodzone poza Wrocławiem, które nie mają sporządzonych odpisów aktów stanu cywilnego, muszą dodatkowo dostarczyć taki dokument. Nowy dowód jest ważny przez 10 lat. Powinniśmy go dostać po 30 dniach od złożenia wniosku. W dniu odbioru nowej karty zabierzmy ze sobą stary dowód.
– Najczęstszym błędem jest nieaktualna fotografia. Czasem ludzie przynoszą zdjęcia sprzed kilkunastu lat, tłumacząc, że na nich lepiej wyglądają. Tymczasem aktualne zdjęcie pozwoli uniknąć problemów przy przekraczaniu granicy – tłumaczy Katarzyna Prystupa-Kotlarz z urzędu miejskiego.

Urzędnicy przekonują, by wymieniać dowody już teraz, bo w grudniu mogą być kolejki. Z nowym, poliwęglanowym dokumentem możemy spać spokojnie. Ma on około 40 zabezpieczeń chroniących przed podrobieniem. Zdjęcia nie są jak dotychczas naklejane, lecz skanowane.

Jeśli zgubimy taki dokument, zgłośmy to w gminie. Ta wyda nam zaświadczenie, którym możemy posługiwać się do momentu wyrobienia nowego dokumentu.

Prawo jazdy już nieważne

Od kilkunastu dni papierowe prawa jazdy są nieważne. Za plastikowe karty musimy zapłacić prawie 80 złotych. Osoby, które do tej pory nie wymieniły starego dokumentu, mogą to jeszcze zrobić. Do urzędu trzeba zabrać kserokopię starego dokumentu i oryginał do wglądu. Konieczny jest też dowód osobisty. Wnioski można pobrać ze stron internetowych lub na miejscu w urzędzie. Jeżeli na przeszkodzie nie staną badania lekarskie, nasz plastikowy dokument nie utraci ważności do końca życia.

Jerzy Wójcik, Przemysław Ziółek - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To biegiem do urzędu! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.