Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27200 miejsce

Kim był Hajle Selassie, bohater książki Kapuścińskiego?

Powstały w latach 30. XX wieku ruch rastafarii za jednostkę kultu obrał sobie etiopskiego cesarza Hajle Selassie. Kim w ich oczach jest Selassie, bohater jednego z najgłośniejszych reportaży Kapuścińskiego?

Ideologia rastafarian wyrosła pod koniec pierwszego kwartału XX wieku. Jak podaje portal rrr.com.plzapoczątkował ją jamajski działacz na rzecz równouprawnienia czarnej ludności Marcus Garvey, który z samym ruchem się w istocie nie utożsamiał. W ramach programu Back to Africa (Powrót do Afryki) głosił on powrót Czarnych z Ameryki
do ich rodzimego kontynentu. W jednym ze swoich kazań wypowiedział słowa: "Patrzcie na Afrykę, tam bowiem zostanie koronowany czarny król i nadejdzie dzień wybawienia”. Kilka lat po tym na tron cesarski wstąpił w Etiopii książę Ras Tafari Makkonen, przyjmując oficjalnie tytuł "Cesarz Haile Selassie I, Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży, Król Królów Etiopii". Został więc uznany za przyszłego inicjatora powrótu kolorowych do Afryki.

Rastafarianie uważają go też za potomka Salomona albo nawet samego
Boga (Jah), przyjmując jego imię jako nazwę swojej filozofii.

Cesarz sprawował władzę już wcześniej, początkowo jako regent w imieniu cesarzowej Zenobii, później jako król, stając się na końcu cesarzem. W 1936 r. był zmuszony do opuszczenia kraju przez konflikt włosko-abisyński. Został oceniony przez to bardzo negatywnie wśród ludności kraju, okrzyknięto go tchórzem i zdrajcą. Miało to duży wpływ na upadek władcy w 1974 r. Z drugiej strony jako pierwszy polityk przeciwstawił się państwom Osi, za co przysługiwał mu powszechny szacunek i uznanie.

Dla świata zewnętrznego był dyktatorem, dbającym o swój lud. Przebywając na emigracji, budował ruch oporu wobec najeźdźcy. Zniósł niewolnictwo oraz wprowadził ustrój parlamentarny w Etiopii, a w 1931 r. ogłosił pierwszą w dziejach kraju konstytucję. W 1964 r. został współtwórcą Organizacji Jedności Afrykańskiej. Jednak kiedy w 1941 r. wrócił do kraju, pod pozorami odbudowy kraju stworzył mechanizm wszechpanującej korupcji i nepotyzmu. Przyjmował pieniądze z zagranicy, ale nie przekazywał ich dalej swoim biednym poddanym, prowadząc ekspansywne i niesłychanie kosztowne życie dworskie. Budował pałace rozmieszczone po całym kraju, aby móc się w nich ukrywać przed wrogami. W jednym z nich, wybudowanym na pustyni, spał tylko jedną noc. Ryszard Kapuściński był w zasadzie pierwszym reporterem, któremu udało się wedrzeć w głąb systemu i opisać bestialskie praktyki dyktatora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.